"Nie zmieniłbym niczego". Kasia i Artur zaryzykowali i postawili na oszałamiający projekt łazienki

2022-08-23 14:06

Właścicielom zależało na prostych formach oraz wysokiej jakości materiałów i urządzeń. Architektka zadbała, by łazienka dobrze im służyła, a w swej wizualnej powściągliwości prezentowała się naprawdę efektownie.

Łazienka
Autor: Michał Skorupski MATEUSZ W sferze zawodowej współtworzy sklep internetowy z branży medycznej i nim zarządza. A prywatnie? Z żoną Katarzyną dzieli i życie, i prezentowaną łazienkę, która przynależy do małżeńskiej sypialni.

Spis treści

  1. BARWNE ZASKOCZENIA
  2. UŻYTECZNY UROK
  3. KROPLA KOLORU
  4. WŁAŚNIE ONE
  5. DELIKATNIE
  6. RYSY MINIMALIZMU

Mają za sobą, jak oceniają, nie w pełni trafne decyzje remontowe w łazience w poprzednim mieszkaniu. Gdy więc Mateusz i Kasia zdecydowali się zbudować dom, sprawy m.in. doboru ceramiki i armatury o odpowiedniej jakości zdecydowali się oddać w ręce profesjonalisty – Katarzyny Fresel-Karweckiej ze studia Kreska.

– Swoje potrzeby czy oczekiwania co do wspólnej łazienki przesłaliśmy architektce w osobnych e-mailach, tak żeby się wzajemnie nie sugerować – wspomina Mateusz. Co dokładnie napisała jego żona, nie wie. Wie natomiast, że proces projektowy przebiegł sprawnie, choć pojawiły się dwa zawahania. Jedno dotyczyło ogólnego wyglądu łazienki, przy czym, po zastanowieniu się, para zdecydowała się na realizację pierwotnej koncepcji architektki. Właśnie dlatego na ścianach widzimy przenikające się vintage’owe wzory, które stanowią jedyną właściwie dekorację ascetycznego wnętrza.

Drugim tematem dyskusji stał się bidet. Niezbyt obszerne pomieszczenie ze skośnym sufitem nie pozwalało umieścić go tak, by komunikacja przebiegała całkiem bezproblemowo. Zapadła więc decyzja o rezygnacji z pomysłu, o tyle łatwa, że w drugiej łazience na tym samym poziomie (wykorzystywanej głównie przez córki pary) bidet mógł się pojawić bez problemów. Efekt prac w pełni zadowolił użytkowników. – Mogę sobie wyobrazić różne zmiany w domu, ale w tej łazience nie zmieniłbym niczego – podkreśla gospodarz

BARWNE ZASKOCZENIA

Wiele projektów stawia albo na chłodne, albo na ciepłe odcienie metalu. Architektka Katarzyna Fresel-Karwecka w całym domu konsekwentnie poprzeplatała jedne i drugie. Szczotkowany mosiądz kinkietów czy uchwytów meblowych zadziwiająco harmonijnie łączy się z chromem. Błyszczące złoto zapewne nie stworzyłoby z nim równie zgranego duetu. Niestereotypowe jest także zastosowanie w nowoczesnej łazience zabudowy w kolorze brązu. Najlepiej jednak pasował do wybranych płytek i od razu spotkał się z akceptacją właścicieli.

Łazienka
Autor: Michał Skorupski

UŻYTECZNY UROK

Obszerny blat mieści dwa stanowiska, tak aby rano nie było kolejek do łazienki. – Umywalek podblatowych nie zmieniłbym na żadne inne. Są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż nablatowe, skądinąd efektowne, zamontowane w drugiej łazience – mówi Mateusz. – To rozwiązanie ma też zalety wizualne, daje zabudowie oczekiwaną w tym wnętrzu czystą linię – dodaje projektantka.

Łazienka
Autor: Michał Skorupski

KROPLA KOLORU

Dopełnieniem przygaszonej palety barw są akcesoria łazienkowe w świeżym odcieniu mięty: mydelniczka, dozownik płynów, kubek na szczoteczki i praktyczna etażerka (wszystkie – Jysk).

Łazienka
Autor: Michał Skorupski

WŁAŚNIE ONE

Te płytki z miejsca urzekły inwestorów. W toku prac Mateusz i jego żona zmienili jednak koncepcję (powstał wtedy czarno-biały projekt z modnymi heksagonami). Ostatecznie para powróciła do pierwotnego wyboru, całkowicie do niego przekonana. – Słusznie. Pierwsza propozycja zwykle jest najlepsza, najbardziej przemyślana – ocenia architektka.

Łazienka z prysznicem
Autor: Michał Skorupski

DELIKATNIE

Do minimalistycznej formy prysznica doskonale pasuje dyskretna armatura podtynkowa.

Łazienka
Autor: Michał Skorupski
Pogodzić dwa żywioły
Katarzyna Fresel-Karwecka, Daria Pawlak, Anna Dobrowolska-Bilka, Kreska. Studio Projektowania Wnętrz, studio-kreska.pl
Katarzyna Fresel-Karwecka, Daria Pawlak, Anna Dobrowolska-Bilka, Kreska. Studio Projektowania Wnętrz, studio-kreska.pl

Mateusz i jego żona Kasia są jak ogień i woda. On woli klasyczne formy, ona najchętniej szłaby w stronę loftu. Wygląd całego ich domu jest kompromisem między tymi tak rozbieżnymi preferencjami. Widać to także w prezentowanej łazience. W odróżnieniu od pozostałych pomieszczeń, gdzie wyraźnie dominują ciepłe kolory, tu jednak ma się odczucie ascezy. Łącznikiem z pozostałymi częściami domu są płycinowe fronty – takie same we wszystkich zabudowach meblowych, choć oczywiście lakierowane na różne kolory.

RYSY MINIMALIZMU

Natrysk walk-in, z obudową zredukowaną do pojedynczej tafli szkła, początkowo budził u Mateusza obawy natury użytkowej. Sprawdza się jednak świetnie (poza linię ścianki pryska zaledwie kilka kropel wody).

Łazienka z prysznicem
Autor: Michał Skorupski
Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Kosztorys

płytki Carpet Vestige Aparici 1200 zł

płytki Mood Blanco Evo 1100 zł

umywalki podblatowe Foster Duravit 1400 zł

baterie umywalkowe Essence New Grohe 800 zł

szafka umywalkowa na zamówienie 3500 zł

blat z konglomeratu Bianchissimo Quarella 1600 zł

armatura prysznicowa Euphoria/Relexa Grohe 1600 zł

toaleta ME by Starck Duravit 1500 zł

stelaż podtynkowy Jomo Werit 700 zł

odpływ liniowy Linearis Compact Kessel 950 zł

ścianka prysznica na zamówienie 1700 zł

lustro na zamówienie 500 zł

razem 16 550 zł

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE