Wymiana mebli kuchennych, czyli remont kuchni...od kuchni

Remont kuchni często wiąże się z wymianą mebli. Jest to znakomita okazja, by usprawnić dotychczasowe rozplanowanie zabudowy kuchennej. Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań i wykorzystaj remont kuchni do stworzenia kuchni idealnej, na miarę swoich potrzeb! Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak przejść bez szwanku przez wymianę mebli kuchennych.

Ukryte uchwyty
Wysuwanie spod blatu
Szafki kuchenne w narożniku
Meble modułowe
Wysokie szafki kuchenne

Dojrzeliśmy do wymiany mebli kuchennych, decyzja zapadła, ale co dalej? O ile wybór koloru i materiału nowych frontów zabudowy kuchennej to sprawa indywidualnych upodobań, to rozplanowanie układu szafek kuchennych i AGD nie jest już kwestią prostą i oczywistą. Oprócz zasad ergonomii pracy w kuchni, które wypada uwzględnić, pozostaje jeszcze zastana architektura wnętrza kuchni, która zawsze wymaga pewnych kompromisów i indywidualnych rozwiązań. Od czego zatem zacząć remont kuchni?

Remont kuchni: od czego zacząć wymianę mebli kuchennych?

Zanim przejdziemy do poszukiwań konkretnych mebli kuchennych czy sprzętu AGD do nowej odsłony naszej kuchni, zastanówmy się, czego w dotychczasowym jej układzie najbardziej nie lubiliśmy. Co w kuchni sprawiało nam największy dyskomfort? Niewygodne zmywanie w za ciasnym zlewozmywaku? Brak miejsca na produkty żywnościowe? Daleka droga od zlewu do zmywarki? A może niewygodny blat i brak miejsca do przygotowywania posiłków? Remont kuchni zacznij od zaplanowania naprawy tych najbardziej denerwujących Cię dotąd dysfunkcji. Z pomocą przyjdą Ci podstawowe zasady ergonomii w kuchni i wirtualne planery (np. nolte-kuechen.de). Wizualizacja naszych pomysłów na rearanżację kuchni pozwoli nam na odkrycie zalet i wad pewnych rozwiązań oraz często na wydobycie skrywanego latami potencjału wnętrza naszej kuchni. Przed montażem nowych mebli kuchennych warto lepiej się przyjrzeć również dotychczasowym płytkom kuchennym. Czy są w dobrym stanie? Znajdują się na dobrej wysokości? Będą pasować do nowej zabudowy kuchennej? Jeśli na którekolwiek z tych pytań padła odpowiedź przecząca, oznacza to konieczność ich wymiany. Przy okazji kładzenia nowych płytek w kcuhni pamiętaj też o fudze - nad blatem kuchennym czy na podłodze idealnie sprawdzi się fuga epoksydowa, uniemożliwiająca wnikanie tłuszczu, brudu czy wody w strukturę fugi.

Zabudowa kuchenna: zasady ergonomii w kuchni

Aby gotowanie i przygotowywanie posiłków w kuchni przebiegało sprawnie, schludnie i komfortowo, warto przy okazji remontu w kuchni zastosować zasady ergonomii i klarownie wydzielić 5 stref w kuchni: strefy przechowywania produktów spożywczych, strefy przechowywania naczyń i drobnych AGD, strefy mycia i sprzątania, strefy przygotowywania posiłków oraz strefy gotowania i pieczenia. Strefy te, w zależności od układu kuchennej zabudowy, znajdować się mogą w innych częściach pomieszczenia. Naczelną zasadą jest jednak zachowanie odgórnej kolejności stref i dostosowanie ich (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) do zastanej architektury wnętrza kuchni. Podsumowując: strefy dostosowujemy do układu zabudowy kuchennej, a zabudowę – do sytuacji architektonicznej wnętrza kuchni.

