Pokój pierwszoklasisty: aranżacje wnętrz dla małego ucznia. Porady i inspiracje

2018-07-26 11:16 Redakcja

Pokój pierwszoklasisty jest miejscem szczególnym, bo musi się w nim znaleźć przestrzeń dla ucznia, ale wciąż jeszcze dla dziecka. Meble w pokoju początkującego ucznia powinny być pogodne i dziecięce, a jednocześnie funkcjonalne. Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty? Znajdziesz u nas porady, inspiracje i zdjęcia aranżacji.

Urządzając pokój dla pierwszoklasisty, musimy pamiętać, że jest to nadal pokój dziecka. Dlatego ważny będzie podział na strefy do zabawy i do nauki.

Pokój pierwszoklasisty: meble dla ucznia

Meble w pokoju pierwszoklasisty należy dostosować do wzrostu dziecka. Warto razem z nim udać się do sklepu i „poprzymierzać się” do biurek, krzeseł, regałów czy szaf. Meble w naturalnych kolorach drewna stanowią idealne tło aranżacyjne na lata. Kiedy zainteresowania dziecka będą się zmieniać, wystarczy szybka metamorfoza wnętrza za pomocą dodatków – baza pozostanie wciąż ta sama. Podobne zalety mają meble białe. Z kolorowymi warto postępować ostrożniej. Polecamy zwłaszcza odcienie pastelowe – nie znudzą się tak szybko.

Meble dla pierwszoklasisty to przede wszystkim wygodne biurko, przy którym dziecko będzie odrabiać lekcje. Do niego dobieramy krzesło dopasowane do wzrostu dziecka i zapewniające odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

..  Pokój ucznia krok po kroku – od mebli do dodatków >>>

..  Jak wybrać krzesło do biurka dla dziecka i osoby dorosłej? >>>

W strefie zabawy powinny się pojawić regały, półki i pudełka do przechowywania ukochanych rzeczy malucha. Przydają się również pufy ze schowkami. Gdy u dziecka zawitają nowo poznani szkolni przyjaciele, pufy zamieniają się w praktyczne siedziska.

Nie zapominajmy też o wygodnym łóżku – najlepiej ze schowkami pod spodem. Może już czas zmienić małe łóżko w pokoju ucznia na bardziej „dorosłe”? W strefie zabawy ustawmy regał na dziecięce akcesoria i pudła do przechowywania zabawek. W pokoju pierwszoklasisty przyda się też szafa na specjalne ubrania do szkoły. Im szafek i półek więcej, tym lepiej. Stopniowo bowiem zabawki będą miały coraz większe towarzystwa książek, zeszytów czy wszelkich drobiazgów przydatnych w szkole.

Urządzając pokój pierwszoklasisty, można już pomyśleć o wymianie łóżka na bardziej „dorosłe”. Nigdy nie wiemy, kiedy dziecko najszybciej podrośnie! Aby od razu uczyć malucha porządku, pamiętajmy o tym, by łóżko było wyposażone w szuflady lub wysuwany pojemnik na pościel.

Pokój pierwszoklasisty a kolory – niech będzie wesoło!

Kolory w pokoju dziecka, a zwłaszcza pierwszoklasisty, powinny sprzyjać skupieniu i koncentracji. Sprawdzą się różne odcienie niebieskiego (błękit, granat, turkus) – najlepiej na jednej ścianie. Dobry wpływ na psychikę ma także kolor zielony. By dziecko lepiej pobudzić do aktywności, możemy postawić na dodatki w kolorze żółtym, ale oszczędnie! Ten kolor w nadmiarze może wywoływać rozdrażnienie.

Ponieważ pokój pierwszoklasisty to wciąż przestrzeń dla małego dziecka, zadbajmy o to, by była ciekawa i różnorodna. Nie bójmy się dodawać wielokolorowych dodatków i dekoracji. A jeśli dziecko zaczyna realizować się artystycznie, pomalujmy jedną ze ścian (lub tylko fragment) farbą tablicową.

Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

 

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

 

Zobacz projekty >>

Jak urządzić pokój dziecka? GALERIE ZDJĘĆ

Powyżej teoria, czas na praktykę! Sprawdź, jak można ciekawie zaaranżować pokój dziecka. Proponujemy kilka ciekawych, gotowych aranżacji. Warto się nimi zainspirować!