Wzór paisley: zawsze modny motyw dekoracyjny

2017-05-18 18:15

Wzór paisley jest prawie tak stary jak świat. Z Persji przez całą Azję przywędrował do Europy, gdzie od XVIII wieku robi oszałamiającą karierę. Właśnie obserwujemy kolejną modę na słynne orientalne motywy. Teraz ozdabiamy nimi wszystko, nie tylko tkaniny.

Spis treści

  1. Wzór paisley: poznaj jego historię
  2. Wzór paisley popularny w Europie
  3. Jak wykorzystać wzór paisley? Sekrety dekorowania
  4. Zawsze modne motywy dekoracyjne: ZDJĘCIA

Wzór paisley: poznaj jego historię

Prawdopodobnie nie ma drugiego motywu dekoracyjnego o tak długiej i ciekawej historii jak paisley. Wzory paisley znane są od czasów perskiej dynastii Sasanidów, ale ich nazwa wywodzi się od szkockiego miasta Paisley, gdzie tkaniny w te motywy produkowano od XIX wieku. Inspiracją do ich powstania były owoce mango z nasionami i kwiatami. Niektórzy twierdzą, że to był raczej daktylowiec, przypomina też zresztą strąk papryki.

Zobacz też: Jak farbować tkaniny krok po kroku? >>>

Na całym Dalekim i Bliskim Wschodzie tkano wielobarwne materiały w piękne desenie. W Azerbejdżanie i Turcji znane są pod nazwą buta, natomiast w Iranie i Indiach jako botteh. Tkaniny z wzorami paisley pojawiły się w Europie w wiekach XVIII i XIX, kiedy to Kompania Wschodnioindyjska zaczęła sprowadzać z Azji szale kaszmirowe i inne cenne materie.

Wzór paisley popularny w Europie

Modę na orientalne tkaniny tradycja łączy z Józefiną, żoną Napoleona, obdarowaną przez męża cennymi okazami przywiezionymi z wyprawy egipskiej. Stała się ich kolekcjonerką, przerabiała je także na suknie i wykorzystywała w dekoracji wnętrz. Były tak duże (1x3 m), że dało się okryć nimi fotel, powiesić na ścianie czy używać jako pledu. Szale kaszmirskie były kosztowne, za jeden można było kupić elegancki powóz!

Po wprowadzeniu na początku XIX wieku techniki żakardowej pojawiły się tańsze wyroby produkowane właśnie w szkockim Paisley. Też piękne, choć nie tak barwne. W oryginalnych tkacze używali do 40 kolorów, w szkockich – najwyżej kilkunastu. Wzory (od tej pory paisley) stały się popularne w całej Europie i przestały być luksusem. Zdobiono nimi stroje ludowe, np. alzackie czy chusty śląskie, tzw. szpigeltuchy. Znowu modne stały się pod koniec lat 60. XX wieku – w psychodelicznych kolorach, znacznie zgeometryzowane były kojarzone z ruchem hippisów i podziwem dla kultury indyjskiej. Dziś znów przeżywają renesans, można je zobaczyć na tkaninach odzieżowych, materiałach tapicerskich, tapetach, zasłonach, obrusach, dywanach i ceramice.

Jak wykorzystać wzór paisley? Sekrety dekorowania

Bodaj najpiękniejsze są dawne szale i chusty we wzór paisley – mają prawdziwe perskie motywy. Na naszym rynku bywają dostępne (trzeba mieć szczęście i 600-1000 zł) chusty śląskie, tzw. szpigeltuchy. Warto poszukać ich w antykwariatach czy na aukcjach. Wzory są niebywale gęste i tworzą misterny ornament wokół jednobarwnego środka tkaniny w kształcie rozety lub gwiazdy. Można je rozpiąć na ścianie jak kilim, mocując górną część do listwy, by nie uszkodzić delikatnej wełny. Taka chusta cudownie wygląda położona na łóżku lub oparciu kanapy. Tańsze będą indyjskie batiki stemplowane w paisley, ale mają już zupełnie inny charakter.

Paisley w ogrodzie: niegdyś w Azerbejdżanie motywy paisley były zarezerwowane dla królewskich szat – dzisiaj orientalny klimat możesz stworzyć dzięki nim także w swoim ogrodzie. Ławę, sofę czy hamak wymość poduszkami w gęste wielobarwne wzory, które dają efekt przepychu. Dobierz je tak, by choć jeden kolor się powtarzał – to stworzy wrażenie harmonii miłej dla oka.

Paisley w salonie: pokój dzienny można urządzić na bogato, wykorzystując kolekcję wzorzystych poduszek. Poważne fiolety warto łączyć z bajkowymi wzorami. Gamę fiołkowych i bzowych odcieni wzbogaci zaś kropla czerwieni i ciemnych niebieskości. Wzór paisley może się również pojawić na obiciu fotela, tapecie czy zasłonach.

Nie przegap: Dekoracyjne poduszki, czyli szybka metamorfoza wnętrza >>>

Paisley w kuchni: wzór paisley bywa często nazywany tureckim pieprzem (jak wspomnieliśmy, przypomina paprykowe strąki). Może zdobić obrus, obicia krzeseł, kuchenne tkaniny, zasłony, a także naczynia. To sposób na kuchnię dobrze przyprawioną dekorem.

Paisley w sypialni: gęste ornamenty doskonale prezentują się na sypialnianych tekstyliach: bieliźnie pościelowej, kapach i poduszkach. Jak uzyskać najlepszy efekt? Duże wzory łącz z drobnymi albo gładkimi tkaninami. Kolory niech powtarzają się w różnych kombinacjach w całym nakryciu łóżka.

Zobacz też: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Zawsze modne motywy dekoracyjne: ZDJĘCIA

Paski, groszki, gwiazdki – to motywy dekoracyjne, które nigdy nie tracą na popularności. Sprawdź, jak prezentują się we wnętrzach.