Łazienka z marmurem stworzona z dbałością o każdy detal. "Trik z lustrami jest nie do przecenienia"

2024-04-16 9:46

Małgosia i Ada, projektantki wnętrz z WZ Studio, mówią, że piękna przestrzeń powstaje wtedy, kiedy w aranżacji zachowa się równowagę między funkcjonalnością i estetyką oraz zadba o dobór detali. Tak właśnie urządziły łazienkę Małgosi. Ściany i podłogę zdobi marmur, czarne meble i złote dodatki podkreślają elegancki charakter wnętrza.

Spis treści

  1. Płytki marmurowe w łazience
  2. Dwie łazienki
  3. Złote dodatki
  4. Jak dobrać kolor fugi do płytki?
  5. Meble łazienkowe, trik z lustrami
  6. Czarno-biała łazienka z marmurem i złotem. Zdjęcia
  7. Jak dobrze oświetlić łazienkę? Nowoczesne oświetlenie łazienki

Lubię przestrzenie ponadczasowe i mieszanie stylów. W tym wnętrzu zależało mi także na uzyskaniu eleganckiego, lecz swobodnego charakteru, z odniesieniami do aranżacji w pozostałej części mieszkania. Czarne elementy, drobne akcenty w kolorze złota, modernistyczna obłość szafki nawiązują do detali mebli w salonie – wyjaśnia pani domu.

Układ funkcjonalny pomieszczenia w zasadzie się nie zmienił w stosunku do pierwotnego projektu dewelopera. Jedynie drzwi zostały nieco przesunięte. Ta korekta planu umożliwiła wybudowanie w łazience wysokiej szafy wnękowej.

Płytki marmurowe w łazience

Pewnym wyzwaniem okazało się natomiast położenie na ścianach i podłodze płytek gresowych. Mają one kształt długich prostokątów (90x15 cm) oraz wyrazisty wzór marmuru – inny na każdej płytce – raz mocniejszy, raz ledwo widoczny. Po odpowiednim zestawieniu kafli powstaje intrygujący rysunek kamienia. Ale ich różnorodność silnie podniosła ciśnienie fachowcowi, kiedy zobaczył je po raz pierwszy w dostarczonych na budowę paczkach.

Był przekonany, że producent popełnił błąd i zapakował elementy z różnych serii. By wzór stanowił równomierną i ciekawą kompozycję, Małgosia dopasowywała płytki do siebie, niczym puzzle, jeszcze przed ich przyklejeniem. Jej artystyczne oko i cierpliwość bardzo się przydały. Tak, trochę to zajęło czasu, ale efekt jest wyjątkowy

Dwie łazienki

Deweloper zaplanował w mieszkaniu dwie łazienki. W tej gospodyni zaprojektowała wannę z natryskiem. W drugiej została umieszczona kabina prysznicowa, są też schowane w zabudowie pralka oraz suszarka.

Ponadczasowość aranżacji otwiera drogę do zmian dekoracji, dostosowywania stylistyki do aktualnych potrzeb, trendów. Wybór detali powinien być jednak bardzo przemyślany, podkreślają projektantki.

Złote dodatki

Dosłownie kilka metalicznych drobiazgów w barwie złota albo mosiądzu wystarczy, by zestawienie szarości, bieli i czerni straciło emanujący z nich chłód. Takie przedmioty czy elementy lamp, wzmacniają jednocześnie elegancki charakter aranżacji.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Dozownik, kubek – Zara Home; okulary – NAP

Jak dobrać kolor fugi do płytki?

Wyznaczają je fugi między płytkami ułożonymi w pionie na zasadzie wzoru w cegłę. – Kolor spoin jest dobrany do najciemniejszego odcienia kafli. Wtedy prostokąty stają się bardziej widoczne. Natomiast jasny kolor fug w tym przypadku ujednoliciłby powierzchnię – tłumaczy Małgosia (na zdj. w sukience polskiej firmy Nudyess).

Jakie oświetlenie w łazience?
 Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl
Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl

W łazience powinno się zastosować przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia – ogólne, rozjaśniające całe pomieszczenie, oraz w strefie lustra. Odradzałybyśmy montowanie lamp z otwartymi kloszami, ponieważ często ich światło nieprzyjemnie razi w oczy. Zadanie lepiej spełnią zamknięte klosze z mlecznego szkła (plafony, kinkiety). Dają światło rozproszone, które nie powoduje powstawania cieni. To istotne zwłaszcza przy lustrze. Kinkiety można zamontować po bokach lustra, dopasować ich wysokość do wzrostu domowników (w tej łazience lampy wyżej) albo nad taflą, 190-220 cm od podłogi.

Meble łazienkowe, trik z lustrami

Szafkę zrobił wykonawca, według projektu Małgosi. Perfekcyjnie poradził sobie nawet z obłymi bokami mebla. Ale nie było łatwo, przyznaje. Ładnie dobrany granitowy blat wykańczał ręcznie kamieniarz.

Trik z lustrami jest nie do przecenienia. Szkło (odbijając widoki i światło) buduje wrażenie większej przestrzeni, a przy tym rozjaśnia łazienkę. Małgosia wykorzystała duże tafle luster nad umywalkami, na frontach szafy wnękowej oraz zlicowanej ze ścianką instalacyjną nad WC. Obie szafy są płytkie – idealne na kosmetyki i środki czystości.

Czarno-biała łazienka z marmurem i złotem. Zdjęcia

Jak dobrze oświetlić łazienkę? Nowoczesne oświetlenie łazienki

Wmarzona łazienka Polaków