Nowoczesna łazienka: biel, szarość i... porządek!

Wpływ sztuki na wystrój łazienki? Owszem. Nowoczesna łazienka utrzymana w duchu bauhausowskiej prostoty i funkcjonalizmu, zadziwiająco przykuwa uwagę... detalem. W dodatku nowoczesny styl łazienki umożliwia zachowanie sterylnej czystości i porządku. A to w łazience cechy niezwykle pożyteczne i praktyczne.

Nowoczesna łazienka: biel i niebieskie dodatki
Nowoczesna łazienka: biel i niebieskie dodatki
Nowoczesna łazienka ze sztuką w tle

Funkcjonalizm i kubiczne formy detalu i ceramiki, przywołują podstawowe zasady modernistycznego wnętrza, ferowane przez czołowych adeptów artystyczno-rzemieślniczej szkoły Bauhausu. Co gwarantuje ład przestrzenny i funkcjonalność ascetycznej łazienki?

Obejrzyj także ikonę modernizmu - willę Tugendhatów w czeskim Brnie:

Nowoczesna łazienka: przestrzeń uporządkowana

Gradacja wielkości obszernych, szarych  płyt gresowych na podłodze, przechodząca w subtelniejszą kubaturę nadwieszonej szafki umywalkowej (wykończonej połyskującą czernią), na białej glazurze wykończenia ścian skończywszy, świadczy o głęboko przemyślanej koncepcji aranżacji. Szeroki blat umywalkowy, z nietypowo ulokowaną, narożną umywalką i kaskadową armaturą, zapewnia wiele przestrzeni podczas porannej i wieczornej toalety.

Zniwelowano ekspozycję zewnętrzną kosmetyków. Oprócz podręcznego żelu pod prysznic na półce we wnęce ściany prysznicowej, pozostałe akcesoria bezpiecznie chowają się przed wzrokiem w przepastnych i pakownych szufladach strefy podumywalkowej. Duża przestrzeń blatu wokół umywalki umożliwia swobodne rozłożenie kosmetyków i wygodne użytkowanie suszarki, golarki czy lokówki. Po skończonej toalecie wszystkie akcesoria wracają do przypisanych im miejsc – wewnątrz obszernych szuflad pod umywalką. W takim układzie ład i porządek w łazience są gwarantowane.

Dodatkowo prostokątna, masywna tafla lustrzana, oprawiona w aluminiową ramę, wieńczy szeroką połać części umywalki. Kubiczne, przezierne świetliki umieszczone nad ramą, zapewniają optymalną dozę światła wokół lustra. Równie kubistyczne w formie są pozostałe detale wyposażenia, jak chociażby kształt nadwieszonego sedesu czy kwadratowa deszczownica w kabinie prysznicowej. Jest to wyraz konsekwencji projektowej, czyniącej to wnętrze bardzo spójnym.

Nowoczesna łazienka: muzealne tło dla dzieła sztuki

Artystowski element w postaci mosiężnej rzeźby ryby, umieszczonej we wnęce nad toaletą, stanowi jakby eksponat muzealny w sterylnej i prostej architekturze modernistycznej łazienki. Idąc dalej tym tropem, w tak zaaranżowanym wnętrzu łazienki sami poczuć się możemy jak doskonale wyeksponowane, niczym nie rozproszone dzieło sztuki. Czyż to nie kusząca perspektywa?

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY