Rośliny doniczkowe a styl wnętrza

Rośliny doniczkowe wnoszą życie, świeżość i kolory. Aby w pełni wykorzystać ich dekoracyjność, trzeba je odpowiednio dobrać i wyeksponować. Rodzaj kwiatów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. W eleganckim postaw na okazy o efektownym pokroju, świetnie będą tu wyglądały np. gatunki egzotyczne. W rustykalnym wykorzystaj swojskie paprotki, geranium lub trzykrotki.

Jak ustawiać rośliny doniczkowe?

Rośliny możesz aranżować pojedynczo lub w grupach. Lepiej prezentują się 1-2 duże egzemplarze niż kilkanaście mniejszych zestawionych razem w przypadkowy sposób. Wybierając dla nich miejsce, weź pod uwagę ich preferencje. W głębi pokoju, gdzie dociera mało światła, sprawdzą się paprocie, bluszcze, filodendrony. Z kolei stanowiska słoneczne lubią pelargonie, guzmanie, begonie. W łazience bez światła rośliny nie będą rosły dobrze, ale jeśli bardzo zależy ci na żywej zieleni, zastosuj pewien trik. Przygotuj dwa zestawy identycznych okazów – jeden postaw w łazience, drugi tam, gdzie jest dostęp światła. Co kilka dni zamieniaj je miejscami. W ten sposób każdy zestaw będzie miał szansę korzystać z promieni słonecznych.

..  Kwiaty do salonu: 10 najmodniejszych roślin doniczkowych >>>

Dekoracje roślinne: duże rośliny doniczkowe

Rośliny o rozłożystych liściach, rozrastające się na boki (palmy, figowce, skrzydłokwiaty), będą wyglądały atrakcyjnie tylko wtedy, gdy zyskają przestrzeń wokół siebie. Łatwiejsze do ustawienia są gatunki, które mają kształt wąskich stożków i kolumn (kaktus cereus, szeflera, wilczomlecz) lub o pokroju  drzewkowatym (np. pachira). Można je ulokować przy ścianie lub w rogu pokoju.

Dobra rada: donicę z dużą i ciężką rośliną warto umieścić na podstawce na kółkach, żeby łatwo można ją było przesuwać, np. w czasie sprzątania.

..  Pilea, czyli pieniążek – popularna roślina doniczkowa >>>

Dekoracje roślinne: udane kompozycje

Różne gatunki możesz posadzić w jednej donicy, ale muszą mieć takie same wymagania. Zestawiając rośliny, wykorzystaj ich trzy typy: wysokie, będące podstawą kompozycji, niskie i rozkrzewione, które ją wypełnią, oraz zwisające, stanowiące dopełnienie. Wszystkie powinny mieć wspólną cechę – kolor kwiatów lub kształt liści. Aby nie tworzyć chaosu, dobierz takie same donice.

..  Jak zrobić miniogródek w słoiku? Instrukcja DIY >>>

Warto wiedzieć: od późnej jesieni do początku wiosny rośliny potrzebują doświetlenia. Najlepiej nadają się do tego jasno świecące lampy, które się nie nagrzewają, np. LED-y – muszą to być produkty przeznaczone do roślin. Światło niebieskie o zimnej temperaturze barwowej przyspiesza rozwój liści. Czerwone pobudza do kwitnienia. Większość żarówek LED-owych ma popularny gwint pasujący do prawie wszystkich oprawek. Możesz wkręcić je do zwykłej lampki biurkowej.