Kuchnia w stylu boho. Jak ją urządzić? Meble, dodatki, naczynia, dekoracje

2023-06-23 13:10

Przepis na kuchnię w stylu boho jest prosty. Sprawdzą się białe ściany i podłoga z płytek patchworkowych albo naśladujących stare deski. Przyda się też leciwy stół, kilka krzeseł – najlepiej z zupełnie różnych światów estetycznych. Podobnie rzecz się ma z zastawą. Kuchnię w stylu boho nietrudno też wyczarować z tego, co się ma pod ręką. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by odnieść aranżacyjny sukces.

Spis treści

  1. Kuchnia w stylu boho. Podłoga
  2. Kuchnia w stylu boho. Ściany
  3. Kuchnia w stylu boho. Meble i AGD
  4. Kuchnia w stylu boho. Oświetlenie
  5. Kuchnia w stylu boho. Dodatki i dekoracje
  6. Kuchnia w stylu boho. Zastawa

Jak urządzić kuchnię w stylu boho? Wbrew pozorom nie wymaga to wielu nakładów, zwłaszcza gdy punktem wyjścia jest opatrzona już, choć nadal tak popularna w Polsce (i nie bez racji!) skandynawska baza. Biel i szarości, naturalne materiały z drewnem i ceramiką na czele, a także wszelkie proste formy dobrze przyjmą czeredę akcentów stylu boho – elementy vintage czy etno (albo po prostu: ludowe), pamiątkową zbieraninę naczyń, wzorzyste firanki, zasłony lub obrusy, a także garść ozdobnych mebli. Równie chłonna, co styl skandynawski, może być zresztą także aranżacja kuchni w stylu nowoczesnym lub loftowym. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię. 

Kuchnia w stylu boho. Podłoga

Przeciwieństwa się przyciągają, nie dziwi więc, że powściągliwy styl skandynawski, ascetyczny loftowy lub chłodny nowoczesny może stworzyć udany mariaż z szalonym stylem boho. Wystarczy tylko odpowiednio rozłożyć akcenty. 

Kuchnia w stylu boho. Wybieramy meble, AGD, lampy, zastawę i dekoracje
Autor: KatarzynaBialasiewicz/GettyImages Stół otoczony zbieraniną najróżniejszych krzeseł (czy właściwie: siedzisk o rozmaitej prowiniencji) to absolutna ikona strefy jadalnianej w kuchni w stylu boho.

Najlepsza podłoga do kuchni w stylu boho to patchworkowe kafelki (czarno-białe albo lepiej wielokolorowe), płytki naśladujące starą deskę, terakota w mocnych, nasyconych barwach (może być rustykalna, o nieregularnych brzegach i lekko falującej powierzchni) lub gres w psychodeliczne wzory rodem z lat 60. XX wieku – epoki hippisów. Jeśli jednak mamy taką możliwość (w związku z dużym remontem albo aranżacją całkiem nowego mieszkania), wybierzmy którąś z tych propozycji. Jeśli nie w postaci ceramicznej, to może w formie cieniutkich paneli winylowych – naklejanych na istniejące podłoże. 

Jeżeli natomiast z dowolnego powodu nie możemy kłaść nowej posadzki, styl boho na podłodze zaznaczymy poprzez odpowiednie dywaniki. W zależności od kontekstu mogą to być słomiane maty, sznurowe plecionki czy różnego typu wyroby patchworkowe. Do wyboru czarno-białe, fantastycznie wielobarwne lub utrzymane w naturalnych odcieniach złamanej bieli, beżu, brązu. Co ciekawe, w takim kontekście świetnie potrafią też wyglądać małe dywany „perskie”, które zwykle kojarzymy z aranżacjami bardzo dostojnymi. Nic dziwnego – styl boho to przecież jedna wielka zabawa. 

Kuchnia w stylu boho. Ściany

Ściany kuchni w stylu boho mogą być białe. Najlepiej przy tym, by ich odcień był złamany, mleczny – zimna biel tytanowa będzie tutaj razić. Dobrym wyborem będą jednak i mocne kolory rodem z południa Europy. Tak czy inaczej, dobrze, by ściany nie były tu tak zupełnie gładkie. Można w związku z tym pokusić się o nałożenie tynku strukturalnego albo farby dekoracyjnej tworzącej ozdobną fakturę. Odpowiednie cechy użytkowe (m.in. odporność na wnikanie plam oraz na szorowanie, szczególnie wysokie w przypadku farby ceramicznej) pozwolą łatwo utrzymać w kuchni odpowiedni poziom higieny.

Kuchnia w stylu boho. Wybieramy meble, AGD, lampy, zastawę i dekoracje
Autor: Satara Australia, materiały prasowe Nieco staroświecka prostota i wyplatane meble, jakie chwilę temu wiązalibyśmy raczej z ogrodem niż z kuchnią. Często tak niewiele trzeba, by wykreować aranżację w stylu boho.

Nad blatem i w sąsiedztwie kuchenki potrzebne będą dodatkowo kafelki. Ale niech płytki do w kuchni w stylu boho pokryją jak najmniejszą część muru. Dobrze zaprezentują się tu wzory patchworkowe lub etno, naśladownictwa starych kafli piecowych lub płytek z dawno minionych dekad. Im bardziej swobodnie skomponowane, tym lepiej. Jest tu jednak również miejsce na skandynawską prostotę – np. na drobne kwadratowe płytki o gładkim licu, dla lepszego efektu układane po staroświecku w karo. Dzięki nim ściany kuchni w stylu boho będą miały przyjemny, vintage'owy charakter.

Kuchnia w stylu boho. Meble i AGD

Idealnym wyborem do kuchni w stylu boho są sprzęty wolnostojące, zaadaptowane do funkcji kuchennych. Zamiast serii szafek może tu stanąć stary bufet, w roli wyspy sprawdzi się wiekowy wiejski stół. A jeśli jednak mniej czy bardziej swobodnym wyborem aranżacyjnym jest zabudowa kuchni w stylu boho? Im mniej będzie nowocześnie, tym lepiej. Dobrze sprawdzi się tu blat z drewna lub wyklejany płytkami terakotowymi. A poniżej? Szafki klasycznie płycinowane (jak w „stylowych kuchniach” z lat 90., ale przecierane lub malowane na żywe, południowe kolory. Za szybami witryn mogą się pojawić barwne, wzorzyste zasłonki. Tkaniną można też zasłonić szafki otwarte.

Kuchnia w stylu boho. Wybieramy meble, AGD, lampy, zastawę i dekoracje
Autor: Cultfurniture.com, materiały prasowe Styl boho sprawił, że zarówno skandynawska prostota, jak i staroświecki wdzięk sprzęt stylu vintage zyskały nowy walor.

AGD do kuchni w stylu boho również może być wolnostojące, retro (jak sprzed stu lat) albo vintage (w modnych formach z lat 60. XX wieku). Jeśli natomiast jest i musi być współczesne, to oby jak najdyskretniejsze – niech na pierwszy plan wysuwają się starannie dobrane elementy ozdobne. A kto ma odwagę, może spróbować odnowić stare urządzenia, np. pomalować czy okleić białą lodówkę albo nałożyć na nią fantazyjną naklejkę. 

Ikoną strefy jadalni w stylu boho jest stary stół – wiejski, warsztatowy albo nawet stylowy, ale odarty z politury, ewentualnie pobielony lub pomalowany na zdecydowany kolor. Otoczyć go powinny krzesła reprezentujące różne epoki, konwencje, style i barwy albo – co dziś szczególnie modne – lekkie krzesła wyplatane z rattanu czy wikliny, jakie chwilę temu uznalibyśmy za ogrodowe. Może tu też stanąć tradycyjna wiejska ława, byle z oparciem. Na siedziskach połóż poduszki, np. w krakowskie róże, łowickie paski albo inne etniczne wzory.

Kuchnia w stylu boho. Oświetlenie

Co doskonale widać na naszych zdjęciach, niezwykle ważnym elementem aranżacji kuchni w stylu boho jest oświetlenie. Najmodniejszy wybór to bez wątpienia abażury wyplatane z rattanu, wikliny, trawy morskiej czy liści palmowych. Jak żadne inne podkreślają (i to przez cały rok!) prawdziwie wakacyjny, cudownie niezobowiązujący charakter wnętrza. 

Kuchnia w stylu boho. Wybieramy meble, AGD, lampy, zastawę i dekoracje
Autor: Viktoriia Kovalchuk/GettyImages Surowe w odbiorze drewno, nieregularna w kształtach ceramika, a wszystko to oświetlone przez dwie wyplatane z rattanu lampy. Styl boho w kuchni, w której gotuje się tylko z naturalnych składników.

A inne możliwości? Doskonałe lampy do kuchni w stylu boho to także białe, mleczne klosze w oplocie z makramy. Ponadto – wszelkie stare lampy, od epoki secesji po okres powojenny; im bardziej niezwykłe, kolorowe, fantazyjne w kształtach, tym lepiej. Dobrze się tu też sprawdzą lampy o bardzo surowych formach, loftowe czy wręcz warsztatowe. Zabawa konwencją w kuchni w stylu boho może mieć przecież najróżniejszy przebieg.

Kuchnia w stylu boho. Dodatki i dekoracje

W kuchni w stylu boho dekoracji musi być więcej niż w jakiejkolwiek innej. Przed kipiącym nadmiarem powinna nas powstrzymywać jedynie świadomość, że całe wyposażenie trzeba móc utrzymać tu w czystości. Wszelkie ozdoby warto wobec tego skomponować w malownicze grupy, tak by mocniej wybrzmiały we wnętrzu. 

Jako ozdoby do kuchni w stylu boho świetnie sprawdzą się przedmioty etniczne: polski folk, twórczość azjatycka i afrykańska, a także najróżniejsze rzeczy vintage. Chodzi o dawniejsze i nowsze przedmioty codziennego użytku, ale też instrumenty muzyczne czy po prostu miłe dla oka starocie. Sięgnąć warto także po metalowe i wyplatane naczynia, sztuczne trofea myśliwskie, oryginalną ceramikę. Do kuchni w stylu boho pasuje także duża liczba roślin, nie tylko przyprawowych. Te okazałe umieść w efektownych donicach i osłonkach, mniejsze powieś w wyplatanych kwietnikach.

Kuchnia w stylu boho. Wybieramy meble, AGD, lampy, zastawę i dekoracje
Autor: Helin Loik-Tomson/GettyImages W kuchni w stylu boho nie może zabraknąć malowniczego miszmaszu naczyń reprezentujących różne epoki, konwencje, style.

Poza tym potrzeba kilku mocnych, jednoznacznych akcentów stylu boho. Pojedynczy stołek, staroświecką półkę wiszącą na ścianie lub niedużą szafeczkę pomaluj na amarantowo, turkusowo lub fioletowo. Rozwieś girlandy z suszonych ziół, kwiatów lub zbóż. Powieś lub ustaw kilka talerzy, im bardziej od siebie różnych, tym lepiej. A w oknie wyeksponuj babciną firankę, szalenie wzorzystą zasłonę, wielobarwny batik... lub w ostateczności kupon surowego lnu, jedwabiu czy bawełny. 

Kuchnia w stylu boho. Zastawa

Boho to nie tyle styl wnętrza, co styl życia. Zabawa, w której chce się uczestniczyć każdego dnia. Warto o tym pamiętać przy aranżowaniu stołu. Najlepiej, gdy w kuchni i jadalni w stylu boho wszystkie naczynia (wykorzystywane na co dzień!) stanowią efektowną zbieraninę – każde inne, ale jedno ładniejsze od drugiego; w kwiaty, w owoce, gładkie, cieniowane. Delikatną porcelanę (choć bez wielkiej wartości) można śmiało łączyć z grubym kolorowym szkłem. Warto też sięgnąć po nieregularne w formach talerze, miseczki i kubki w duchu wabi-sabi. Uzupełnieniem niech będą proste, ale staroświeckie w formach sztućce retro.

Serwetki na co dzień mogą być papierowe, niebielone lub kolorowe i wzorzyste. Od święta najlepsze będą lniane. Do wieczornych posiłków warto zapalić kilka świec w lichtarzach z różnych parafii. Mogą też zapłonąć rozmaite lampiony. Kropką nad i w aranżacji stołu w stylu boho będzie oczywiście zieleń – kilka prostych, najlepiej polnych kwiatów albo zielonych gałązek wstawionych w nieregularny, ręcznie dmuchany szklany wazon.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE