Modne kolory 2019: trendy wnętrzarskie. Ściany, meble, dodatki, materiały

2019-01-09 11:46

Jakie kolory będą modne w 2019 roku? Przede wszystkim kontynuujemy odchodzenie od wszechobecnej bieli. Mocne barwy skutecznie zaś będą konkurować z bardziej rozbielonymi, delikatnymi i kremowymi. Nadal też we wnętrzach będzie sporo koloru niebieskiego oraz zielonego, choć w nieco innych odcieniach. Sprawdź kolorystyczne trendy wnętrzarskie na 2019 rok!

Living Coral – modny kolor koralowy

Zestawienie modnych kolorów ścian 2019, mebli i dodatków musi się zacząć od koloru roku Instytutu PantoneLiving Coral. To o tyle trafiona propozycja, że kolor koralowy już rok wcześniej śmielej wkraczał do mieszkań także na dużych powierzchniach (ścianach). Co ciekawe, również marka Tikkurila postawiła na zbliżony kolor na 2019 rok (Flamingo). A że Living Coral ma kierować uwagę m.in. na trudną sytuację raf koralowych, więcej będzie się mówić ogólnie o życiu mórz i oceanów. Możemy więc się spodziewać ciekawych zestawień koralu z błękitem, a także morskich motywów dekoracyjnych. Czyżby się szykował wielki renesans stylu marynistycznego?

Od czerwieni do bordo

W 2019 roku marki wnętrzarskie i projektanci chętnie będą stawiać na mocne odcienie czerwieni oraz zbliżone barwy, takie jak rubin, bordo, marsala. To zresztą kontynuacja propozycji barwnych z 2018 roku. Tym razem jednak możemy się spodziewać większych kontrastów, czyli np. zestawień rubinowej czerwieni z jasnych odcieniem orzechowym, kremową bielą oraz delikatnymi kolorami drewna. Z pewnością ze sklepów nie znikną modne obicia welurowe we wspomnianych barwach.

Modne kolory 2019: różne odcienie różu

W 2019 roku nadal będziemy eksplorować różne odcienie różu – zwłaszcza pudrowy (niekiedy pod poetycką nazwą „dusty blush”, czyli dosłownie przykurzony rumieniec), kwarcowy i wpadający w koral. Co ciekawe, różowe tony będą się przenikać z szarością i beżem. Możemy więc liczyć na kreatywne podejście do różu. Modne zestawienia? Przede wszystkim blady róż z pastelowym albo gołębim błękitem, fioletem i kolorem żółtym.

Beż, orzech, jasne drewno

To cała grupa kolorów, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością w polskich domach. W 2019 roku powrócą, jednak głównie w dodatkach i dekoracjach. Delikatny beż, odcień orzechowy, kremowy, kawy z mlekiem, a przede wszystkim mnóstwo jasnego drewna przyjemnie rozjaśnią oraz optycznie ocieplą nowoczesne wnętrza.

Odcienie żółtego: ochra i musztardowy

Ochra i musztarda, czyli „przybrudzone” odcienie żółtego, stanowią ukłon w stronę designu sprzed kilkudziesięciu lat. W 2019 roku spodziewajmy się większego zainteresowania tymi barwami także na ścianach i dużych powierzchniach. Warto je łączyć z kolorem terakoty, głęboką szarością, bordo czy śliwkowym fioletem.

Kolor niebieski – od pasteli po szafir

Odcienie niebieskiego są na tyle różne i wszechstronne, że właściwie co roku pojawiają się w trendach. Co przyniesie 2019 rok? Przede wszystkim sporo pasteli, a także błękit gołębi, czyli z kroplą szarości. Nadal będziemy też eksplorować takie barwy, jak turkus, granat, kobalt oraz szafir. Widać więc zainteresowanie eleganckimi kolorami kamieni szlachetnych. Ciekawa propozycja na 2019 rok to łączenie chłodnego turkusu z pudrowym różem – duet efektowny, jednak dość trudny we wnętrzach.

Modne kolory 2019: zieleni ciąg dalszy

Butelkową i szmaragdową zieleń już mogliśmy podziwiać zarówno na ścianach, jak i meblach, dodatkach czy materiałach wykończeniowych. A że trend na bycie eko (idący w parze z zainteresowaniem naturą) tylko przybierze na sile, jeszcze większą popularność zyskają niemal „skopiowane” z przyrody odcienie zielonego: od mocnej barwy lasu po delikatną zieleń nazywaną szałwiową (sage green).

Szarość ocieplona

Koniec z surową i chłodną szarością betonu? Niekoniecznie, jednak modne kolory 2019 to łagodniejsze wcielenia szarego – zwłaszcza z kroplą beżu, różu czy fioletu (lilac grey). Dobry przykład stanowi kolor roku 2019 marki Benjamin Moore, czyli Metropolitan. Z kolei na meblach wypoczynkowych oraz materiałach wykończeniowych spotkamy więcej szarości pieczarkowej, a więc rozbielonej.

Kolor cegły i terakoty

Kolor pomarańczowy najlepiej prezentuje się w mocnym słońcu, stąd jego wszechobecność na południu Europy. Tam też niejako zaczęła się moda na takie odcienie, jak ceglasty czy terakotowy – na targach Salone del Mobile 2018 w Mediolanie. W tym roku trend nabierze rozpędu, a do „spalonego” pomarańczowego dołączą odcienie rozbielone („soft clay” – łagodna glina).

Gama fioletów

Fiolet jest kolorem dość trudnym, choć eleganckim i bardzo efektownym. W 2018 roku nieszczególną furorę zrobił odcień Ultra Violet proponowany przez Pantone, za to cieplejsze wcielenia fioletu, jak np. śliwka, śmielej zajrzały do wnętrz. W roku bieżącym ten trend się utrzyma. Warto więc kreatywnie zestawiać fiolet z ochrą, ciepłą szarością, różem czy ceglastym pomarańczem.