Łazienka dobrze zorganizowana. Proste triki na przechowywanie, nawet na małym metrażu

2022-11-02 9:21

Łazienka zawsze pięknie uporządkowana? To możliwe, jeśli zadba się o strefę przechowywania. Radzimy, jak osiągnąć najlepsze efekty – od otwartych półek po aneks gospodarczy za składanymi drzwiami.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Raumplus Czego oczy nie widzą. Gospodarczą część łazienki warto schować za składanymi drzwiami. To rozwiązanie pozwoli usunąć z widoku m.in. pralkę, kosz na pranie, wszelkie szczotki, chemię gospodarczą, zapasy ręczników. W głównej części pomieszczenia zostaną tylko używane na bieżąco kosmetyki. Nie będzie też potrzeby wstawiania tam wielu mebli, zwłaszcza dużych i wizualnie ciężkich.

Kojarzy się z myciem, pielęgnacją ciała, podkreślaniem urody i relaksem, jednak służy też za magazyn mnóstwa przedmiotów.

Co więc przechowujemy w łazience? Kosmetyki, różne urządzenia i przybory, domową chemię, świeże ręczniki oraz odzież czekającą na upranie. Na ogół można tam znaleźć szlafrok, a nawet piżamę, biżuterię, czasem też zapas czystej bielizny.

Dla wszystkich tych rzeczy trzeba znaleźć miejsce, tzn. przestrzeń, ale i odpowiedni sposób przechowywania.

Tkaniny, zwłaszcza te z włókien naturalnych, a także pędzle i inne akcesoria do makijażu należy chronić przed wilgocią. Podobnie sprzęt elektryczny – suszarkę, prostownicę, maszynkę do golenia czy do strzyżenia zarostu.

Kosmetyki kolorowe są wrażliwe na wahania temperatury, a perfumy – na światło i na gorąco. Co ważne, w łazience nie powinniśmy trzymać leków. Lepsze miejsce dla apteczki niż kuchnia.

Wystawa sztuki użytkowej

Eleganckie flakony, słoiczki, pudełeczka i puszki z kosmetykami dobrych marek aż się proszą o wyeksponowanie na półce, na konsoli czy w niszy w ścianie. Urodę tych przedmiotów podkreśli zestawienie z ozdobnymi drobiazgami w swobodne martwe natury. Nawet skromne wnętrze od razu zrobi się szykowne.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki HKliving

Proszę zapakować

Przybory o efektownej formie mogły zająć miejsce na tacy. Pozostałe, bardziej prozaiczne, zniknęły w torbach z impregnowanej i metalizowanej celulozy, odpornej na pranie (Uashmama). To dobry pomysł na szybkie uporządkowanie i upiększenie każdej łazienki z otwartymi półkami.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Nic do ukrycia

Otwarte półki ułatwiają wgląd w zasoby i dostęp do nich. Pomagają też wykreować nastrój wnętrza – służą prezentacji dekoracyjnych drobiazgów i eleganckich utensyliów, np. perfum. Same w sobie są optycznie lżejsze od mebli z frontami, a także po prostu modne. Z drugiej strony tworzą ryzyko zabałaganienia czy zagracenia wnętrza – od użytkowników wymagają dyscypliny. Trzeba je też dość często odkurzać. Rzeczy, których nie chcemy mieć na widoku, i tak muszą trafić do pojemnika lub szafki.

Naturalny wdzięk

Akcesoriów łazienkowych wcale nie trzeba chować. Wystarczy je zgrupować w organizerach dobranych do stylu aranżacji – we wnętrzu nowocześnie rustykalnym np. w tekstylnych koszyczkach.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Sealskin

Urok nowości

Chcąc nadać rys przechowywaniu w konwencji otwartej, warto sięgać po innowacyjne rozwiązania – takie jak przykręcany do ściany uchwyt Nexio Blomus, przeznaczony na modnie zrolowane ręczniczki dla gości.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Blomus
Organizujemy się!

Sposób zagospodarowania przestrzeni jest ważniejszy niż to, ile miejsca ma się do dyspozycji i ile przedmiotów do rozlokowania. Dobrym punktem wyjścia są pojemniki na drobiazgi, zwielokrotniające pojemność półek. Warto jednak zainwestować także w różnego typu organizery – od podwójnych szuflad przez wkłady z przegródkami po uchwyty i stojaczki na akcesoria. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy rozwiązania odpowiednie do przechowywania wszelkich łazienkowych zasobów.

