Zabudowa ściany wokół sedesu: schowki w toalecie

2016-02-29 17:06

Pokazujemy jak wykorzystać wnękę i ścianę wokół stojącego sedesu. Taka zabudowa w toalecie to dobre miejsce na schowki. Zobacz, jak obudować sedes: remont toalety.

Zabudowa wokół sedesu
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

Spis treści

  1. Zabudowa wnęki i ściany wokół sedesu stojącego
  2. Zabudowa meblowa: schowki w toalecie
  3. Zabudowa wokół sedesu: fronty meblowe

Dobre wykorzystanie przestrzeni w łazience czy toalecie na schowki to połowa sukcesu w urządzeniu tych pomieszczeń. Pokazujemy jak można wykorzystać ścianę i wnękę wokół WC. Zabudowa meblowa wokół stojącego sedesu jest estetyczna i praktyczna.

Zabudowa wnęki i ściany wokół sedesu stojącego

W ostatnich latach najczęściej decydujemy się na podwieszane miski klozetowe typu Geberit. Podczas remontu łazienki lub toalety wymieniamy stojące sedesy z rezerwuarem na takie pod zabudowę. Mają one wiele zalet, ale montaż podwieszanej miski ustępowej wiąże się z remontem pomieszczenia WC - należy wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych oraz nierzadko przebudować odpływ. Jeśli nie planujemy remontu, a jedynie chcielibyśmy odnowić naszą toaletę, nadać jej nowy styl bez konieczności wymiany białej zabudowy - a nasza miska WC jest starego typu - możemy zdecydować się na obudowanie jej w sposób proponowany poniżej. Obudowując stojący sedes zyskamy bardzo praktyczny schowek na wszelkie detergenty i papier toaletowy, a dodatkowo  poprzez odpowiedni dobór typu frontów zabudowy będziemy mogli nadać nowy styl łazience lub taolecie - - od klasycznego po nowoczesny.

Zabudowa meblowa: schowki w toalecie

Proponowana zabudowa wokół stojącego sedesu (ściany i wnęki) sprawdzi się idealnie jeśli sedes umieszczony jest centralnie na krótszej ścianie pomieszczenia i jest jedynym sprzętem na tej właśnie ścianie. W takiej sytuacji możemy bez modyfikacji wykorzystać proponowany przez nas schemat zabudowy meblowej. W innych sytuacjach należy zmodyfikować układ zabudowy - ale jej zasada może pozostać taka sama.Nasz projekt przewiduje symetryczną zabudowę po obu stronach sedesu, połączoną długą półką biegnącą nad rezerwuarem. Wszystkie trzy elementy zabudowy toalety są zamykane - dwie boczne szafki drzwiczkami uchylnymi na boki, natomiast górna półka podłużnymi drzwiczkami otwieranymi do dołu. Wymiary podane na schematach na zdjęciach gwarantują funkcjonalność schowków w toalecie - zmieszczą się w nich różnego rodzaju detergenty, a na górnej półce rolki papieru toaletowego.

Zabudowa wokół sedesu: fronty meblowe

Jeśli chodzi o estetykę frontów zabudowy ściany i wnęki wokół sedesu - to wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań w zależności od tego, jaki wystrój obecnie ma nasze pomieszczenie oraz jaki styl chcemy docelowo uzyskać.Jeśli nasza łazienka lub toaleta wykończone są płytkami w ciemnym kolorze, a chcielibyśmy wizualnie powiększyć wnętrze, zdecydujmy się na fronty w jasnym kolorze. Aby uzyskać styl klasyczny, zastosujmy drzwiczki z płycinami, najlepiej w kolorze kremowym.  Jeśli zależy nam na wnętrzu toalety minimalistycznym, wybierzmy fronty płaskie, w kolorze białym lub jasnoszarym.W pomieszczeniu o jasnym, jednolitym wykończeniu możemy przyjąć zasadę kolorystycznego dopasowania frontów do ścian albo też odwrotnie - wprowadzić do wnętrza toalety element kontrastu dobierając fronty o intensywnych barwach.Warto jest też zastanowić się czy zastosować uchwyty szafkowe - mogą one być elementem kompozycji, podkreślić styl całej zabudowy meblowej wokół sedesu. Jeśli  natomiast z nich zrezygnujemy, uzyskamy prostszą formę.

Nasi Partnerzy polecają