Wanna w stylu vintage: królowa gustownego pokoju kąpielowego

2017-05-09 15:28 Redakcja

Mimo popularności nowoczesnych rozwiązań, klasyka we wnętrzach wciąż ma swoich wiernych fanów. Dotyczy to m.in. wystroju łazienek. Wanna w stylu vintage, czyli wolnostojąca i najczęściej na tzw. lwich łapach, to piękna ozdoba i eleganckie centrum pokoju kąpielowego. Proponujemy 3 pomysły na aranżację łazienki w stylu vintage.

Wyznaczniki stylu vintage w łazience

Style historyczne w aranżacji łazienki nie muszą oznaczać rezygnacji z nowoczesnej wygody. Na przykład baterie w stylu vintage, choć przypominają modele sprzed wielu lat, pozwalają chociażby na dużą oszczędność wody. Co powinno znaleźć się w łazience, by uzyskać efekt wnętrza sprzed dziesięcioleci?

Wanna wolnostojąca: najlepiej na lwich łapach! Wanny w pałacach i mieszczańskich domach wykonywano niegdyś z bardzo ciężkiego żeliwa. Dziś jednak chodzi przede wszystkim o stylizację – producenci używają tańszych i lżejszych materiałów (choć wciąż można dostać żeliwo!). Do takiej wanny koniecznie bateria dwuotworowa oraz słuchawka prysznicowa jak z dawnych… telefonów! Proponujemy też skusić się na baterię wolnostojącą – zwłaszcza jeśli na zaaranżowanie czeka większa łazienka.

Konsola pod umywalkę – mebel z postarzanego drewna przywoła ducha minionych lat. Zamiast konsoli można wykorzystać zwykłą szafkę.

Umywalka nablatowa: idealna do łazienki w stylu vintage. Świetnie zaprezentuje się też umywalka na „kolumience”, oczywiście jeśli możemy sobie pozwolić na to, by szafka łazienkowa znalazła się gdzie indziej.

Posadzka: szachownica (niekoniecznie tylko czarno-biała) albo płytki cementowe.

Nie przegap: Motyw szachownicy w aranżacji łazienki >>>

Ściany: polecamy płytki „metro”, ewentualnie pomalowanie ściany farbą przeznaczoną do łazienki.

Meble i dodatki: świetnie sprawdzą się takie materiały, jak drewno, kuty metal czy ceramika. Akcesoria łazienkowe warto wybrać z jednej kolekcji, by zachować spójność stylistyczną.

Zobacz też: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wanna w stylu vintage: 3 pomysły na piękne łazienki

Na letnisku: w letnim domu może stanąć wanna wiejska, czyli ocynkowana. Ta, wyjątkowo urodziwa, nie jest do kupienia w Polsce, ale można ją zastąpić nietanią, niestety, lecz piękną miedzianą albo ogrodową wanną i przystosować baterię oraz odpływ. Ściany łazienki wyłożono deskami z odzysku, wszystkie dodatki utrzymane są w podobnej do nich kolorystyce. Elegancji całości dodają błyszczący metal pojemników oraz kwiaty z wiejskiego ogródka w wielkim wazonie-butli.

Wanna w stylu vintage
Autor: Lorraine at Home

Leśne zacisze: wannę ustawiono nieco z boku, ale tak, by był do niej dostęp z każdej strony oraz by można było swobodnie podejść do okna. Dobrano szykowną baterię w stylu vintage, oczywiście podłogową. Łazienka niewątpliwie należy do miłośnika natury. Trend eko widać od razu! Drewnianym elementom wystroju (podłoga, boazeria z listewek, bejcowane drzwi) towarzyszą liściaste motywy na zasłonce prysznicowej i dywaniku. Ta pierwsza ochroni podłogę przed zalaniem, ale daje także poczucie intymności. W kosmetycznym zestawie obowiązkowo płyn do kąpieli o zapachu leśnym.

Wanna w stylu vintage
Autor: Argos

Salon kąpielowy: wystrój niemal pałacowy! Wannę na lwich łapach ulokowano pod ścianą, by oszczędzić miejsce, i nieopodal okna – podczas kąpieli w ciągu dnia do łazienki wpada światło słoneczne. Na podłodze szachownica, ale zamiast czerni – granat. Taki kolor przewija się zresztą w całej łazience (wanna, blat, panel ścienny z baterią, ceramika, detale na grafice). Jest wytwornie, a zarazem rześko i świetliście. Warto zwrócić uwagę na piękną etażerkę z kutego metalu oraz misternie rzeźbioną ramę lustro. Dzięki stolikowi ze śnieżnobiałym obrusem oraz pięknym doniczkom z żywą zielenią mamy do czynienia nie tyle ze zwykłą łazienką, ile z szykownym pokojem kąpielowym służącym do relaksu.

Wanna w stylu vintage
Autor: agencjafree/living4media

Styl vintage we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli lubisz style historyczne i nawiązania do designu sprzed lat, urządź mieszkanie w stylu vintage. W galeriach znajdziesz gotowe pomysły!