Granatowa kuchnia – jak urządzić? Aranżacje, porady, inspiracje

2021-01-08 7:38 Remigiusz Łangowski
Granatowa kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Granat w kuchni to dla wielu projektantów „nowa czerń” – elegancka, głęboka barwa, która doskonale sprawdzi się na frontach kuchennych. Połączenie granatu z okuciami w kolorach metalicznych daje ponadczasowy wygląd. Sprawdźmy, jak sprawić, by jeden z najgorętszych trendów tego sezonu „nie ciążył” i nie przytłaczał zwłaszcza w małych pomieszczeniach do przygotowywania potraw, a kuchnia w kolorze granatowym nie była zbyt ciemna.

Granatowe kuchnie – kolor frontów ma znaczenie

Granat to jeden z najbardziej tajemniczych kolorów. Ma wiele odcieni – od ciemnych, majestatycznych, atramentowych, przypominających nocne niebo, poprzez inspirowane modą navy blue, aż do najbardziej jasnych odcieni granatu, a zarazem najciemniejszych niebieskich: ultramaryny, szafirowego, kobaltowego. Nie powinny dziwić zatem tegoroczne wybory ekspertów i instytutów kolorystycznych, trendsetterów i producentów farb. Każdego roku wybierają oni kolor roku, który będzie dominował w branży projektowania – począwszy od grafiki i poligrafii, poprzez modę i meblarstwo, skończywszy na projektowaniu wnętrz.

Granatowe meble kuchenne – kolor roku na frontach kuchennych

Według PPP Paints kolorem roku 2020 jest „Chinese Porcelain”, czyli ciemny odcień niebieskiego – związany z tradycją, rękodziełem, pojawiający się na ponadczasowych wyrobach z chińskiej porcelany. Inny producent farb – Sherwin Williams – jako kolor najbliższego roku ogłosił „Naval”, czyli głęboki granat związany z morzem, żeglugą, marynarką wojenną i handlową. Termin „Naval” prawidłowo etymologicznie kojarzy się z pojęciem nawigacji, kierowaniem się według wskazówek dostrzeganych na nocnym niebie. Kolor ten możemy łączyć z naturalnymi wyrobami, takimi jak: skóra, rośliny i tkane dywany z włókien. W zestawieniach kolorystycznych „Naval” warto łączyć z oksydowanym złotem, odcieniami zieleni oraz beżów.

..  Kolor granatowy we wnętrzach – z czym łączyć >>>

Granatowe kuchnie z drewnianym blatem

Moda (także na rodzaj wykończenia frontów) bywa sinusoidalnie zmienna. Po kuchniach wykończonych na wysoki połysk nastała moda na matowe fronty. Te zaś mogą okazać się łatwiejsze do utrzymania w czystości, a ich powierzchnie nie odbijają tak dużej ilości światła jak fronty zabudowy kuchennej lakierowanej na wysoki połysk. Ocieplają wnętrze, wprowadzają harmonię i spokój, ale równocześnie nie powiększają optycznie przestrzeni (jak lustrzane powierzchnie z połyskiem). Dotyczy to zwłaszcza ich granatowego wydania. Granatowe, matowe fronty zabudowy kuchennej doskonale sprawdzą się w połączeniu z drewnianym blatem. Drewno w jasnych, miodowych odcieniach rozświetli to zestawienie. Ciemniejsze barwy drewna dodadzą zaś bardziej poważnego – klasycznego i eleganckiego – charakteru.

Granatowa kuchnia: inspiracje

Stosowanie ciemnych barw – takich jak granatowej – w małych pomieszczeniach może okazać się ryzykowne. Ich umiejętne wykorzystanie polega na łączeniu z barwami kontrastującymi lub rozjaśniającymi kuchnię. Największy kontrast, który wprowadza atrakcyjność wizualną, to barwy znajdujące się po przeciwległych stronach koła kolorów. Dla granatu są to odcienie pomarańczowe. To dlatego większość aranżacji granatowej kuchni zawiera metaliczne (złote lub miedziane), rozświetlające akcenty barwne w postaci detali (na przykład okuć – uchwytów w formie relingów) albo elementów dekoracyjnych i użytkowych (naczyń i akcesoriów kuchennych).

Większość polskich kuchni to pomieszczenia z oknem, zapewniającym naturalny dostęp światła słonecznego. Pomimo to w aranżacji granatowej kuchni nie powinniśmy zapomnieć o wykorzystaniu rozjaśniającej bieli. Kolor ten może pojawić się w pasie roboczym kuchni pomiędzy rzędami szafek wiszących a stojących, jako uzupełniający kolor frontów (na przykład wyspy kuchennej) lub kolor zlewozmywaka albo blatu.

Umiejscowienie zabudowy kuchennej w ciemnym kolorze granatowym na całej ścianie sprawia wrażenie optycznego przybliżenia. Zasadę tę możemy wykorzystać do skorygowania proporcji długiego i wąskiego pomieszczenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021