Pokój dla dziecka. Jak wybrać ciekawe kolory i odważne formy?

2017-05-17 13:43

Jak urządzić pokój dla małego dziecka, żeby był przytulny, funkcjonalny i nie ograniczał kreatywności? Puśćmy wodze fantazji, podejdźmy odważnie do wyboru kolorów ścian, mebli i form. Przypomnijmy sobie, co nam się podobało i o czym marzyliśmy, będąc dziećmi.

Urządzając pokój dla dziecka staramy się żeby był funkcjonalny. Ale przestrzeń dla malucha powinna też pomagać rozwijać jego kreatywność. Przypomnijmy sobie o czym marzyliśmy, co zawsze chcieliśmy mieć w swoim pokoju od najmłodszych lat - to nie było tak dawno. Może nasze dziecko też marzy o czymś podobnym? Podejdźmy do urządzania pokoju dziecka niestandardowo, wybierzmy kolory, które występują w innych częściach mieszkania. Nie bójmy się też odważnych form mebli i dodatków – jest to przestrzeń, która zmienia się najszybciej.

Pokój dla dziecka: wybierz trzy kolory…

Urządzając pokój dla dziecka zdecyduj się  na trzy kolory przewodnie, które będziesz stosować w różnych proporcjach. Może, przełamując schematy, zamiast landrynkowego różu i niebieskiego, do pokoju kilkulatka wybierz trio składające się z bieli, czerni i słonecznego koloru żółtego? Zacznij od stworzenia białej bazy: pomaluj tak podłogę i trzy ściany, czwarta niech będzie czarna. W kolorze żółtym wybierz dodatki:  lampę, osłonkę doniczki, kosze i pojemniki na zabawki, poduszki. Daj się ponieść fantazji, trzymaj się jedynie spójnej stylistyki, na przykład stylu skandynawskiego.

Czytaj też: Dziecięce wnętrza: jak wypełnić przestrzeń w pokoju dziecka

 

Pastelowy pokój dla dziecka
Autor: mat. pras. Beckers

W pokoju niemowlaka kolorami przewodnimi mogą być pastele: delikatny różowy, szary i biel. Taka kompozycja sprawi, że pokój nabierze „miękkości”, przytulności. Gdyby się okazało, że jest zbyt monotonnie możesz dodać dwa – trzy elementy w mocniejszym kolorze, ale z tej samej palety barw. Spójny efekt pozostanie niezakłócony.

Pokój w domu czy dom w pokoju?

Kilkuletni dziewczynka na pewno ucieszy się z łóżka w kształcie domku. Będzie idealnym miejscem nie tylko do spania ale i do zabawy. Łóżka - domki znajdziesz w różnych wielkościach, niektóre nawet mieszczące materac regularnej wielkości 90x200 cm. Łóżko – domek może mieć motyw przewodni – na przykład będzie stylizowane na domek na plaży w kolorach biało – niebiesko – czerwonym, w stylu marynistycznym. Wykonane z jasnego drewna lub ze sklejki ładnie wpisze się w styl skandynawski. Nie zapomnij o kinkiecie na ścianie – w każdym domu jest przecież światło - przyda się do zabawy i czytania. W formie domku lub holenderskiej kamienicy możesz też kupić szafy na ubrania.

Zobacz też: Pokój dziecięcy w stylu marynistycznym: aranżacja wnętrza dla miłośnika przygód