Zabudowa ściany wokół sedesu: schowki w toalecie

2016-02-29 17:06
Zabudowa wokół sedesu
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

Pokazujemy jak wykorzystać wnękę i ścianę wokół stojącego sedesu. Taka zabudowa w toalecie to dobre miejsce na schowki. Zobacz, jak obudować sedes: remont toalety.

Dobre wykorzystanie przestrzeni w łazience czy toalecie na schowki to połowa sukcesu w urządzeniu tych pomieszczeń. Pokazujemy jak można wykorzystać ścianę i wnękę wokół WC. Zabudowa meblowa wokół stojącego sedesu jest estetyczna i praktyczna.

Zabudowa wnęki i ściany wokół sedesu stojącego

W ostatnich latach najczęściej decydujemy się na podwieszane miski klozetowe typu Geberit. Podczas remontu łazienki lub toalety wymieniamy stojące sedesy z rezerwuarem na takie pod zabudowę. Mają one wiele zalet, ale montaż podwieszanej miski ustępowej wiąże się z remontem pomieszczenia WC - należy wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych oraz nierzadko przebudować odpływ. Jeśli nie planujemy remontu, a jedynie chcielibyśmy odnowić naszą toaletę, nadać jej nowy styl bez konieczności wymiany białej zabudowy - a nasza miska WC jest starego typu - możemy zdecydować się na obudowanie jej w sposób proponowany poniżej. Obudowując stojący sedes zyskamy bardzo praktyczny schowek na wszelkie detergenty i papier toaletowy, a dodatkowo  poprzez odpowiedni dobór typu frontów zabudowy będziemy mogli nadać nowy styl łazience lub taolecie - - od klasycznego po nowoczesny.

Zabudowa meblowa: schowki w toalecie

Proponowana zabudowa wokół stojącego sedesu (ściany i wnęki) sprawdzi się idealnie jeśli sedes umieszczony jest centralnie na krótszej ścianie pomieszczenia i jest jedynym sprzętem na tej właśnie ścianie. W takiej sytuacji możemy bez modyfikacji wykorzystać proponowany przez nas schemat zabudowy meblowej. W innych sytuacjach należy zmodyfikować układ zabudowy - ale jej zasada może pozostać taka sama.
Nasz projekt przewiduje symetryczną zabudowę po obu stronach sedesu, połączoną długą półką biegnącą nad rezerwuarem. Wszystkie trzy elementy zabudowy toalety są zamykane - dwie boczne szafki drzwiczkami uchylnymi na boki, natomiast górna półka podłużnymi drzwiczkami otwieranymi do dołu. Wymiary podane na schematach na zdjęciach gwarantują funkcjonalność schowków w toalecie - zmieszczą się w nich różnego rodzaju detergenty, a na górnej półce rolki papieru toaletowego.

Zabudowa wokół sedesu: fronty meblowe

Jeśli chodzi o estetykę frontów zabudowy ściany i wnęki wokół sedesu - to wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań w zależności od tego, jaki wystrój obecnie ma nasze pomieszczenie oraz jaki styl chcemy docelowo uzyskać.
Jeśli nasza łazienka lub toaleta wykończone są płytkami w ciemnym kolorze, a chcielibyśmy wizualnie powiększyć wnętrze, zdecydujmy się na fronty w jasnym kolorze. Aby uzyskać styl klasyczny, zastosujmy drzwiczki z płycinami, najlepiej w kolorze kremowym.  Jeśli zależy nam na wnętrzu toalety minimalistycznym, wybierzmy fronty płaskie, w kolorze białym lub jasnoszarym.
W pomieszczeniu o jasnym, jednolitym wykończeniu możemy przyjąć zasadę kolorystycznego dopasowania frontów do ścian albo też odwrotnie - wprowadzić do wnętrza toalety element kontrastu dobierając fronty o intensywnych barwach.
Warto jest też zastanowić się czy zastosować uchwyty szafkowe - mogą one być elementem kompozycji, podkreślić styl całej zabudowy meblowej wokół sedesu. Jeśli  natomiast z nich zrezygnujemy, uzyskamy prostszą formę.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022