Pokój dla niemowlaka. Noworodek w małżeńskiej sypialni

2009-12-11 1:00 Agnieszka Pietrzak

Jeśli jesteś na początku urządzania małżeńskiej sypialni, a planujesz postawić w niej łóżko dla dziecko, wygospodaruj w niej miejsce na wygodny kącik dla noworodka. Pozostaw wolną przestrzeń na meble dziecięce (łóżeczko, przewijak). Skoro nie planujesz urządzenia oddzielnnego pokoju niemowlaka pomyśl, gdzie będą przechowywane jego rzeczy.

Właściciele w pierwszej kolejności skupili się więc na pracach wykończeniowych podłóg i ścian. Na czas prac kuchenno-łazienkowych zaczęli urządzać pokój dziecka i własną sypialnię. Jednak przed małżeństwem pojawiły się inne niż mieszkaniowe wyzwania - dziecko. Odsunęli więc w czasie meblowanie innych wnętrz, a skupili się na przystosowaniu swojej sypialni do potrzeb noworodka. Postanowili, że na razie sypialnia zastąpi pokój niemowlaka i muszą się w niej zmieścić meble dziecięce.

Na podstawowe wyposażenia sypialni rodziców złożyły się meble z poprzedniego mieszkania (m.in. łóżka z IKEA). Nowym elementem stała się garderoba. Joanna wpadła na pomysł, by jedną ze ścian sypialni zabudować pojemnym meblem-garderobą (seria Pax, IKEA). Jednorazowy wydatek był duży, więc postanowiła kupować „na raty”: najpierw korpus szafy i drążki, później szuflady, a na końcu fronty. Dywan w ulubionych kolorach pani domu (Jute, 233 zł, NOTI) właściciele podkleili matą  (17,95 zł, Sklepy Komfort), by ich córeczka była bezpieczniejsza. Położyli tapetę, kupili dopasowane do niej kolorystycznie lampy sufitowe. Joanna miała w planach toaletkę przy łóżku, ale gdy się okazało, że spodziewa się dziecka, jej miejsce zajęło łóżko dla dziecka. Zawiesili rolety (poranne światło budziło dziecko), położyli dywan, dokupili szuflady do garderoby i pudełka na drobiazgi.