Kuchnia z pomysłem. Funkcjonalna i kolorowa aranżacja kuchni

Jak wygląda kuchnia otwarta na salon w 130-metrowym mieszkaniu należącym do rodziny z trójką małych dzieci? Jest duża, kolorowa, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jest jeszcze coś co ją wyróżnia spośród wielu innych. Zobacz ciekawy projekt kuchni z fototapetą!

Nowoczesna kuchnia w trzech kolorach
Nowoczesna kuchnia w trzech kolorach
Nowoczesna kuchnia w trzech kolorach
Nowoczesna kuchnia w trzech kolorach
Nowoczesna kuchnia w trzech kolorach

Jaka powinna być kuchnia dla rodziny z trójką małych dzieci? Ładna i funkcjonalna. Ładna, bo to tu, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon, toczy się większość domowego życia. Wygodna, żeby czas poświęcony na przygotowywanie posiłków i sprzątanie skrócić do minimum. Taką właśnie kuchnię, odpowiadającą potrzebom pięcioosobowej rodziny, zaprojektowała Hanna Pietras.

Po pierwsze:  aranżacja kuchni powinna być funkcjonalna

Rodzinie z trójką małych dzieci potrzebna jest kuchnia funkcjonalna. Co to znaczy? Wszystkie meble i urządzenia AGD powinny być rozmieszczone zgodnie z zasadami ergonomii i zapewniać dobrze zorganizowane miejsce do przechowywania. W projekcie kuchni znalazła się wysoka zabudowa, z piekarnikiem – na wygodnej dla gotującej osoby wysokości, lodówką i wejściem (dobrze ukrytym) do spiżarni. Obok, w ciągu niskich szafek z blatem roboczym, długości ponad 4 metrów, znajdują się zlew, zmywarka i płyta do gotowania – wszystko, łącznie z lodówką i piekarnikiem umieszczone jest na planie trójkąta, czyli zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni. Wyspa kuchenna, która tak naprawdę jest szafką do przechowywania zastawy stołowej, oddziela kuchnię od salonu. Podczas przyjęcia może pełnić funkcję pomocnika, na którym stawia się potrawy, napoje itp. Wszystkie szafki zamykane są na „klik”  - rozwiązanie chętnie wybierane w kuchniach otwartych na salon. Brak wystających uchwytów, to nie tylko ładny wygląd szafek, ale i większe bezpieczeństwo dla dzieci.

Sprawdź też: zdjęcia kuchni - GALERIA >>>

Na czym polega ergonomia w kuchni? Na zaplanowaniu trójkąta roboczego ułatwiającego organizację pracy, czyli takim ustawieniu lodówki, zlewu i kuchenki względem siebie oraz rozmieszczeniu szafek i blatów, by praca w kuchni jak najmniej nas męczyła. Trójkąt roboczy w kuchni dla osoby praworęcznej powinien uwzględniać blat po lewej stronie lodówki (lub na wyspie kuchennej), na którym segregujemy zakupy przed rozmieszczeniem ich w szafkach i w lodówce.Po prawej stronie lodówki jest miejsce na zlew i najdłuższy blat, na którym przygotowujemy posiłki. Pod nim szuflady z naczyniami i akcesoriami kuchennymi. Dalej - płyta do gotowania. Idealny trójkąt roboczy możliwy jest w kuchniach w kształcie litery L, z dwoma równoległymi ciągami szafek lub w kuchni z wyspą.

Po drugie: więcej koloru w kuchni

Właścicielom mieszkania zależało na dodaniu kolorów do aranżacji wnętrza. Poproszona o pomoc architekt zaprojektowała kuchnię tak, że kolory pojawiły się wielkoformatowo - na frontach mebli i elementach wyposażenia, nie na detalach. Białe są fronty szafek kuchennych, ściany i oświetlenie sufitowe. Czarna jest wysoka zabudowa, blat roboczy, bateria i elementy oświetlenia nad wyspą kuchenną. Wolnostojąca lodówka wpasowana w wysoką zabudowę  jest… czerwona – nieoczekiwanie przełamuje czarny monolit. Drewno pojawia się na wyspie kuchennej i lampie. Kropką nad „i” projektu kuchni jest kolorowa fototapeta na ścianie nad blatem. Właścicielka mieszkania trzyma się wytyczonego przez projektantkę kierunku i dobiera dodatki tylko w kolorach wykorzystanych w aranżacji kuchni.

Zobacz też: Aranżacja spiżarni. Podręczna spiżarnia w nowoczesnej kuchni >>>

Po trzecie: wytrzymałe materiały wykończeniowe

W kuchni otwartej na salon, która jest centrum domowego życia, potrzebne jest wyposażenie z materiałów odpornych na uszkodzenia. Fronty szafek kuchennych wykonano z lakierowanego MDF-u, wykończonego matowo. Szafka, pełniąca rolę wyspy kuchennej, wygląda jak zrobiona ze starego drewna. Jest to jednak współczesny laminat, odporny na intensywne użytkowanie bardziej niż drewno. Z tego samego materiału zrobiona jest, przez stolarza, według projektu architektki, lampa nad szafką. Jedynym błyszczącym elementem w matowej aranżacji kuchni jest srebrny, cylindryczny okap kuchenny.

Zobacz też: szkło na ścianie nad blatem ułatwia utrzymanie ściany w czystości >>>

Po czwarte: fototapeta na ścianie nad blatem kuchennym

W kuchni z wysoką, pojemną szafą, wyspą oraz ponad czterometrową dolną zabudową nie ma już potrzeby montowania górnych szafek - miejsca do przechowywania jest dość. W ten sposób aranżacja kuchni otwartej na salon zyskuje optyczną lekkość. Na pustej ścianie nad blatem pojawiła się kolorowa fototapeta, która okazała się elementem charakterystycznym projektu kuchni. Co ciekawe, łączy w sobie wszystkie kolory pojawiające się nie tylko w kuchni ale i w pokoju dziennym. Oprócz bieli, czerni i czerwieni jest na niej turkus ze stołu i zieleń drzew z fototapety w salonie. Jednak ściana nad blatem w strefie gotowania – jest tu zlew i płyta, wymaga dobrego zabezpieczenia. Bezbarwne szkło, zamontowane na widocznych śrubach, okazało się rozwiązaniem, które łączy estetykę z funkcjonalnością.   

Czytaj też: aranżacja przytulnej kuchni z tapetą >>>

Galerie zdjęć: kuchnia inspiracje

Zobacz ciekawe projekty kuchni - inspiracje na wnętrza w stylu nowoczesnym, skandynawskim i klasycznym. Kuchnie zdjęcia - galerie inspiracji.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Eugeniusz Filipiuk

POLECANE ARTYKUŁY