Suszarka do prania: jaką suszarkę do prania wybrać?

2017-12-14 18:15

Suszarki bębnowe, często określane jako suszarki do prania, to inteligentny sprzęt AGD. Ułatwiają suszenie prania, a często zwalniają też z konieczności prasowania. Czy warto kupić suszarkę do prania i jaki model wybrać? Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu suszarki bębnowej.

Suszarka na pranie MIELE TKR 450 WP
Autor: Materiały prasowe firm Suszarka na pranie MIELE TKR 450 WP

Spis treści

  1. Suszarka do prania: inteligentny sprzęt AGD
  2. Delikatne suszenie prania
  3. Suszarki do prania: ważne parametry i programy
  4. Efektywność suszarek do prania
  5. Funkcje czyszczące w suszarkach do prania
  6. Urządzamy łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ

Odwirowane pranie wyjmujemy z pralki i przekładamy do suszarki bębnowej. Po dwóch godzinach jest gotowe, by włożyć je do szafy lub na siebie, i to bez prasowania. Niewiarygodne? Z nowoczesną suszarką do prania – jak najbardziej możliwe! Podpowiadamy. jaką suszarkę do prania wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie. W artykule prezentujemy suszarki do prania kondensacyjne (wszystkie z pompą ciepła) i do nich odnoszą się podane wartości. Suszarka do prania kondensacyjna, w odróżnieniu od urządzeń ewakuacyjnych (wywiewowych, podłączanych do otworu wentylacyjnego), ma wbudowany zbiornik na wodę pochodzącą z suszonych tkanin, zwykle o poj. 3–4 litry. Pompa ciepła (heat pump) tworzy zamknięty obieg ciepła. Wytwarza powietrze gorące, by odbierać wodę z tkanin, i zimne, które skrapla wilgoć. Skraca czas suszenia prania o ok. 35 minut, oszczędza do 50% energii.

Suszarka do prania: inteligentny sprzęt AGD

Suszarki do prania (bębnowe) wyposażone są w różne funkcje i inteligentne programy.

  • Szósty zmysł, OptiSense, iSensoric, Flexy-Sense – czujniki sprawdzają poziom wilgotności oraz obciążenie, po czym programują cykl suszenia prania. Monitorują też proces suszenia i modyfikują dalszą pracę suszarki bębnowej (czas, temperaturę). Takie indywidualne traktowanie załadunku prania do suszenia gwarantuje optymalne wykorzystanie czasu i energii.
  • AutoDry, Autodry Sensor – czujniki rozpoznają, kiedy pranie jest zupełnie suche, i wyłączają urządzenie AGD wcześniej niż przewiduje program.

..  Parownica do ubrań, czyli steamer – czy warto mieć to urządzenie? >>>

..  Jak suszyć pranie w mieszkaniu? Porady i wskazówki >>>

Delikatne suszenie prania

Bębnowe suszarki do prania mają specjalne programy oraz mechanizmy sprawiające, że suszenie prania jest bezpieczne dla tkanin, a więc nie ma obaw że rzeczy ulegną zniszczeniu.

  • ÖkoHeat Pump – technologia umożliwiająca delikatne suszenie prania w niskiej temperaturze przy minimalnym zużyciu energii.
  • 3Dry Technology – łagodny strumień powietrza przeznaczony do suszenia delikatnych tkanin.
  • AbsoluteCare, DekicateCare – system dostosowujący prędkość i kierunek obrotów bębna suszarki oraz temperaturę do rodzaju tkaniny, tak aby bezpiecznie suszyć najdelikatniejsze rzeczy.
  • SensitiveDrying, Soft Drum XXL, SoftCare - konstrukcja bębna i zabieraków, która chroni ubrania w czasie suszenia.
  • SoftMove – ruchy bębna dostowują się do rodzaju tkanin minimalizują ryzyko ich zniszczenia podczas suszenia.

Suszarki do prania: ważne parametry i programy

Ładowność suszarki bębnowej – oznacza, ile kilogramów mokrego prania można wysuszyć podczas jednego cyklu. Warto wybierać suszarki na pranie najbardziej pojemne. Następny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie suszarki bębnowej to głośność ora opóźniony start - pamiętajmy, że suszarki na pranie pracują głośniej niż pralki czy zmywarki. Mają większą moc silnika, większa jest siła, z jaką np. guziki obijają się o ściany dużego bębna. Dlatego też przydaje się funkcja opóźnionego startu, żeby suszarka pracowała, gdy nie ma nas w domu.

Przydatne programy to np. odświeżanie parą (Steam Care) – opcja przydatna, gdy np. musimy często chodzić w garniturze czy kostiumie. Pozwala odświeżyć odzież bez konieczności prania, a także usunąć nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego.

..  Jak prać skutecznie i ekonomicznie? Poradnik >>>

..  Oszczędzamy prąd – proste sposoby na obniżenie rachunków za energię >>>

Efektywność suszarek do prania

Klasa energetyczna suszarki bębnowej - jest oznaczana literami od A (zużycie energii mniejsze niż 0,55 kW/h*) do G (ponad 1,00 kW/h*). Efektywność energetyczną oblicza się w oparciu o program suszenia bawełny z maksymalym zedeklarowanym załadunkiem. Wyraża się ją w kW/h na kilogram załadunku. Klasa A++ oznacza zużycie energii o ok. 50% mniejsze niż klasa A. Standardowy program suszenia tkanin bawełnianych jest podstawą informacji zawartych w etykiecie energetycznej oraz karcie katalogowej produktu UE. Roczne zużycie energii w kWh oblicza się na podstawie 160 cykli suszenia w programie bawełna, przy pełnym i częściowym załadunku, w trybie energooszczędnym. Rzeczywiste zużycie energii zależy od sposobu korzystania z urządzenia.

Klasa wydajności skraplania - również oznaczana literami od A (najwyższa) do G (najniższa).

Funkcje czyszczące w suszarkach do prania

  • Filtrowanie (AirflowSencor, EcoFlow, ÖkoFlow) - dzięki niemu kurz, nitki, które powietrze wywiewa z bębna, nie trafiają do wnętrza suszarki, ponieważ wyłapuje je filtr zamontowany tuż pod drzwiami suszarki. Jeśli filtr się zapcha, wyświetli się komunikat o potrzebie jego oczyszczenia. Czysty filtr zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i niskie zużycie energii.
  • Samoczyszczenie (SelfCleaning) - to system chroniący kondensator (wymiennik ciepła, skraplacz) przed zapchaniem przez włókna, kłaczki. Podczas każdego cyklu suszenia prania jest on czyszczony skroploną wodą - automatycznie, wielokrotnie, dokładnie. Gdy skraplacz jest czysty, suszarka bębnowa nie zwiększa poboru energii.

Urządzamy łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ

Pralka i często też suszarka do prania to dwa ważne sprzęty elektryczne, na które nie tak łatwo znaleźć miejsce w łazience. Sprawdź, jak prezentują się różne aranżacje tego pomieszczenia - często bardzo małego.