Style historyczne we wnętrzach: jak je wprowadzać krok po kroku? Porady i wskazówki

2017-02-27 17:45

Aby wykreować we wnętrzu atmosferę wybranej epoki historycznej, nie wystarczy zgromadzić w nim odpowiednich mebli. Style historyczne wymagają też dbałości o stosowne wykończenia wielkich płaszczyzn podłóg i ścian oraz o garść istotnych drobiazgów. Jak to robić krok po kroku?

Spis treści

  1. Style historyczne krok po kroku: od ogółu do szczegółu
  2. Stylistyczny rozmach
  3. Style historyczne: kominek, czyli ognisko domowe
  4. Styl klasyczny we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Sekret dobrego kłamstwa podobno tkwi w szczegółach. Urządzanie wnętrz w stylach historycznych – to niewinne kłamstewko – bez wątpienia opiera się właśnie na dbałości o detal.

Style historyczne krok po kroku: od ogółu do szczegółu

Bazą kompozycji dosłownie i w przenośni pozostaje posadzka. Materiał, z jakiego zostanie wykonana, a także jej kolor i wzór zależą od zamierzonego efektu. W każdym przypadku jednak warto zdecydować się wyłącznie na naturalne surowce, gdyż nawet najlepszą imitację obnaży codzienne użytkowanie. Drewno i kamień starzeją się szlachetnie; ich naśladownictwa nie mają tej zalety. Z podobnych powodów nie warto oszczędzać na oknach i drzwiach, schodach ani boazeriach. Stolarka wysokiej jakości będzie z powodzeniem służyć i zdobić wnętrze przez dekady.

Bardzo starannie trzeba też dobierać okucia, zwłaszcza klamki – mimowolnie patrzy na nie każdy wchodzący do pomieszczenia. Inne nieodzowne techniczne elementy wnętrza, od grzewczych, przez elektryczne, po elektroniczne, warto z kolei dyskretnie ukryć przed spojrzeniami domowników i gości.

Z uwagą trzeba podejść też do kwestii wykończeń ścian i sufitów. W przebogatej ofercie gotowych sztukaterii z łatwością można znaleźć profile, rozety i dekory odpowiadające wszystkim epokom historycznym od baroku po art déco. Nawet dyskretny akcent stylistyczny w tej formie będzie na wagę złota, zwłaszcza dopełniony kopią XVIII-, XIX- czy XX-wiecznej tapety, która wszelkie ruchomości zgromadzone we wnętrzu usytuuje we właściwym kontekście estetycznym.

Nie przegap: Styl art deco - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Style historyczne salon
Autor: mat. prasowe grandearredo.com Nawet najskromniejszy wystrój sztukatorski diametralnie zmieni charakter pomieszczenia

Stylistyczny rozmach

Znamienną cechą tradycyjnych wnętrz, w naszym kraju niestety zatartą przez dwie straszliwe wojny, jest nawarstwianie się stylów. Warto o tym pamiętać i uszanować relikty wcześniejszych epok, nawet jeśli reprezentują pozornie obcą estetykę. Przykłady: klasyczny polski parkiet w jodełkę z lat 30. czy 50. XX wieku, a do tego stylizowana stolarka w angielskim guście.

Warto też pilniej przyjrzeć się schodom. Zawsze były reprezentacyjnym elementem budowli, więc i dziś warto nadać im nie tylko funkcjonalny, ale i możliwie najbardziej efektowny kształt. Od wyboru materiału (szlachetne drewno, szykowny kamień, a może staroświeckie żeliwo?), przez rozplanowanie biegów, po opracowanie formy i detalu balustrady – oto tworzywo sztuki par excellence użytkowej.

Zobacz też: Styl klasyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Rozmach może być widoczny też w wysmakowanych detalach. Klasycystyczne okucia doskonale sprawdzą się w domu w stylu dworkowym, a i miejskiej willi przydadzą arystokratycznego splendoru. Efektowne formy baroku zaklęte w mosiądzu również w skromniejsze drzwi tchną splendor królewskiego pałacu.

Style historyczne schody
Autor: mat. prasowe trabczynski.pl Reprezentacyjne schody - efektowne i funkcjonalne

Style historyczne: kominek, czyli ognisko domowe

Wprowadzenie systemu ogrzewania do eleganckich wnętrz to w naszym klimacie jedno z największych estetycznych wyzwań. Nowoczesne kaloryfery tak bardzo rażą! Rozwiązaniem może być mata grzejna ukryta pod niemalże dowolną posadzką – kamienną, ceramiczną czy drewnianą, nawet pod parkietem. Jeszcze lepiej jednak atmosferę minionych stuleci odtworzy we współczesnym wnętrzu odpowiednio stylizowany kominek lub piec. Nie trzeba jednak przy tym rezygnować z wygody. Jeśli więc wybierać piec, to z wkładem, który znakomicie ułatwi rozpalanie i podtrzymywanie ognia. A jeśli kominek, to może... elektryczny? Płomienie igrają w nim dzięki LED-om, co więcej – niezależnie od tego, czy funkcja grzania jest włączona, czy nie. Romantyczny nastrój z powodzeniem wykreuje więc nie tylko w zimowe wieczory.

Warto wiedzieć: piece mocniej niż kominki zakorzeniły się w polskiej tradycji – zapewne dlatego, że długo trzymają ciepło. Wyposażone w nowoczesny wkład, pozwalają też cieszyć się widokiem ognia.

Styl klasyczny we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

W stylu klasycznym najmocniej widać inspiracje różnymi stylami historycznymi. Zobacz zdjęcia przykładowych projektów wnętrz.

Nasi Partnerzy polecają