Wanna z drzwiami – co to za rozwiązanie?

Wanny z drzwiami to rozwiązanie systemowe oferowane przez kilku producentów. W dłuższym boku wanny wykonane są drzwiczki z klamką, które po otwarciu umożliwiają wejście do wanny osobie z ograniczoną możliwością ruchową bez bariery w postaci wysokiego brzegu standardowego urządzenia sanitarnego. Po zamknięciu drzwiczek można napełnić wannę wodą. Szczelność urządzenia jest sprawdzana po zakończeniu procesu produkcji. Oprócz uszczelki wykonanej z wysokiej jakości silikonu szczelność wanny zapewnia specjalna budowa drzwi. Jest ona niezwykle istotna – gwarantuje nieprzeciekanie wody. W zależności od modelu drzwiczki mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz. W modelach otwieranych do wewnątrz ciśnienie wody powoduje docisk, którego siła uniemożliwia otwarcie wanny napełnionej wodą. Niektóre modele wanien z drzwiami mają dodatkową blokadę – mechanizm zamykający, który stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem wanny z wodą, a w konsekwencji zalaniem sąsiadów. Producenci wanien z drzwiami oferują 5- lub 10-letnią gwarancję. Koszt zakupu wanny z drzwiami zaczyna się od kwoty około 4 tysięcy złotych.

Wanna z drzwiczkami – metamorfoza tradycyjnej wanny

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemowej wanny z drzwiami jest montaż wykonanych na zamówienie drzwiczek (nazwa handlowa to: drzwiczki ortopedyczne) do istniejącej wanny. Taką usługę, poprzedzoną szczegółowymi pomiarami wanny, świadczy kilka firm w Polsce. Montaż drzwiczek odbywa się w wannach stalowych, akrylowych lub żeliwnych. Specjalnie przygotowane drzwiczki montowane są we wcześniej wyciętym otworze. Cały montaż może trwać kilka godzin. Cena drzwiczek ortopedycznych wraz z montażem to koszt około 3 tysięcy złotych.

..  Wanna akrylowa: właściwości, zalety, wady, użytkowanie >>>

Wanna z otwieranymi drzwiami – estetyka

Funkcjonalność i komfort użytkowania przez osoby starsze oraz niepełnosprawne, ale również wysoka jakość wykonania i szczelność to priorytetowe cechy wanien z drzwiami. Nie bez znaczenia jest także ich estetyka. Standardowo modele wanien z drzwiami wykonane są z białego akrylu sanitarnego. Niektórzy producenci oferują za dopłatą możliwość wyboru koloru wanny z palety RAL (215 kolorów) albo ciekawego panelu – obudowy imitującej na przykład drewno. Wybrane modele mają drzwi wykonane z tego samego materiału co reszta wanny (np. akrylu), a niektóre – szklane, przezroczyste drzwi.

..  Mata pod prysznic: jak wybrać dobrą? >>>

Wanna z drzwiami i prysznicem

Wanna z drzwiami kupowana jest przede wszystkim do łazienek, z których korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne, ale udogodnienia jej towarzyszące mogą być wykorzystane także w innych przypadkach. Małe dziecko, będąc pod opieką rodzica, może samodzielnie wejść do wanny drzwiczkami. Wanna z drzwiami sprawdzi się także w domach wielopokoleniowych, gdzie występują różne upodobania odnośnie do kąpieli. Według jednego ze stereotypów (choć potwierdzono to również badaniami) kobiety zdecydowanie wolą kąpiel w wannie, natomiast mężczyźni – wzięcie prysznica. Ciekawym rozwiązaniem, które może pogodzić odmienne preferencje, jest wanna z drzwiami i prysznicem. Ruchomy, przeźroczysty panel, który stanowi przedłużenie wysokości drzwiczek, umożliwia wzięcie prysznica bez zachlapania wodą łazienki.

..  Krzesło pod prysznic – wybieramy praktyczne siedzisko >>>