Łazienka na poddaszu. Podpowiadamy, jak wybierać sprzęty do łazienki pod skosami

2023-07-12 11:14

Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa, ale przy odrobinie wysiłku i może być naprawdę efektowna. Skosy warto potraktować jako atut, a nie jak mankament wnętrza. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę na poddaszu – na co zwrócić uwagę wybierając sprzęty do łazienki pod skosami.

Łazienka na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Wysokość łazienki na poddaszu
  2. Łazienka na poddaszu: wanna w łazience
  3. Zobacz też: Łazienka na poddaszu. Wzorzyste płytki zachwycają delikatnością
  4. Łazienka na poddaszu: umywalka w łazience
  5. Łazienka na poddaszu: pralka w łazience
  6. Łazienka na poddaszu. Sposoby na skosy w łazience
  7. Łazienka pod skosami – jak wykończyć ściany i sufit?

Pomieszczenia na poddaszu mają niezaprzeczalny klimat – skosy i światło wpadające przez okna połaciowe z miejsca wprowadzają przyjemną atmosferę. Jednak aranżacja wnętrz na poddaszu nie jest łatwa – podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, aby dobrze wykorzystać przestrzeń pod skosami.

Wysokość łazienki na poddaszu

Oglądając plany wnętrza domu, trudno się zorientować, czy łazienkę na poddaszu uda się wygodnie urządzić. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczona jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można stanąć, jaką powierzchnię zajmują niższe fragmenty wnętrza na poddaszu. Nie zawsze jednak jest to wyraźnie pokazane. Nie dajmy się zwieść, oglądając tylko rzut poddasza. Najwięcej o możliwości aranżacji łazienki na poddaszu powiedzą nam przekroje.

Łazienka na poddaszu: wanna w łazience

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Zobacz też: Łazienka na poddaszu. Wzorzyste płytki zachwycają delikatnością

Łazienka na poddaszu: umywalka w łazience

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę pod skosem, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

Jak czytać rzuty architektoniczne?
Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu: pralka w łazience

Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając przestrzeń pod skosami.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Łazienka na poddaszu. Sposoby na skosy w łazience

Jeśli skosy w łazience na poddaszu zaczynają się na niedużej wysokości i w związku z tym pojawia się problem, pod którą ze ścian ustawić np. umywalkę, warto rozważyć dostawienie ścianki o wysokości co najmniej 1 m, pod skosem, prostopadle do pionowej ściany. Dzięki temu zyskamy pionową powierzchnię, przy której możemy zainstalować umywalkę lub np. postawić pralkę. Wiąże się to jednak ze sporym remontem i doprowadzeniem instalacji w odpowiednie miejsce. Niską przestrzeń pod skosami w łazience można wykorzystać na miejsce do przechowywania środków czystości, kosza na pranie itp. Jeśli skosy zaczynają się na wysokości co najmniej 90 cm, możemy wzdłuż pionowej ściany pod nimi zaplanować niską zabudowę lub blat na kosmetyki i inne drobiazgi.

Łazienka pod skosami – jak wykończyć ściany i sufit?

Skosy optycznie zmniejszają wnętrze, dlatego w aranżacji łazienki na poddaszu warto postawić na jasne kolory i duże, gładkie płaszczyzny bez podziałów. Na ścianach sprawdzą się wielkoformatowe płytki (łatwiej dociąć lub zamówić dopasowany do skosów kształt niż w przypadku małych płytek) lub specjalna farba do łazienki – odporna na wodę, wilgoć, wysoką temperaturę. Ściany i skosy obok wanny czy prysznica warto pomalować specjalistyczną farbą wodoszczelną.