Rośliny w łazience: jakie rośliny do łazienki wybrać i jak je aranżować?

2021-09-27 8:56

Rośliny w łazience dają tlen (a więc i życie), nawilżają i oczyszczają powietrze, koją stres i poprawiają nastrój. Do tego naprawdę uwielbiają wodę. Nawet wielkość przestrzeni nie ma aż takiego znaczenia. Potrzebują jedynie światła i odrobiny troskliwej pielęgnacji, by odwdzięczyły się nam z nawiązką.

Po pierwsze światło

Czego potrzebujemy, aby w łazience mogły się znaleźć rośliny? Przede wszystkim światła słonecznego albo sztucznego. – To drugie powinno mieć wówczas odpowiednią, zimną barwę i palić się minimum 10 godzin dziennie – radzi arch. krajobrazu Beata Dziedzic. I to jest tak naprawdę główny warunek – bez światła rośliny nie będą rosły i zdrowo się rozwijały. Poza tym należy je oczywiście podlewać i nawozić. Najprościej jest wprowadzić zieleń do łazienki w postaci pojedynczych donic.

Ogród wertykalny w łazience

Dużo bardziej wymagającym rozwiązaniem są tzw. zielone ściany, czyli ogrody wertykalne. Przede wszystkim potrzebują one więcej miejsca. Musimy nie tylko zarezerwować dla nich pionową przestrzeń. Konieczne będzie też zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania w formie obiegu otwartego (podłączonego bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej) lub zamkniętego – ze zbiornikiem retencyjnym oraz pompą. Ale warto! Ostateczny efekt jest designerski, stylowy i eko.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?

Jakie rośliny wybierać do łazienki?

W zasadzie większość roślin lubi dużą wilgotność powietrza, więc nasza łazienka będzie dla nich naturalnym i sprzyjającym środowiskiem. Świetnie odnajdą się w niej paprocie, filodendrony, skrzydłokwiaty czy fikusy.

W ogrodach wertykalnych dobrze wyglądają kompozycje wielogatunkowe, możemy też zdecydować się na proste, równie efektowne rozwiązanie, jak rośliny stabilizowane, np. mech. To innowacyjny proces zastępujący naturalne soki roślin unikatowym roztworem stabilizacyjnym, dzięki któremu przed wiele miesięcy zachowują one świeżość, nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji, jak podlewania, przycinania, przesadzania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje łazienek z roślinami:

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021