Meble do kuchni: o małym i większym metrażu

Do kuchni małych i wąskich zaleca się układ liniowy (szafki dolne w jednym ciągu) lub w kształcie litery L. Do większych kuchni preferowany układ rozmieszczenia szafek kuchennych to układ dwuliniowy (szafki dolne i górne w jednej, równolegle biegnącej linii) lub w kształcie litery U. Wysokie szafki, tzw. słupki, służą do wbudowania AGD i przechowywania produktów żywnościowych i drobnego AGD. Najwygodniejsze są te wysuwane – cargo. Jeśli powielisz schemat słupków, stworzysz nowoczesną ściankę kuchenną. Nie obejdzie się jednak bez szafek z blatem, niezbędnych dosadzenia w nich zlewu czy płyty indukcyjnej. Wiszące szafki powinny znajdować się min. 55 cm nad blatem. Jeśli chcesz by znajdowały się na jednej linii z okapem, zachowaj odległość od blatu na 65 cm. Gdy kuchnia stanowi część salonu, można ją optycznie oddzielić półwyspem. Budowanie wyspy kuchennej ma sens wtedy, gdy wnętrze kuchni jest odpowiednio duże, czyli posiada co najmniej 15 m². Najmniejsza wyspa kuchenna może mieć 80 cm długości, 60 cm głębokości i służyć jako blat roboczy. Większa wyspa sprawdzi się jako miejsce do gotowania czy barek. We wszystkich przypadkach układów kuchennej zabudowy należy pamiętać o względnej bliskości lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej. Pomiędzy nimi powinny znaleźć się blaty pomocnicze o długości co najmniej  40 cm. Na właściwy blat roboczy warto zarezerwować co najmniej 80 cm szerokości (120 cm to prawdziwy ideał wśród blatów). To, o czym często zapominamy, to wysokość na której znajdować się powinna dolna kuchenna zabudowa. Optymalna wysokość blatu roboczego to 85 cm, choć eksperci od kuchennej ergonomii preferują różnicowanie wysokości blatów, uzależnioną od wykonywania danej czynności. Chcąc przenieść płytę indukcyjną na wyspę, zmuszeni będziemy do wykonania w podłodze tzw. bruzdy, w której poprowadzimy elektrykę. Rurę okapu możesz ukryć w podwieszanym suficie. Jeśli ten wariant nie brzmi zadowalająco, zamiast wyciągu zamontuj dyskretny pochłaniacz. Najwięcej komplikacji wiąże się z doprowadzeniem na wyspę wody. Instalacja wodna i kanalizacyjna muszą znaleźć się w kanale pod posadzką, a rura odpływu ułożona pod kątem, na lekkim „spadku” w stronę pionu kanalizacyjnego.

Remont kuchni: o czym jeszcze pamiętać?

Zanim zdecydujesz o kupnie danej zabudowy kuchennej, przeprowadź mały rekonesans. Poproś w sklepie o katalogi mebli z cennikami. Przejrzyj je w spokoju, porównaj materiały i grubości płyt meblowych (niższa cena dotyczy zwykle płyty MDF foliowanej lub laminowanej oraz frontów o grubości 1,6 cm; fronty drewniane i fornirowane o grubości 1,9 cm są zdecydowanie droższe). Porównaj oferty cen w Internecie. Jeśli planujesz meble na wymiar, popytaj znajomych o sprawdzony zakład stolarski. Poznaj szczegóły montażu, czas oczekiwania i warunki reklamacji. Jeśli w domu są małe dzieci, wybierz fronty matowe lub w kolorze drewna. Modne, nowoczesne zabudowy z ciemnymi frontami szafek na wysoki połysk są trudniejsze w utrzymaniu – od razu widać na nich odciski rączek. Jeśli z kolei uważasz, że białe szafki będą wyglądać zbyt laboratoryjnie, uzupełnij je o ocieplające wizerunek elementy drewniane – półki, blat, wybrane fronty szafek lub przynajmniej drewniane uchwyty. Sprawdź też, czy szuflady wyposażone są w samodomyk i blokadę wysuwania.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło opracowania: M jak Mieszkanie 9/2014, tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: serwisy prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY