Jak rozjaśnić oraz doświetlić łazienkę? Inspiracje z różnych stron świata

2017-07-07 12:21 Redakcja

Badania naukowe potwierdzają: w jasnych, słonecznych wnętrzach mózg pracuje sprawniej, mocniej się koncentrujemy, mamy więcej energii, lepiej wypoczywamy. Mając to na uwadze, postanowiliśmy zaprezentować triki, które doświetlą łazienkę. A na dodatek – akcesoria, które w niej zabłysną.

Światło naturalne ma ogromy wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i aktywność. By umiejętnie tworzyć z jego pomocą optyczne złudzenia, osiągać spektakularne efekty, trzeba być artystą w wykorzystywaniu walorów wielkoformatowych przeszkleń, małych okien czy zwykłych luster. Pokazujemy inspirujące pomysły architektów z Danii, Brazylii, Portugalii, Singapuru. Do podpatrzenia!

Dlaczego światło w łazience jest ważne?

Brak światła odpowiada za podatność na depresję (w Skandynawii, obszarze o małej liczbie dni słonecznych w roku, odsetek samobójstw jest zatrważająco wysoki). Dlatego tak ważne jest doświetlenie wnętrz w domu. Dotyczy to szczególnie łazienki – miejsca relaksu, w którym najczęściej zaczynamy i kończymy dzień. Gdy mamy pod dostatkiem światła, nasz mózg, a konkretnie szyszynka, produkuje więcej serotoniny, neuroprzekaźnika bezpośrednio odpowiadającego za dobry nastrój. Zatem do dzieła!

Nie przegap: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jak doświetlić łazienkę?

Nawet jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami łazienki z dużym oknem, są sposoby na jej doświetlenie. – Służą temu lustra, traktowane nie jak ciężki element wyposażenia, ale elegancki dodatek – mówi arch. Karina Snuszka z pracowni MoodWorks. – Sprawdzają się te o płaskiej formie, bez ram, nawiązujące do architektury pomieszczenia. By wnętrze „ze szkła” nie wydawało się chłodne, na podłodze możemy położyć winylowe, wodoodporne panele, odwzorowujące rysunek drewna.

Inne ciekawe rozwiązanie stanowią świetliki tunelowe. Przydają się w ciemnych pomieszczeniach, w których nie da się zainstalować okien. A ponadto wyróżniają się nowoczesnym designem.

Nowoczesne łazienki: GALERIE ZDJĘĆ