Wanna stalowa. Jakie ma zalety, jakie przewagi nad akrylową?

2022-06-13 13:46
Wanna stalowa. Jakie ma zalety, jakie przewagi nad akrylową?
Autor: whyframestudio/GettyImages Wanna stalowa. Jakie ma zalety, jakie przewagi nad akrylową?

Wanny stalowe jakiś czas temu ustąpiły miejsca modelom z akrylu. Teraz jednak na nowo weszły w krąg zainteresowania odbiorców. W odróżnieniu od tych z tworzyw sztucznych, wanny ze stali charakteryzują się trwałością liczoną w dekadach oraz odpornością i na uszkodzenia, i na zużycie. Nie żółkną i nie tracą łatwo połysku. A jeśli jednak powstają uszkodzenia? Wannę stalową będzie można poddać naprawie lub kompleksowej renowacji. Co jeszcze warto wiedzieć o wannach stalowych?

Spis treści

  1. Nowoczesne wanny stalowe – w czym są lepsze od akrylowych?
  2. Nowoczesne wanny stalowe – kształty
  3. Nowoczesne wanny stalowe – kolory
  4. Zainspiruj się: zobacz przepiękne łazienki z wanną

Wanna stalowa aż do przełomu tysiącleci była w Polsce standardem. I to wysokim standardem! Goście z krajów kapitalistycznych, którzy w okresie PRL-u odwiedzali Polskę, nie mogli wyjść z podziwu dla mieszkań robotniczych wyposażonych w rozwiązania tak luksusowe, jak podłoga z litego drewna (w tej roli zwykle dębowa jodełka) oraz właśnie wanna. A później? Gdy pojawiły się modele akrylowe, wanna ze stali zaczęła się wielu osobom kojarzyć z nieestetycznymi obtłuczeniami emalii, zażółceniami, a także z chłodną powierzchnią. Od tych wszystkich wad nowe wyroby z akrylu były oczywiście wolne.

Dodatkowo dawne wanny stalowe dostępne były wyłącznie w kształcie prostokątnym. Różniły się długością, rzadziej szerokością. Występowały nie tylko w bieli, ale także (od lat 70. XX wieku) w odcieniach zieleni, błękitu, różu czy modnego wówczas brązu. Tymczasem nowe propozycje z akrylu kusiły bogactwem kształtów. Oprócz prostokątnych pojawiły się takie z niecką o wykroju owalnym. Hitem stały się wanny narożne; wprawdzie niekoniecznie wygodne i wymagające ogromnych ilości wody, jednak kuszące pozornym luksusem. Prócz nich pojawiły się też wanny faktycznie dwuosobowe. Na wanny stalowe przyszedł gorszy czas – aż do teraz. Nowe modele wanien ze stali zmieniły obraz sytuacji.

Nowoczesne wanny stalowe – w czym są lepsze od akrylowych?

Nowoczesne wanny stalowe mają nad akrylowymi kilka ważnych przewag. Przede wszystkim są bardziej długowieczne. To oczywiście kwestia metalowej niecki, z natury rzeczy odporniejszej niż ta z tworzywa. Wielkie zalety daje im nowoczesna emalia – nakładana cieńszą niż wcześniej warstwą, a dzięki temu mniej podatna na obtłuczenia. Dodatkowo powłoka tego typu nie żółknie i jest mało podatna na przebarwienia, a także na rysy. O jakości nowych rozwiązań świadczyć może np. aż 30-letnia gwarancja. A że w pierwszej chwili w dotyku są chłodne? Wystarczy polać je ciepłą wodą, by szybko nabrały przyjemnej temperatury.

Nowoczesne wanny stalowe – kształty

Nowoczesne wanny stalowe tworzą bardzo bogaty katalog kształtów. Najliczniejsze są oczywiście prostokątne wanny stalowe, zarówno o wyostrzonej geometrii, jak i z niecką bardzo wyraźnie zaobloną, jeszcze mocniej niż w modelach klasycznych. Owalne wanny stalowe to zarówno modele na planie elipsy (ze ściankami bocznymi biegnącymi po łuku), jak i o kształcie znanym jako oblong (podobnym do prostokąta z dodanymi półkolami).

Narożne wanny stalowe na ogół nie mają (jak przed 20 laty) pojemności niemalże zdwojonej w stosunku do modeli standardowych. Najczęściej uzyskują układ i wykrój przygotowany tak, aby lepiej zafunkcjonować w rogu pomieszczenia (np. wyraźnie zaoblony jeden narożnik albo odwrotnie – mimo obłego kształtu wyraźnie zaznaczoną krawędź czy narożnik, a więc obszar styku ze ścianami). Wanna narożna ze stali może mieć ponadto zwężenie od strony nóg, a (utrzymane w rozsądnych granicach) rozszerzenie na drugim końcu – tak, by zapewnić kąpiącemu się komfort i swobodę ruchu rąk.

Nowoczesne wanny stalowe – kolory

Nowoczesne wanny stalowe występują oczywiście w bieli, która niezmiennie jest podstawowym kolorem sprzętów łazienkowych (kojarzy się z czystością, ale także pozwala łatwo dostrzec i szybko usunąć ewentualne zabrudzenia). Dostępne są jednak również w bogatej palecie innych barw. Do najmodniejszych należą miętowa zieleń, pastelowy błękit, koral oraz czerń. Interesując są także dwukolorowe wanny stalowe, np. białe w środku, a czarne po uwidocznionej zewnętrznej stronie niecki.

Wszystkie te wykończenia mogą mieć jednocześnie dodatkowe funkcje. Wanny stalowe coraz częściej otrzymują dziś m.in. powłoki dodatkowo ograniczające odkładanie się osadów czy rozwój bakterii. Ich dno jednocześnie może być antypoślizgowe, dzięki czemu nie ma już potrzeby sięgania po dodatkowe maty.

Zainspiruj się: zobacz przepiękne łazienki z wanną

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022