Rośliny w łazience, czyli wnętrze skąpane w zieleni

2020-07-24 16:51 EK
Rośliny w łazience
Autor: mat. prasowe Ragno.it Drewno lubi spotkania z bujną roślinnością (nawet za oknem), organicznymi kształtami i naturalnymi kosmetykami. Na ścianie matowe płytki ceramiczne „Terracruda” o trójwymiarowej strukturze, która podkreśla dynamiczną grę światła i cienia

Rośliny w łazience dają tlen (a więc i życie), nawilżają i oczyszczają powietrze, koją stres i poprawiają nastrój. Do tego naprawdę uwielbiają wodę. Nawet wielkość przestrzeni nie ma aż takiego znaczenia. Potrzebują jedynie światła i odrobiny troskliwej pielęgnacji, by odwdzięczyły się nam z nawiązką.

Po pierwsze światło

Czego potrzebujemy, aby w łazience mogły się znaleźć rośliny? Przede wszystkim światła słonecznego albo sztucznego. – To drugie powinno mieć wówczas odpowiednią, zimną barwę i palić się minimum 10 godzin dziennie – radzi arch. krajobrazu Beata Dziedzic (www.wertykalni.pl). I to jest tak naprawdę główny warunek – bez światła rośliny nie będą rosły i zdrowo się rozwijały. Poza tym należy je oczywiście podlewać i nawozić. Najprościej jest wprowadzić zieleń do łazienki w postaci pojedynczych donic.

Rośliny w łazience
Autor: mat. prasowe Hansgrohe W nawiązującej do tradycyjnej balii wannie czy pod prysznicem z deszczownicą możemy się poczuć jak w prywatnym ogrodzie, pełnym słońca, kwiatów i florystycznych motywów. Wszystko za sprawą zmysłowej, fantazyjnej i bogatej w detale kolekcji łazienkowej „Axor Urquiola”. Hiszpańska projektantka zadbała o to, by armatura nawiązywała formą do żywych roślin.

Dla bardziej zaawansowanych: ogrody wertykalne

Dużo bardziej wymagającym rozwiązaniem są tzw. zielone ściany, czyli ogrody wertykalne. Przede wszystkim potrzebują one więcej miejsca. Musimy nie tylko zarezerwować dla nich pionową przestrzeń. Konieczne będzie też zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania w formie obiegu otwartego (podłączonego bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej) lub zamkniętego – ze zbiornikiem retencyjnym oraz pompą. Ale warto! Ostateczny efekt jest designerski, stylowy i eko.

Rośliny w łazience
Autor: mat. prasowe Gessi Kolekcja „Cono”, proj. Prospero Rasulo, powstała z inspiracji przyrodą i architekturą Bali. Ciepła drewniana posadzka, bliskość roślin (w tle ogród wertykalny), organiczne formy, prysznic w otwartej przestrzeni sprawiają, że mamy ochotę cieszyć się własną nagością.

Jakie rośliny wybierać do łazienki?

W zasadzie większość roślin lubi dużą wilgotność powietrza, więc nasza łazienka będzie dla nich naturalnym i sprzyjającym środowiskiem. Świetnie odnajdą się w niej paprocie, filodendrony, skrzydłokwiaty czy fikusy. W ogrodach wertykalnych dobrze wyglądają kompozycje wielogatunkowe, możemy też zdecydować się na proste, równie efektowne rozwiązanie, jak rośliny stabilizowane, np. mech. To innowacyjny proces zastępujący naturalne soki roślin unikatowym roztworem stabilizacyjnym, dzięki któremu przed wiele miesięcy zachowują one świeżość, nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji, jak podlewania, przycinania, przesadzania.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021