Dolnopłuk - zbiorniki spłukujące do WC

2008-10-02 2:00

Zbiornik spłukujący do WC powinien szybko i cicho napełniać się wodą. Jak kupić dolnopłuk i jak go zamontować. Urządzając łazienkę nie zawsze decydujemy się na zainstalowanie w niej kompaktu lub zawieszenie miski ustępowej na stelażu. Tanim i estetycznym rozwiązaniem jest WC z dolnopłukiem. Zobacz, co warto wiedzieć o zbiornikach spłukujących do WC.

Zbiorniki spłukujące do WC
Autor: Marcin Czechowicz Zbiorniki spłukujące do WC

Spis treści

  1. Dolnopłuki: wybieramy zbiorniki spłukujące do WC
  2. Dolnopłuki: trwałe materiały i różne kolory zbiorników
  3. Ciche napełnianie dolnopłuków
  4. Oszczędne spłukiwanie
  5. Montaż dolnopłuka

Wybierając wyposażenie łazienki trzeba kupić również zbiornik spłukujący do WC. Kształty zbiorników są maksymalnie uproszczone. Im mniej jest szczelin i załamań, tym mniej zbiera się w nich kurzu i brudu. Większość dolnopłuków ma kształt prostopadłościanu. Różnią się od siebie wymiarami. Jedne są bardzo wąskie, inne szerokie. Do łazienek, w których na montaż miski ustępowej jest mało miejsca, przeznaczone są zbiorniki o mniejszej głębokości - nawet około 10 cm.

Dolnopłuki: wybieramy zbiorniki spłukujące do WC

Dolnopłuki w kształcie prostopadłościanu przystosowane są do montażu na ścianie bez załamań. Producenci oferują również zbiorniki spłukujące o kształtach umożliwiających montaż w rogu łazienki. Producenci zwykle podają odległość miski ustępowej od ściany, przy której możliwe jest zainstalowanie określonego zbiornika. Jest to ważne z punktu widzenia późniejszego użytkowania. Zamontowanie zbyt głębokiego zbiornika do miski ustępowej zainstalowanej bardzo blisko ściany spowoduje, że klapa sedesu będzie opadać i nie da się jej ustawić pionowo. Jeśli więc miska jest blisko ściany, poszukajmy w sklepach zbiornika spłukującego o małej głębokości.

Dolnopłuki: trwałe materiały i różne kolory zbiorników

Dolnopłuki produkuje się z tworzywa sztucznego (na przykład polipropylenu) o dobrych własnościach mechanicznych i chemicznych. Dobrej jakości tworzywo nie żółknie z upływem czasu, a gładkie powierzchnie łatwo jest utrzymać w czystości. Powierzchnie mogą być matowe lub błyszczące.

Podstawowy kolor zbiorników spłukujących to biały. Ale dostępne są też dolnopłuki w innych pastelowych kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do ceramiki sanitarnej w łazience. Zbiorniki kolorowe są zwykle droższe. Rury odpływowe najczęściej mają kolor biały, ale można też kupić chromowane lub w tak zwanych kolorach sanitarnych (kolorach ceramiki sanitarnej).

Ciche napełnianie dolnopłuków

Zbiorniki spłukujące powinny napełniać się wodą cicho i szybko, co jest szczególnie ważne, gdy z WC korzysta się w nocy. Dolnopłuki bardzo często wyłożone są wewnątrz warstwą styropianu, która wygłusza odgłos przepływającej wody, a jednocześnie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na ściankach.

Wlot wody wodociągowej do zaworu napełniającego może być wyposażony w specjalny wyciągany filtr siatkowy z tworzywa sztucznego. Ma on zabezpieczać zawory przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby zakłócić ich prawidłową pracę. Gdy nie ma filtra, zawory zamontowane w zbiorniku częściej się zapychają. Zapchany zawór się nie zamyka, a wtedy woda leje się bez przerwy. Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Zobacz też:

Jak urządzić toaletę: aranżacja WC na tip-top

Zabudowa ściany wokół sedesu: schowki w toalecie

Nowoczesna muszla klozetowa - kompakt WC czy miska podwieszana

Jaki wybrać przycisk do spłuczki

Oszczędne spłukiwanie

W nowoczesnych dolnopłukach można regulować ilość wody, jaka będzie jednorazowo spłukiwała miskę ustępową. W większości zbiorników pojemność można ustawiać w granicach od 6 do 9 litrów. Ilość wody potrzebna do spłukania miski ustępowej zależy od jej kształtu. Starsze modele misek, z tak zwaną półką (wychodzące z użycia), wymagają spłukiwania większą ilością wody – zwykle około 9 litrów. Do jednorazowego spłukania nowszych modeli misek ustępowych – tak zwanych lejowych – wystarczy zwykle 6 litrów.

Uruchamianie spłuczki może odbywać się przez pociągnięcie do góry cięgna lub naciśnięcie przycisku umieszczonego na zbiorniku. Moda na oszczędne gospodarowanie wodą skłoniła producentów zbiorników spłukujących do wyposażania swoich produktów w przyciski dwudzielne lub z funkcją STOP. Pierwszy wariant pozwala na wybór ilości wody spłukującej między całą objętością zbiornika lub jego połową. W drugim wariancie naciśnięcie przycisku STOP powoduje przerwanie strumienia wody w dowolnym momencie.

Montaż dolnopłuka

Zbiornik podłącza się do instalacji wodnej za pomocą elastycznego wężyka. Należy używać tylko wężyków z aprobatą techniczną, aby mieć pewność, że są dobrej jakości. Pękające wężyki są główną przyczyną zalewania mieszkań. Zwykle możliwe jest podłączenie z prawej lub lewej strony, a także z tyłu. Na podłączeniu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zamontowanie dolnopłuka nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie.

Poszukaj inspiracji w naszej galerii!