Czarna kuchnia: jak urządzić? Porady, inspiracje, ZDJĘCIA kuchni w czerni

2020-03-25 16:40

Nowoczesna kuchnia z czarnymi frontami kojarzy się z wnętrzami eleganckimi, minimalistycznymi lub glamour. Każde z nich wymaga drobiazgowego zaplanowania. Czarna kuchnia świetnie komponuje się w połączeniu z drewnem i metalem, a fronty meblowe mogą być lakierowane na wysoki połysk lub matowe. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, oświetlenia i wielkości wnętrza. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz gotowe pomysły aranżacyjne.

Czarna kuchnia – różne opcje aranżacyjne

Czarna kuchnia nie oznacza, że wszystko od góry do dołu musi być w jednym kolorze. Mogą to być np. czarne fronty oraz jasne blaty i okładzina ścienna pomiędzy szafkami rozjaśniające całość. Kuchnia, w której wszystko będzie czarne, z dodatkiem srebra lub złota będzie niezwykle wyrafinowana. Część elementów może być wtedy matowa, a część błyszcząca.

W przypadku kuchni otwartej na salon czarna zabudowa kuchenne może być też elementem czarnego salonu. Niezależnie od stylu czarna kuchnia dobrze komponuje się z drewnem i metalem. Parkiet podkreśli elegancję i ociepli optycznie czerń. Z kolei błysk metalowych akcentów doda wnętrzu jeszcze więcej szyku.

Urządzając czarną kuchnię, pamiętajmy jednak o drobiazgowym zaprojektowaniu wszystkich detali, a szczególnie oświetlenia.

.. Wszystko o kolorze czarnym we wnętrzach >>>

Czarna kuchnia a wielkość pomieszczenia

Czarna kuchnia dobrze prezentuje się zarówno jako niewielki aneks kuchenny, jak i pełnowymiarowe, regularne wnętrze. W małym aneksie kuchennym czarne fronty lubią rozświetlającą biel blatów i ścian. Dobrym pomysłem jest wtedy zamontowanie nad blatem szkła lakierowanego, podświetlonego listwą LED-ową.

Fronty mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące. Te drugie lepiej odbijają światło, dzięki czemu powstaje wrażenie większej przestrzeni. To szczególnie cenne w przypadku małej kuchni albo niewielkiego aneksu. Matowe fronty dobrze wtapiają się zaś w otoczenie i stanowią ciekawe tło. W małym wnętrzu mogą być jednak nieco przytłaczające. Ale jeśli w górnym rzędzie szafek pojawią się przeszklone witryny, dodamy im nieco lekkości.

W dużej kuchni możemy łączyć czarne fronty z innymi kolorami. Godny polecenia jest zwłaszcza ponadczasowy duet black & white – klasycznie szykowny i zawsze na topie. Przykładowo czarna wyspa kuchenna znakomicie wygląda na tle białej wysokiej zabudowy. Wyspa jest wtedy elementem dominującym, centralnym, przyciągającym wzrok, a zabudowa – gładkim, estetycznym tłem, łagodzącym nieco moc czerni.

Niezależnie od tego, czy czarna kuchnia jest tylko aneksem, czy regularną kuchnią, bardzo ważne jest jej funkcjonalne i estetyczne oświetlenie. Dlatego dobrze jest aranżować ją albo w fazie projektowej, albo podczas generalnego remontu mieszkania, czyli wtedy, kiedy można dokonywać zmian w instalacji elektrycznej.

.. Oświetlenie kuchni krok po kroku >>>

Kuchnia czarna a styl wnętrza

Kuchnia z czarnymi frontami może przyjmować różne formy – czarować glamourową elegancją albo mieć bardziej surowe, nowoczesne oblicze. Wiele zależy zarówno od detali (takich jak dekor frontów, kształt uchwytów), jak i otoczenia mebli. Czarne fronty umieszczone na ścianie w kolorze mocnego różu lub na tle czerwono-złotej mozaiki pozwolą stworzyć wnętrze niezwykle „kobiece”, ale z twistem. Z kolei by uzyskać delikatny i szykowny efekt, umieśćmy czarne szafki na tle pudrowego różu.

Czarna kuchnia stanie się natomiast bardziej „męska”, gdy szafki umieścimy na tle szarej ściany, np. betonowej lub z efektem betonu. Inna propozycja to posadzka z płytek w różnych odcieniach szarości zamiast np. paneli.

Innym sposobem na nadanie charakteru czarnej kuchni jest wybór odpowiedniego oświetlenia głównego, np. efektownego żyrandola. Może być bogaty, mieniący się kryształami lub prosty, geometryczny. Mamy tu wielkie pole do popisu, ponieważ czarne fronty są idealnym tłem dla oryginalnej, designerskiej lampy.

Jeśli chcemy zaś osiągnąć bardziej klasyczny efekt, warto zestawiać ciemne fronty mebli z jasnymi płytkami typu metro, czyli cegiełkami. Do tego przyda się też jasny blat - drewniany (ociepla wnętrze) albo z modnym wzorem białego marmuru. W przypadku tego drugiego rozwiązania możemy się zdecydować na naturalny kamień, konglomeraty, kompozyty albo spiek kwarcowy.

Dobra rada: czarne meble można też połączyć z rudą cegłą na ścianie. Będzie stylowo i lekko industrialnie.

Czarna i grafitowa kuchnia: inspiracje