"Projekt zaczęłam od podłogi". Magda stworzyła ponadczasową łazienkę na 4 metrach

2023-05-08 12:31

– Przygotowanie projektu łazienki zaczęłam od podłogi. Od początku wiedziałam, że chcę mieć wzorzyste, ale stonowane kolorystycznie płytki – wyjaśnia Magda. – Do kafelków dopasowałam szafkę pod umywalkę, a potem resztę wyposażenia.

Łazienka z wanną
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Gdy odbieraliśmy klucze do nowego mieszkania, zadzwonił telefon. Kurier właśnie przywiózł zamówione płytki łazienkowe – mówi Magda. – Wszystko było dograne co do dnia i godziny. Projekt gotowy, sprzęty wybrane, prace wykończeniowe mogły się zacząć od razu – dodaje jej narzeczony Mateusz.

Po dwóch tygodniach para cieszyła się z gotowej łazienki. – Nie musieliśmy zmieniać układu instalacji, co pozwoliło zaoszczędzić sporo czasu. Ale konieczne było zwężenie wnęki na toaletę, tak aby pralka przy ścianie obok mogła swobodnie się otwierać – opowiadają projektantki. W łazience widać wyraźny podział na trzy strefy.

Na wprost wejścia mieści się długi blat łączący umywalkę, szafkę oraz pralkę. Po lewej stronie – WC, a po prawej – wanna z natryskiem. – Moim ulubionym rozwiązaniem jest zdecydowanie blat. Dzięki niemu wnętrze jest jeszcze bardziej funkcjonalne – mówi Magda.

– Egzamin zdaje też szafka z pojemnymi szufladami. Uważam, że im mniej przedmiotów na wierzchu, tym lepiej. Z czasem, gdy będziemy potrzebować więcej miejsca do przechowywania, zabudujemy wnękę nad toaletą.

Styl łazienki to kompromis między nowoczesnym a skandynawskim. – Cenię sobie wnętrza ponadczasowe, które mimo upływu lat, urzekają charakterem. Kierowałam się tą myślą podczas projektowania – uśmiecha się Magda.

Przyjacielskie wsparcie

– Chyba każdy architekt wnętrz potwierdzi, że projektowanie dla siebie to wyzwanie. Z pomocą przyszła mi Kasia, z którą prowadzę biuro projektowe Yumi Design. Mogłam też na nią liczyć podczas sesji zdjęciowej. Z radością mnie zastąpiła, gdy okazało się, że muszę nagle wyjechać – opowiada Magda. Przyjaciółki w najmniejszym szczególe opracowały wygląd łazienki. Przy wannie zamocowały np. parawan ze szkła hartowanego, umożliwiający branie prysznica. Wybrały wannę z płaskim i szerokim dnem.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Płytki podłogowe
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Lampa wisząca
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Ton w ton

– Na ścianach zastosowałyśmy gres w dwóch odcieniach szarości. Dzięki wąskim fugom uzyskałyśmy wrażenie jednolitej, dużej powierzchni – mówi Katarzyna. Lustro w drewnianej ramie przyciąga wzrok od momentu wejścia do łazienki. Fronty szuflad nawiązują do drzwiczek szafek w kuchni.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Pralka pod blatem
Magda lewandowska, Katarzyna Mizera-Sroka, Yumi Design, yumidesign.pl
Magda lewandowska, Katarzyna Mizera-Sroka, Yumi Design, yumidesign.pl

Jeśli nie chcemy, by urządzenie do prania dominowało w łazience, możemy je zabudować albo przynajmniej przykryć blatem. Pamiętajmy o zostawieniu wolnej przestrzeni między pralką a szafką lub blatem, ponieważ podczas pracy (zwłaszcza wirowania) sprzęt może naruszyć zabudowę meblową. Blat powinien mieć odpowiednią głębokość, wystawać nieco poza pralkę. Dobrze, by mieściła się pod nim też szafka, na przykład z umywalką – podwieszaną lub wpuszczaną w blat (nablatowa będzie zbyt wysoko). W prezentowanej łazience użyłyśmy blatu z rysunkiem marmuru, o wymiarach 170x56 cm.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE