Jakie odcienie koloru zielonego są najmodniejsze?

Wszystko zaczęło się od Greenery, czyli propozycji Pantone na rok 2017. Jak się później okazało, to jednak ciemniejsze i elegantsze odcienie koloru zielonego zawojowały wnętrza. Najlepszy przykład stanowi szmaragd, który zagościł w niejednej palecie producentów farb. Do tego trafił na tapicerki mebli wypoczynkowych, pozostając na nich do dziś. Prawdziwym hitem są aksamitne i welurowe sofy w odcieniu szmaragdowym.

Drugie modne wcielenie zieleni to odcień butelkowy, który z kolei zdobył popularność w kuchni. Fronty meblowe w kolorze butelkowej zieleni wpisały się w modę na ciemne barwy w zabudowach, rywalizując o palmę pierwszeństwa z granatem, antracytem i czernią.

W tym sezonie, oprócz dwóch wspomnianych odcieni, widać zwrot ku naturalnej zieleni, czyli tej ze świata roślin. Zieleń liści trafia do wnętrz i jako odcień, i niejako w oryginalnej formie, a więc w postaci motywów dekoracyjnych z roślinami.

A na tym nie koniec modnych odcieni koloru zielonego, bo kolejny gorący trend to powrót do designu z lat 50., 60. i 70. Wtedy to królowała chociażby zieleń oliwkowa często zestawiana z brązem i pomarańczem. Taka paleta kolorystyczna wyraźnie przeżywa drugą młodość.

..  Monstera we wnętrzach – pomysły aranżacyjne >>>

Z czym łączyć zieleń? Modne zestawienia

Odcienie zielonego wspaniale wypadają we wnętrzach w stylu skandynawskich. Powód? Lubią towarzystwo bieli, beżu, szarości oraz kolorów drewna. Eleganckie szmaragdowe sofy i fotele figurują zresztą w ofertach wielu skandynawskich marek. Z brązem i złotem warto łączyć zwłaszcza odcień szmaragdowy, który tworzy z nimi szykowne kompozycje. Ciekawie wypadnie też w duecie z pomarańczem.

A z czym łączyć zieleń butelkową? W zabudowie kuchennej polecamy dodać do niej albo naturalny, jasny kamień, albo laminat z wzorem kamienia. Z kolei do zieleni „retro”, czyli cieplejszej i bardziej oliwkowej, pasuje też musztardowy żółty.

Nasza rada: polecamy łączyć w jednym wnętrzu różne odcienie zieleni, np. szmaragd z pastelową miętą. Kolor zielony tworzy też intrygujące połączenie z pudrowym różem.

..  Motywy egzotyczne, czyli letnia metamorfoza wnętrza >>>

Motywy dekoracyjne z kolorem zielonym w roli głównej

Eksplozję zieleni w postaci liści palmowych i motywu egzotycznej dżungli obserwowaliśmy już poprzedniego lata. Miłośnicy takich dekoracji mogą odetchnąć z ulgą, bo egzotyka i tropiki wciąż dzielnie się trzymają. Ale również rodzime gatunki roślin święcą triumfy, jak choćby niepozorna paprotka. Wśród modnych motywów dekoracyjnych znajdziemy też kaktusy, liście monstery i bananowca, a także ornament typu „łączka”, znany z klasycznym tapet. W nowym wcieleniu jednak wyróżnia się lekkością optyczną – liście i kwiaty w dużych odstępach pojawiają się np. na białym jednolitym tle.

Odcienie zielonego - zobacz GALERIE ZDJĘĆ