Cegła w łazience w różnych stylach: rustykalnym, industrialnym i nowoczesnym

Cegła używana jest w budownictwie od dawien dawna. Współcześnie wróciła do łask jako nietuzinkowy element dekoracyjny. Cegła w łazience wprowadza ciekawy klimat do tego pomieszczenia. W zależności od formy, faktury czy kolorystyki doskonale wpisuje się w wystrój w stylu rustykalnym, industrialnym czy nowoczesnym.

Cegła w łazience w ciepłych kolorach
Jasna i praktyczna łazienka z cegłą
Cegła industrialna
Surowa cegła w nowoczesnej łazience
Cegła efektownie oświetlona

Cegła prawdziwa lub stylizowane płytki

Cegła w łazience może mieć różne oblicza. Najprościej jest, jeśli mieszka się w kamienicy. Wtedy wystarczy usunąć tynk i odsłonić prawdziwą cegłę. Należy ją dobrze oczyścić, wypiaskować, tak by usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie pokrywa się ją specjalnym impregnatem, dzięki któremu zyskuje odporność na wilgoć, a także jest łatwiejsza w regularnym czyszczeniu. Dobrze sprawdzają się preparaty, które przepuszczają wilgoć – dzięki nim pomieszczenie będzie oddychać. Warto pamiętać, że cegła, szczególnie w ciemniejszym kolorze, optycznie pomniejsza łazienkę. Dlatego w przypadku małych pomieszczeń lepiej ograniczyć się tylko do jednej ceglanej ściany albo tylko jej fragmentu. To wystarczy, by łazienka zyskała niezwykły klimat.

To również Cię zainteresuje: Łazienka - galerie zdjęć >>>

Jednak prawdziwa cegła w łazience to niejedyna opcja. Można skusić się na inne rozwiązania:

  • Ceglane paski – wystarczy pocięta cegła w cienkie paski, które przyklejamy do ściany.
  • Płytki klinkierowe – oczywiście te jak najbardziej przypominające prawdziwe cegły. Są łatwe w montażu i pielęgnacji.
  • Gres – płytki gresowe o ceglanym dekorze świetnie imitują prawdziwe cegły.
  • Beton – w formie cegiełek pasuje szczególnie do szarych wnętrz minimalistycznych oraz industrialnych.

Cegła w łazience w stylu rustykalnym

Styl rustykalny stanowi ukłon w stronę tradycji i naturalnych materiałów. Dlatego cegła w łazience rustykalnej to zawsze doskonałe rozwiązanie. Warto podkreślić surowość materiału, utrwalić drobne niedoskonałości, które mają wspaniałe walory dekoracyjne. Najlepiej sprawdzi się cegła w naturalnym kolorze, bez malowania czy zdobienia. Oprócz cegły w łazience rustykalnej powinny pojawić się akcenty kamienne oraz drewniane. Mile widziana jest również tradycyjna ceramika, z której powstają piękne i praktyczne akcesoria łazienkowe: mydelniczki, kubki, dozowniki do mydła czy pojemniki na szczotki do WC. Dobrym pomysłem jest także dekoracyjny dzbanek, który niegdyś służył do polewania wodą ciała podczas mycia.

Łazienka w stylu loft, czyli cegła industrialna

Styl industrialny, jak wskazuje nazwa, wynika z fascynacji architekturą przemysłową i fabryczną. W takim budownictwie dużą rolę odgrywała cegła. Nic zatem dziwnego, że aranżacje w stylu industrialnym, w tym łazienki, to świetna sceneria dla tego surowca. Łazienkę industrialną można urządzić na dwa sposoby.

Zobacz też:

Projekt łazienki na poddaszu: nieszablonowe trio, czyli cegła, beton i drewno >>>

Aranżacja łazienki z pomysłem: cegła na ścianie >>>

Czarna ściana w łazience: cegła na ścianie i drewniany blat >>>

W pierwszej wersji króluje cegła w naturalnym odcieniu. Surowość materiału wspaniale komponuje się z industrialnym wyposażeniem: zwłaszcza meblami metalowymi. W większej łazience cegła może być wyeksponowana nawet na wszystkich ścianach. Niemniej o wiele ciekawszy efekt osiąga się, gdy cegła pokryje jedną lub dwie ściany albo tylko fragment.

Druga możliwość to szara cegła. Wystarczy wtedy pomalować cegłę odpowiednią farbą albo też posłużyć się innymi materiałami w formie cegiełek: gresem czy betonem.

Cegła do łazienki w stylu nowoczesnym

Łazienki w stylu nowoczesnym są zwykle jasne, bardzo uporządkowane oraz pełne lśniących detali. Dlatego cegła do łazienki nowoczesnej rządzi się swoimi prawami. Jeśli wykorzystujemy prawdziwą cegłe, najlepiej pomalować ją farbą, która zapewni szklistą fakturę, np. ceramiczną. A inna opcja to płytki w formie cegiełek. Największą popularnością cieszą się białe, kremowe, piaskowe oraz jasnobeżowe – wszystko zależy od kolorystyki łazienki.

Ocena: 0
Tekst: Daniel Działa Zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek

POLECANE ARTYKUŁY