MAŁA ŁAZIENKA: jak ją powiększyć wyłącznie za pomocą KOLORU

2019-08-09 17:28

Mała łazienka może wydać się optycznie większa, gdy zastosujemy kilka trików. Poznaj kolory i wzory, dzięki którym możemy poprawić proporcje małej łazienki. Zestawienie odpowiednich kolorów w łazience umożliwi nam nie tylko optyczne poszerzenie lub wydłużenie wnętrza, może je również podwyższyć i obniżyć.

Płytki do małej łazienki musisz dobrać w odpowiednich kolorach, żeby ją optycznie powiększyć. Istnieją również inne sposoby, by łazienka wydawała się większa. Przykładowo odpowiednie zastosowanie kombinacji luster poszerzy lub wydłuży wnętrze łazienki. Wąskie łazienki możemy poszerzyć poprzez zainstalowanie szerokich tafli luster na dłuższych, równoległych do siebie ścianach. Ruchome lustra mogą być osłonami ekranów, za którymi ukryjemy półki do przechowywania kosmetyków. Używając luster do zmiany proporcji wnętrza łazienki, należy pamiętać, by jak najwięcej rzeczy chować do szafek. Przedmioty pozostawione na zewnątrz będą się odbijały, dając wrażenie nieporządku w małej łazience.

Zobacz: Meble do łazienki: jak wybrać szafki łazienkowe i komplety mebli, jak je dopasować do aranżacji? >>>

Płytki do małej łazienki: jakie kolory?

Jak kolory w łazience mogą pomóc w aranżacji małego wnętrza? Jednym ze sprawdzonych sposobów powiększenia małej łazienki jest ustawienie w niej urządzeń i sprzętów z materiałów transparentnych i półprzezroczystych. Przezroczysta czy półprzezroczysta umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych w pełnym kolorze. Ciemne kolory w łazience zmniejszają przestrzeń, jasne powiększają. W małej łazience nie należy stosować dużych płaszczyzn o ciemnych, nasyconych barwach. Lepiej pomyśleć o kolorach pastelowych, zimnych i rozbielonych. Kolory w łazience z zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające. Kolorem możemy także zatuszować pewne defekty wnętrza łazienki, np. malując sufit w ciemne, delikatne odcienie ukryjemy znajdujące się na nim przewody elektryczne.

Polecamy: Triki na powiększenie MAŁEJ ŁAZIENKI W BLOKU: 5 pomysłów na aranżację łazienki >>>

Płytki do małej łazienki: wzory

Chcąc poszerzyć małą łazienkę, możemy ułożyć na ścianach glazurę w poziome pasy. Pamiętajmy, że nie mogą być one za szerokie (najwyżej na szerokość jednego kafelka). Nie należy również stosować dużych kafli. Im są one mniejsze, tym lepiej. Drobny podział kafelków, różne ich odcienie powodują, że mała przestrzeń łazienki się powiększa. W małej łazience nie powinno się układać dużych wzorów i używać materiałów o wyraźnych fakturach, ponieważ optycznie zmniejszają przestrzeń.

Warto też wiedzieć, że pionowe pasy podwyższają wnętrze, co można wykorzystać w łazience bardzo niskiej. Efekt powiększenia możemy uzyskać, stosując malarstwo iluzjonistyczne, które daje wrażenie głębi. Efekty malarskie lepiej jednak pozostawić fachowcom, łatwo bowiem oszpecić wnętrze małej łazienki przez nieumiejętne zastosowanie nawet najbardziej wyrafinowanych środków wyrazu. Kolory i wzory również musimy dobierać niezwykle starannie. Nieumiejętne operowanie nimi może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Nie przegap: MAŁA ŁAZIENKA w bloku: ładna i funkcjonalna. Pomysły i ZDJĘCIA >>>

Jakie płytki do małej łazienki? GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie płytki wybrać do małej łazienki, to koniecznie zobacz różne propozycje w naszych galeriach zdjęć. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie!