Z wizytą u architektki: łazienka stworzona z dbałością o każdy detal. "Trik z lustrami jest nie do przecenienia"

2022-09-19 12:26

Małgosia i Ada, projektantki wnętrz, mówią, że piękna przestrzeń powstaje wtedy, kiedy w aranżacji zachowa się równowagę między funkcjonalnością a estetyką i zadba o dobór detali. Tak właśnie urządziły łazienkę Małgosi.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki MAŁGOSIA Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Od czasu studiów projektowanie nie przestaje być jej wielką pasją. Ostatnio pojawiła się też druga – macierzyństwo, jest mamą małej Ali. Przywiązuje ogromną wagę do zdrowego, zrównoważonego trybu życia. Partneruje jej w tym mąż. Codziennie razem ćwiczą, nawet na urlopie! Dużo podróżują.

Lubię przestrzenie ponadczasowe i mieszanie stylów. W tym wnętrzu zależało mi także na uzyskaniu eleganckiego, lecz swobodnego charakteru, z odniesieniami do aranżacji w pozostałej części mieszkania. Czarne elementy, drobne akcenty w kolorze złota, modernistyczna obłość szafki nawiązują do detali mebli w salonie – wyjaśnia pani domu.

Układ funkcjonalny pomieszczenia w zasadzie się nie zmienił w stosunku do pierwotnego projektu dewelopera. Jedynie drzwi zostały nieco przesunięte. Ta korekta planu umożliwiła wybudowanie w łazience wysokiej szafy wnękowej. Pewnym wyzwaniem okazało się natomiast położenie na ścianach i podłodze gresowych płytek.

Mają one kształt długich prostokątów (90x15 cm) oraz wyrazisty wzór marmuru – inny na każdej płytce – raz mocniejszy, raz ledwo widoczny. Po odpowiednim zestawieniu kafli powstaje intrygujący rysunek kamienia. Ale ich różnorodność silnie podniosła ciśnienie fachowcowi, kiedy zobaczył je po raz pierwszy w dostarczonych na budowę paczkach.

Był przekonany, że producent popełnił błąd i zapakował elementy z różnych serii. By wzór stanowił równomierną i ciekawą kompozycję, Małgosia dopasowywała płytki do siebie, niczym puzzle, jeszcze przed ich przyklejeniem. Jej artystyczne oko i cierpliwość bardzo się przydały. Tak, trochę to zajęło czasu, ale efekt jest wyjątkowy

WANNA I PRYSZNIC

Deweloper zaplanował w mieszkaniu dwie łazienki. W tej gospodyni zaprojektowała wannę z natryskiem. W drugiej została umieszczona kabina prysznicowa, są też schowane w zabudowie pralka oraz suszarka.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Szary ręcznik – NAP; ozdobna złota kula – H&M Home

Z MYŚLĄ O HARMONII

Ponadczasowość aranżacji otwiera drogę do zmian dekoracji, dostosowywania stylistyki do aktualnych potrzeb, trendów. Wybór detali powinien być jednak bardzo przemyślany, podkreślają projektantki.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Z DODATKIEM CIEPŁA

Dosłownie kilka metalicznych drobiazgów w barwie złota albo mosiądzu wystarczy, by zestawienie szarości, bieli i czerni straciło emanujący z nich chłód. Takie przedmioty czy elementy lamp, wzmacniają jednocześnie elegancki charakter aranżacji.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Dozownik, kubek – Zara Home; okulary – NAP

LEKKIE PODZIAŁY

Wyznaczają je fugi między płytkami ułożonymi w pionie na zasadzie wzoru w cegłę. – Kolor spoin jest dobrany do najciemniejszego odcienia kafli. Wtedy prostokąty stają się bardziej widoczne. Natomiast jasny kolor fug w tym przypadku ujednoliciłby powierzchnię – tłumaczy Małgosia (na zdj. w sukience polskiej firmy Nudyess).

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Światło bez cieni
 Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl
Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, WZ Studio, wzstudio.pl

W łazience powinno się zastosować przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia – ogólne, rozjaśniające całe pomieszczenie, oraz w strefie lustra. Odradzałybyśmy montowanie lamp z otwartymi kloszami, ponieważ często ich światło nieprzyjemnie razi w oczy. Zadanie lepiej spełnią zamknięte klosze z mlecznego szkła (plafony, kinkiety). Dają światło rozproszone, które nie powoduje powstawania cieni. To istotne zwłaszcza przy lustrze. Kinkiety można zamontować po bokach lustra, dopasować ich wysokość do wzrostu domowników (w tej łazience lampy wyżej) albo nad taflą, 190-220 cm od podłogi.

W SZCZEGÓLE

Szafkę zrobił wykonawca, według projektu Małgosi. Perfekcyjnie poradził sobie nawet z obłymi bokami mebla. Ale nie było łatwo, przyznaje. Ładnie dobrany granitowy blat wykańczał ręcznie kamieniarz.

Uchwyt dekoracyjny
Autor: Marcin Grabowiecki Uchwyty – Zara Home

POWIĘKSZANIE

Trik z lustrami jest nie do przecenienia. Szkło (odbijając widoki i światło) buduje wrażenie większej przestrzeni, a przy tym rozjaśnia łazienkę. Małgosia wykorzystała duże tafle luster nad umywalkami, na frontach szafy wnękowej oraz zlicowanej ze ścianką instalacyjną nad WC. Obie szafy są płytkie – idealne na kosmetyki i środki czystości.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE