Farby strukturalne: wzory, aranżacje, inspiracje. Farba strukturalna bez tajemnic

2021-03-23 11:37

Jednym z najciekawszych sposobów ozdabiania ścian są farby strukturalne, Wzory, które można uzyskać z ich pomocą, imitacje betonu czy kamienia - nie przestają zachwycać i inspirować projektantów oraz architektów. Sprawdzamy, jak najlepiej wykorzystać farbę strukturalną, by wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat.

Spis treści:

Farba strukturalna - dlaczego warto?

Farba strukturalna łączy najważniejsze zalety zwykłych farb i tynków – jest łatwa do nałożenia, tak jak tradycyjne farby maskuje pęknięcia i nierówności ścian, nie wymaga przygotowania idealnie gładkiego podłoża.

Efekt końcowy do złudzenia przypomina wielowymiarową strukturę uzyskiwaną za pomocą mas tynkarskich. Taka dekoracja ścian może mieć przeróżne wzory, kolory i faktury.

Farby strukturalne a farby tradycyjne

Tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farba strukturalna różnią się od siebie wypełniaczami. Wypełniacze w zwykłych farbach są bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzanie po powierzchni ścian.

Farby strukturalne zawierają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, przez co charakteryzuje je mała rozlewność, umożliwiająca pozostawienie na nich struktury.

Tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm), dlatego ich aplikacja jest bardziej skomplikowana – nakłada się je za pomocą metalowej pacy.

Rodzaje farb strukturalnych

Do wyboru są strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Oferowane są zazwyczaj w postaci gęstej, gotowej do użycia masy. Można również kupić je w formie proszku lub pasty, które zmieszać należy z farbą akrylową.

Alternatywą są zestawy dwuskładnikowe – składające się z proszku i pasty, z których samodzielnie przygotowuje się farbę. Ze względu na swój skład farby strukturalne przepuszczają parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem.

Wyjątek stanowią produkty polioctanowinylowo-lateksowe, które są za to najtrwalsze. Tego typu farby dobrze znoszą także mycie wodą z detergentami, dzięki czemu można pokrywać nimi miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia.

Dużą zaletą farb strukturalnych jest również to, że nadają się na różnorodne powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe.

Farby strukturalne - wzory i efekty

Ściana strukturalna, czyli powierzchnia pomalowana farbą dekoracyjną (strukturalną) może do złudzenia przypominać inne materiały wykończeniowe, takie jak beton, rozmaite kamienie naturalne (od piaskowca przez trawertyn po marmur), tkaniny (dżins, aksamit, płótno), stiuki, deski.

Producenci oferują farby strukturalne o zróżnicowanych kolorach i gęstościach. Po nałożeniu tworzą delikatną, drobnoziarnistą fakturę, którą kształtuje się na ścianie dowolnym narzędziem, np. wałkiem, pacą, gąbką, szpachelką. Ostateczny efekt zależy więc nie tylko od rodzaju farby, ale również od sposobu jej nakładania i fakturowania, pomysłowości i umiejętności wykonawcy.

Ważne: Aby efekt dekoracyjny był wyraźny i widoczny, warto wybrać miejsce dobrze wyeksponowane oraz oświetlone.

Jak malować ściany farbą strukturalną? Instrukcja krok po kroku

KROK 1: Przed malowaniem farbą strukturalną ścianę należy oczyścić z kurzu i odtłuścić (np. zmywając ją wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń). Po wyschnięciu warto zagruntować ścianę preparatem dobranym do rodzaju farby strukturalnej (np. jeśli zamierzamy użyć farby akrylowej, stosujemy grunt do farb akrylowych). Drobne ubytki i pęknięcia nie wymagają naprawy. Farba strukturalna jest na tyle gęsta, że je wypełni i zakryje.

KROK 2: Jeśli farba nie jest gotową do użycia masą, przygotuj ją ze składników zestawu zgodnie z zaleceniami producenta. Produkt należy dokładnie wymieszać i powtarzać tę czynność w trakcie malowania – kawałki wypełniaczy nadające strukturę farbie mogą zbijać się w grudki lub osadzać na dnie opakowania.

KROK 3: W czasie malowania nieduże porcje farby przelewaj do kuwety malarskiej. Farbę nakładaj równomiernie za pomocą narzędzia dobranego do gęstości produktu. Jednolitą fakturę uzyskasz, nakładając farbę strukturalną jednym, pewnym pociągnięciem na całej długości malowanego fragmentu ściany (podziel ścianę na mniejsze fragmenty za pomocą taśmy malarskiej).

KROK 4: Po pokryciu ściany farbą, zanim wyschnie, nadaj powierzchni wzory. W zależności od wybranych narzędzi możesz zrobić nierównomierne przecierki, esy-floresy, linie lub regularne motywy za pomocą szablonów, wałków z fakturą lub stempli.

KROK 5: Po upływie podanego na opakowaniu czasu schnięcia zabezpiecz powierzchnię bezbarwnym lakierem – jego rodzaj dobierz do oczekiwanego efektu, np. do imitacji betonu i tkanin pasuje matowy, do powierzchni imitujących kamień – z połyskiem.

Modne i ciekawe pomysły na ścianę. GALERIA ZDJĘĆ

Jaką farbą pomalować ściany w pokoju? Farba do salonu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE