Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

 Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

Fot. KOŁO, materiały prasowe

Umywalka i wyposażenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie to centralne punkty w każdej łazience. I to zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Dlatego każdy projekt warto zacząć właśnie od wyboru rodzaju umywalki. Oto krótki przewodnik po typach zlewów łazienkowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie rozwiązania oferują producenci ceramiki i wyposażenia?

Umywalka łazienkowa - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Strefa umywalkowa jest tą częścią łazienki, z której domownicy korzystają najczęściej. To centralny punkt, wokół którego zwykle tworzy się aranżację całego wnętrza. Oprócz samej umywalki, warto już na etapie projektu dobrze przemyśleć organizację przestrzeni wokół, wielkość i oprawę lustra, sposób oświetlenia oraz ilość i układ miejsca do przechowywania kosmetyków i niezbędnych przyborów toaletowych. 

Poznaj więcej inspiracji >> łazienka w KOŁO

Zastanawiając się, jak zorganizować strefę umywalkową, weźmy pod uwagę:

Potrzeby domowników – gdy kilka osób potrzebuje w jednym czasie skorzystać z pomieszczenia, warto rozważyć organizację łazienki z dwoma umywalkami. Ułatwi to rozładowanie porannych i wieczornych „korków”.

Styl, w którym planujemy zaaranżować wnętrze. Szeroki wybór umywalek, które odnajdą się w każdej łazience możemy znaleźć dzięki marce KOŁO z kolekcją VariForm. Klasyczne, geometryczne, prostokątne, a może misa stawiana na blacie? Nowoczesna umywalka może przyjmować różne formy, kształty, kolory i faktury, które z łatwością dopasują się do projektu wnętrza. Miłośnikom bardziej klasycznych rozwiązań polecamy umywalki z kolekcji Modo o uniwersalnym wzornictwie, ale w nowoczesnej i modnej odsłonie.

Kształt umywalki – na rynku znajdziemy modele od klasycznych owalnych, przez modne prostokątne i kwadratowe w całości stawiane na blacie, aż po designerskie nowoczesne umywalki wykuwane w kamieniu lub artystyczne szklane i metalowe.

Wielkość przestrzeni na umywalkę – planując łazienkę pamiętajmy, że trzeba zarezerwować miejsce nie tylko na samą misę, ale też na blat lub szafkę wokół, a także miejsce na wygodne i komfortowe korzystanie ze strefy umywalkowej – minimum po 20-30 cm po bokach. Czasami lepiej zamontować mniejszą umywalkę do łazienki, ale zostawić więcej miejsca na swobodny dostęp. Decydując się na nowoczesną umywalkę z kolekcji KOŁO VariForm możemy wybrać rozmiar od 33 cm do 60 cm.

Wysokość umywalki – powinna być zależna przede wszystkim od wzrostu domowników. Standardowo montuje się zlewy łazienkowe na wysokości 85-95 cm, jednak dla wyższych osób lepiej zamontować umywalkę nieco wyżej – ok. 100-105 cm. Pamiętajmy też, że inny jest system montażu dla modeli ściennych lub wpuszczanych w szafkę, a inny dla umywalek łazienkowych nablatowych.

 Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

Fot. KOŁO, materiały prasowe

Jakie kształty może mieć umywalka do łazienki?

Przyjrzyjmy się nieco dokładniej kształtom, jakie może mieć zlew łazienkowy.

umywalka kwadratowa 

• o prostej geometrycznej formie, dostępna w wielu rozmiarach, świetnie sprawdza się jako umywalka do małej łazienki
• najlepiej prezentuje się jako model nablatowy lub częściowo wpuszczany w blat lub szafkę podumywalkową
• pasują do niej zarówno nowoczesne baterie z krótką wylewką, jak i klasyczne wysokie krany

umywalka eliptyczna

• elegancka, ale jednocześnie bardzo praktyczna i wygodna
• świetnie sprawdzi się w stylu glamour, ale w klasycznej formie pasuje także do nowoczesnej lub skandynawskiej łazienki
• w salonach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy zarówno ozdobne eliptyczne umywalki do łazienki, jak modele o prostym, klasycznym wzornictwie
• wybierajmy produkty o wysokiej jakości ceramiki, której powierzchnia jest odporna na zarysowania