Pełna paleta

Szeroka i głęboka szuflada pod umywalką pozwala mieć pod ręką wszystkie częściej używane akcesoria. Pielęgnacja urody przebiega sprawniej, gdy nie trzeba tracić czasu na bieganie po łazience.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Roca

Sprytni pomocnicy

Do małych wnętrz warto szukać rozwiązań wielofunkcyjnych – jak półotwarta szafka podumywalkowa Smart Cersanit, z miejscem na papier toaletowy i szczotkę WC.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

Ukryte bogactwo

Gdy całe wyposażenie, od ceramiki przez meble po lustro, pochodzi z jednej serii, z miejsca zyskujemy wrażenie porządku. By nic go nie zakłócało, po skończonej toalecie bateria przyborów ląduje w przepastnej szafce-szufladzie.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ravak

Odstęp i dostęp

Standardowe szafki wystarczy trochę odsunąć od siebie i od sąsiadujących z nimi ścian lub podłogi, aby zyskać dodatkową przestrzeń. W prezentowanej aranżacji Cooke & Lewis dzięki temu wygodnie rozmieszczono wieszak na ręczniki, kosz na śmieci i szereg akcesoriów.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Wszystko na miejscu

Nic tak nie ułatwia utrzymania porządku, jak przypisanie każdej rzeczy określonej półeczki, szufladki, przegródki. Dlatego właśnie w dużej szufladzie pod umywalką przydaje się wkład, który strukturyzuje przepastne wnętrze.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Keramag

Sekretne życie łazienki

Minimalizm to kontemplacja starannie wybranych przedmiotów. Asceza? Bynajmniej. Arsenał przyborów oraz kosmetyków kryje się za lustrem i w konsoli umywalki.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Burgbad

Nauka mnożenia

Powiększanie przestrzeni łazienki w pigułce. Pojemny monolit szafki podumywalkowej o dyskretnej formie, sięgające pod sufit półki ukryte w efektownej zabudowie nad WC. I wielkie lustro na centralnej ścianie

Łazienka
Autor: archiwum prywatne Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Klarowny układ

Dzięki niewielkim półotwartym półkom w kubikach szafek Miller marki Tiger najpotrzebniejsze utensylia są w zasięgu dłoni, a te mniej używane ukryte za frontem. Wrażenie wręcz purystycznego ładu to zasługa bieli i prostych podziałów, coram.pl

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Tiger
Nowe horyzonty

Urządzając łazienkę, wyjdź poza krąg standardowych rozwiązań. Niekiedy warto podjąć decyzję o wyodrębnieniu z niej choćby małego pomieszczenia gospodarczego. Jeśli oprócz pralki zmieści się tam system półek, wieszaków i uchwytów, właściwą łazienkę uda się wyczyścić z mnóstwa potrzebnych, a zawsze zawadzających akcesoriów – jak mop, kosz na rzeczy do prania, arsenał proszków i płynów. Choć w rzeczywistości zmniejszona, łazienka stanie się dzięki temu optycznie większa.

Wgląd i ogląd

Zawiasy pracujące w zakresie aż 165 stopni bardzo ułatwiają dostęp do wnętrza szafki. Ale to jeszcze nie wszystko! Dzięki nim drzwiczki mogą się zamienić w wygodne ruchome lustro.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

Ukrycie przez wyeksponowanie

Lustrzane drzwiczki mebli IKEA usuwają problem wizualnego nadmiaru przedmiotów i powiększają wnętrze. Zdolność porządkowania przestrzeni mają również przezroczyste przeszklenia (skutecznie chronią wnętrza szafek przed kurzem, a jednocześnie pozwalają szybko zorientować się w zasobach).

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Czysta forma

Planując remont, dobrze jest poszukać w łazience przestrzeni, która nada się do wypełnienia szafą. Od wnęk i załomów muru przez niewielką niszę nad WC po zwykły fragment ściany bez okna – w niemal każdym pomieszczeniu można znaleźć miejsce na relatywnie dużą zabudowę. Wykonana na miarę, pozwoli najlepiej wykorzystać dostępny obszar, a duże, jednolite powierzchnie jej frontów wprowadzą ład do kompozycji wnętrza. Wykończone szlachetnym fornirem lub polakierowane na efektowny kolor, mogą się też stać jego największą ozdobą.

Łazienka
Autor: archiwum prywatne Projekt wnętrza: Pracownia Architektoniczna MGN.

Instrumentariusz

Aby efektywnie wykorzystać pojemność zabudowy czy szafki (tu z serii XSquare marki Duravit), trzeba sięgnąć po pomysłowe patenty. Przykład: pasek magnetyczny na drobne przybory z metalu.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Duravit
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE