Dywany nowoczesne: trendy wnętrzarskie. Jak wybrać ładny, praktyczny i modny dywan?

2021-05-10 12:37

Projektowanie tkanin to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin współczesnego designu. Stąd też dywany nowoczesne zajmują ważne miejsce jako praktyczne dekoracje dla domu. Przyglądamy się trendom i rosnącym w siłę tendencjom oraz radzimy, jak wybrać dywan nowoczesny pasujący do wystroju. Warto pamiętać, że nowoczesność to nie tylko minimalizm i geometria, lecz także interesujący dialog z tradycją.

Spis treści

  1. Modne dywany nowoczesne, czyli co w trendach piszczy?
  2. Tradycja kontra nowoczesność – rozwój metod produkcji
  3. Klasyczne inspiracje w dywanach nowoczesnych
  4. Dobra rada: jak utrzymać dywan w jednym miejscu?

Wystarczy dywan, sofa i... salon urządzony! Bo dziś dywany są jak intrygujące obrazy. Zachwycają motywami dekoracyjnymi, paletą kolorów, fakturami...

Modne dywany nowoczesne, czyli co w trendach piszczy?

Trochę musieliśmy poczekać na wielki powrót dywanów. Gdy we wnętrzach dominował nowoczesny minimalizm, projektanci woleli całkowicie odkrywać posadzki, a więc dywany zeszły na drugi plan. Dziś zaś mamy w czym wybierać! Oto kilka najgorętszych trendów, jeśli chodzi o nowoczesne dywany:

Przenikanie się barw – wiele kolorów na jednym dywanie i w różnych tonach, które wykraczają poza geometryczne formy na tkaninie. Do tego odcienie pastelowe łączone z mocno nasyconymi, inspiracje rozmytymi plamami akwareli, aż wreszcie abstrakcyjny dekor – czasami tak fantazyjny i wymykający się schematom, jak prosto z obrazów Jacksona Pollocka.

Geometria – to zawsze ważny składnik stylu nowoczesnego. Kształty czworoboków, kół czy trójkątów na dywanie warto zgrać z formami mebli, które na nim stawiasz. Ale motywy geometryczne nie muszą oznaczać matematycznej precyzji, zwłaszcza jeśli łączy się je z rozmytymi barwami albo z efektem „postarzenia”, czyli z angielskego „used look”. Takie nowoczesne dywany kilka lat temu proponowała w Mediolanie Patricia Urquiola, która szybko znalazła naśladowców.

Etno – temat tak szeroki, jak zróżnicowanie kulturowe całego świata. Projektanci nowoczesnych dywanów czerpią inspiracje z Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej, krajów Kaukazu, Afryki Północnej czy indiańskich kultur w obu Amerykach. Czasem wyprawiają się też do zapomnianych ludów na Syberii czy wyspach Oceanii. W ten sposób nowoczesne wzornictwo spójnie łączy się z tradycją rzemieślniczą. A co my zyskujemy we wnętrzach? Intrygujące formy – najczęściej zgeometryzowane, oraz fantastyczne kolory. Etno to również bliżej nam znany folk. Motywy łowickie czy dekoracje kwiatowe doskonale czują się na nowoczesnych dywanach.

..  Styl etno we wnętrzach – czym się wyróżnia? >>>

Wzory z natury – o inspiracjach przyrodniczych sporo wiedzą Skandynawowie, których styl wnętrzarski zawojował cały świat. W tym sezonie natura w pełni rozkwita na dywanach. Mamy przeskalowane kwiaty, motywy egzotyczne oraz wielokolorowych przedstawicieli fauny – od tych najmniejszych (owady) przez latających (ptaki!) po mieszkańców leśnych ostępów oraz tropikalnych dżungli. Z drugiej strony coś łagodniejszego, a więc kolory ziemi, drewna, plecionek.

Tradycja kontra nowoczesność – rozwój metod produkcji

Dywany nowoczesne to nie tylko wytwór zaawansowanych technologii, lecz także stałe sięganie do tradycyjnych metod produkcji. W tej ostatniej dziedzinie chlubnie zapisuje się Jan Kath, działając w oparciu o Fair Trade. Rzemieślnicy z Himalajów czy Mongolii dostają więc godziwe wynagrodzenia. Oczywiście to przekłada się na wyższy koszt dywanów, jednak zasady sprawiedliwości są tego warte.

Tradycyjne tkanie dywanów opiera się na wykorzystaniu w pełni naturalnych materiałów: wełny, bawełny, jedwabiu, włókien konopi, hiacyntu wodnego, a nawet pokrzywy. Z drugiej strony dąży się do tego, by tworzywa syntetyczne w nowoczesnych dywanach nie obciążały środowiska – chodzi zwłaszcza o ich biodegradowalność. Prawdziwą rewolucję mogą przynieść materiały wytwarzane przez grzyby czy… bakterie! Na razie to jednak pieśń przyszłości – przynajmniej jeśli chodzi o masową produkcję.

Technologiczny eklektyzm to kolejna cecha nowoczesnych dywanów. Hafty i koronki zestawia się z drukiem cyfrowym, co daje interesujące możliwości dekoracyjne. Tkaniny mienią się kolorami, a powierzchnie urzekają efektownymi „rozpryskami” czy marmurkowymi wzorami.

Na koniec warto wspomnieć o metodzie zwanej hand tufting. Dywan nowoczesny tkany ręcznie tą techniką powstaje z wysokiej jakości materiałów. Zamiast wykonywania węzłów (wiązań) używa się urządzenia przypominającego pistolet, za pomocą którego wstrzeliwuje się pętle przędzy w płótno będące podkładem. Na koniec przycina się włókna do właściwej długości, a ich końcówki są wyjątkowo miękkie. Hand tufting zapewnia szerokie możliwości w zakresie tworzenia wzorów i kształtów. A co ważne, dywany wykonywane tą techniką są trwałe oraz dostępne w dobrej cenie.

..  Nowoczesne wnętrza – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Klasyczne inspiracje w dywanach nowoczesnych

Wśród modnych dywanów nowoczesnych znajdziemy sporo modeli, których dekor mocno zakorzeniony jest w tradycji. Mistrzem eklektycznych połączeń do współczesnych wnętrz jest Christian Lacroix. W swoich projektach nawiązuje m.in. egzotycznych tkanin (kilimów i dalekowschodnich jedwabi), aksamitnych draperii czy klasycznych gobelinów. Sięga również jeszcze dalej do historii – np. do rzymskich mozaik czy wiekowych miedziorytów. Dlaczego by na dywanie nie pokazać np. prowansalskiego widoku czy sielskiej sceny jak z tkanin toile de Jouy.

Nie słabnie też popularność perskich dywanów, tym bardziej że wspaniale prezentują się w przestronnych loftach z industrialną nutą. Na takich dywanach znajdziemy często nieśmiertelny motyw paisley. Z kolei w mieszkaniach w stylu glamour i amerykańskim szczególnie upodobano sobie dywany z motywem marokańskiej koniczyny – proste, ale zawsze eleganckie.

Dobra rada: jak utrzymać dywan w jednym miejscu?

Niektóre dywany mają silikonowe lub gumowane podbicie, dzięki czemu się nie przesuwają. Pod większość, zwłaszcza tych mniejszych, warto dokupić matę antypoślizgową z tworzywa sztucznego lub podkładkę filcową (dodatkowo ociepla). Wszystkie ich rodzaje łatwo przytniesz do potrzebnego wymiaru. Dekoratorzy wnętrz odradzają stosowanie taśm samoprzylepnych – niszczą one posadzkę i cenny dywan.