Meble Polska 2019. Poznaj trendy w meblarstwie

2019-04-04 18:59

Kolejna edycja targów Meble Polska odbywała się w dniach 12-15 marca 2019 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Była to świetna okazja, by zapoznać się z bogatą ofertą polskich marek meblowych, a także przyjrzeć się trendom w designie oraz aranżowaniu wnętrz. Przygotowaliśmy małe podsumowanie wydarzenia.

Meble Polska 2019 – co to za wydarzenie?

Meble Polska to największa na świecie prezentacja rodzimego meblarstwa, a także największe targi kontraktowe w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród wystawców zawsze można znaleźć najważniejszych producentów polskich mebli.

Ekspozycje na targach Meble Polska 2019 zajmowały aż 9 pawilonów i powierzchnię 43 tys. mkw. Szacuje się, że co trzeci zwiedzający pochodził z zagranicy – to również świadczy o dużym zainteresowaniu polskimi meblami.

W tym samym czasie i w sąsiedztwie Meble Polska można było wziąć udział w targach Home Decor (dekoracje, tkaniny, oświetlenie, wyposażenie kuchni i łazienki) oraz ciekawych wydarzeniach w ramach Arena Design.

Meble Polska 2019 – coraz więcej kolorów

Biel, szarość, jasne drewno – te barwy wciąż są obecne w ofercie polskich mebli. Jednak Polacy coraz chętniej otwierają się na wyrazistsze kolory. Na targach Meble Polska 2019 najwięcej pojawiało się ich na meblach wypoczynkowych. Prawdziwą furorę robiły różne odcienie niebieskiego (zwłaszcza granat), ciemna zieleń (przede wszystkim szmaragdowa i butelkowa), różne odcienie różowego, pomarańczowego (kolor ceglasty) oraz żółtego (ochra, musztarda). Do Polski dotarły więc trendy kolorystyczne, które rok temu dało się zaobserwować chociażby w Mediolanie.

..  Najmodniejsze kolory 2019: trendy wnętrzarskie >>>

Welur i aksamit

Eleganckie (ale też solidne!) tapicerki na sofach, fotelach i krzesłach to kolejny mocny punkt podczas targów Meble Polska 2019. A że welur czy aksamit świetnie prezentuje się w barwnej wersji, można było podziwiać modną paletę wyrazistych kolorów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na popularność tapicerowanych krzeseł do jadalni. Producenci mebli coraz chętniej odchodzą od gotowych kompletów ze stołem i krzesłami w tej samej kolorystyce. Co w zamian? Na przykład stół z litego drewna z zielonymi czy granatowymi krzesłami, w których siedziska obito połyskującym welurem.

..  Aksamit, welur, welwet, plusz. Co jest czym? >>>

Meble Polska 2019

Autor: Meble Wójcik

Polska – potęga w meblarstwie

 

Dane liczbowe pokazują jedno: Polska znajduje się w światowej czołówce meblarstwa. W 2017 roku była 3. eksporterem mebli na świecie (przed nami jedynie Chiny i Niemcy) oraz 6. producentem. W przemyśle meblarskim pracowało aż 161 tys. osób, a samych zarejestrowanych firm było ponad 27 tys. Głównym odbiorcą polskich mebli były Niemcy, za nimi zaś Czechy, Wielka Brytania, Holandia oraz Stany Zjednoczone. A jakich mebli powstaje najwięcej? Prognozy na rok poprzedni (nie ma jeszcze oficjalnych danych) mówiły przede wszystkim o meblach do siedzenia oraz elementach meblowych (46%), a także meblach biurowych i sklepowych (39%).

 

Informacje pochodzą z materiałów MTP Grupa, organizatora Meble Polska.

Drewno kreatywnie

Drewno pod różnymi postaciami coraz mocniej eksponowane jest we wnętrzach. Projektanci śmiało eksperymentują z fornirem oraz panelami dekoracyjnymi na meblach do przechowywania (szafkach, szafach, komodach). Tu można mówić o kryzysie bieli, bo elementów meblowych w tym kolorze jest znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Warto również podkreślić bogatą kolorystykę drewna – od rozbielonego po ciemnobrązowe.

Wygoda i personalizacja

Producenci mebli oraz projektanci wnętrz dostrzegają to, że polskie mieszkania stają się coraz mniejsze. A to oznacza, że meble powinny być jak najbardziej pojemne, a przy tym wielofunkcyjne. Widać to w zabudowach kuchennych oraz kolekcjach mebli do salonu, jadalni czy sypialni. Na szczególną uwagę zasługują rozbudowane sofy np. z wysuwanym stolikiem, stacją USB bądź wbudowanymi gniazdkami elektrycznymi.

Ważną rolę odgrywa też personalizacja, choć… pod kontrolą. Bogactwo rynkowe może przyprawić o zawrót głowy, stąd sporo firm nieco ogranicza możliwość wyboru, stawiając na najbardziej sprawdzone rozwiązania, jeśli chodzi o regulację mebli czy ich dostępne warianty (np. kilka nóżek do wyboru, ale wysokość – zawsze ta sama).

Królestwo żywej zieleni

Polskie marki meblowe zachęcają do tworzenia żywych, zielonych aranżacji w domach. Takie też można było licznie spotkać podczas targów Meble Polska 2019. A miejsc na zieleń jest wiele. Nie chodzi tylko o rośliny doniczkowe, lecz także zielone ściany (np. za sofą) czy specjalne miejsca do uprawy ziół w kuchni zintegrowane z blatem.

..  Poznaj rośliny oczyszczające powietrze >>>