umywalka okrągła

• świetnie sprawdza się jako umywalka nablatowa wolnostojąca
• kojarzona z klasyczną misą, dobrze komponuje się ze stylami nawiązującymi do natury
• cienkie krawędzie nadają eleganckiego i ponadczasowego wyglądu 

umywalka owalna

• duża głębokość misy zapewnia komfortowe warunki użytkowania i mycia
• praktyczna i funkcjonalna, dostępna w wieku rozmiarach
• dobrze wygląda jako umywalka wpuszczana w blat, nablatowa lub w wersji przyściennej

umywalka prostokątna

• daje dużą swobodę przy urządzaniu wnętrza łazienki w każdym stylu
• dobrze komponuje się ze stylem minimalistycznym, skandynawskim i rustykalnym
• świetnie wygląda jako umywalka nablatowa lub jako umywalka z szafką do małej łazienki.

 Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

Fot. KOŁO, materiały prasowe

Nowoczesna umywalka - poznaj jej formy! 

Kiedy zdecydujemy się już na kształt zlewu łazienkowego, który najlepiej wpisuje się w pomysł na aranżację wnętrza, w następnym kroku zastanówmy się też nad sposobem montażu i wkomponowania go w meble i przestrzeń w strefie umywalkowej. 

Wśród nowoczesnych umywalek do łazienki są modele montowane do ściany, na blacie, na szafce lub wolnostojące. Dużą popularnością cieszą się te stawiane lub wpuszczane w blat na różną głębokość:

umywalki nablatowe

• montowane bezpośrednio na blacie
• syfon i elementy instalacji są schowane pod blatem lub w szafce podumywalkowej
• pasują do nich baterie wolnostojące wychodzące z blatu lub montowane bezpośrednio do ściany

umywalki łazienkowe wpuszczane w blat 

• montowane w otworze blatu 
• misa częściowo lub prawie całkowicie jest schowana poniżej poziomu blatu lub w szafce podumywalkowej
• przy tym typie nowoczesnej umywalki warto wybierać od razu zestawy meblowe z pasującą do nich szafką

umywalki podblatowe

• montowana pod blatem w odpowiednim otworze
• wymagają blatu o odpowiednich właściwościach i dobrego uszczelnienia
• by komfortowo korzystać z umywalki pod blatem, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie jego wysokości.

Jaki rozmiar umywalki do łazienki wybrać?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze – jak dużą przestrzeń możemy wygospodarować na strefę umywalkową. Po drugie – jaki kształt będzie miał zlew i na jakiej wysokości będzie zamontowany. I po trzecie – jakie wyposażenie ma znaleźć się w pobliżu umywalki. Te podstawowe kwestie determinują sposób montażu umywalki do łazienki oraz jej układ i wielkość, który pozwoli na swobodny dostęp i komfortowe korzystanie.

Zwykle szerokość umywalki powinna oscylować pomiędzy 45 a 60 cm, a głębokość w granicach 25-56 cm. Praktyka pokazuje, że takie modele są najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Pamiętajmy, że im większa umywalka, tym mniejsze ryzyko ochlapania ścian i podłogi.

 Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

Fot. KOŁO, materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie umywalki?

Podsumowując, najważniejsze parametry to odpowiedni rozmiar, kształt i wysokość montażu. To trzy kluczowe kwestie decydujące o wygodzie użytkowania. Umywalka łazienkowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia, dlatego sprawdźmy trwałość materiału, z którego jest wykonana i precyzję wykończenia. Nie mniej ważny jest wygląd i design. Szeroki wybór modeli na rynku pozwala z łatwością dopasować umywalkę do niemal każdej aranżacji wnętrza.

W sytuacji, gdy mamy trudność z wyborem konkretnego modelu umywalki, rozważmy gotowe rozwiązania w postaci gotowych modułów, takich jak zestaw meblowy Nova Pro Premium. Wybierając gotowe połączenie umywalki z szafką z szufladami mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. To rozwiązanie wygodne, estetyczne i łatwe w montażu.

Ocena: 5
Zdjęcia: KOŁO, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY