Monstera we wnętrzach: pomysły na aranżacje z monsterą

2017-07-25 18:54

Trendy dotyczą nie tylko kolorów, mebli czy dodatków, lecz także roślin uprawianych w domu. Dobry przykład stanowi monstera, która popisowo wkroczyła na salony. Warto więc wiedzieć, jak ciekawie wkomponować ją w wystrój. Spieszymy z poradami!

Spis treści

  1. Monstera w domu – co warto wiedzieć?
  2. Monstera a styl wnętrza
  3. Pomysł na dekorację: liść monstery w wazonie
  4. Wnętrza w letnim klimacie: GALERIE ZDJĘĆ

Monstera dziurawa to pnącze z rodziny obrazkowatych, które dziko rośnie w Ameryce Środkowej. W naturalnym środowisku jest rośliną płożącą, zatem jeśli chcemy, by rosła w górę, musimy zapewnić jej odpowiednie podpórki. Monstera należy do jednych z największych domowych roślin doniczkowych. Potrzebuje więc sporo miejsca i sprawdza się przede wszystkim w przestronnych pomieszczeniach. Charakteryzuje się dużymi, sercowatymi liśćmi, mocno postrzępionymi. Im starsza sztuka, tym wcięcia są większe.

Monstera w domu – co warto wiedzieć?

Monstera jest łatwa w uprawie i nie ma skomplikowanych wymagań. Najbardziej lubi temperaturę w przedziale 18-22 st. C, ale nawet gdy spadnie do 15 st. C, nic jej nie będzie (wolniej wtedy rośnie). Nie należy jej eksponować w miejscu mocno nasłonecznionym. Lubi w miarę jasne pomieszczenia i półcień. Latem należy ją podlewać raz w tygodniu letnią wodą, zimą zaś rzadziej. Regularnie usuwajmy też kurz z liści.

Monstera a styl wnętrza

Monstera doniczkowa doskonale prezentuje się w większych, jasnych, przestronnych wnętrzach – zwłaszcza w stylu nowoczesnym. Może być nawet jedynym akcentem dekoracyjnym na szarym czy białym tle. W aranżacji w stylu skandynawskim również stanowi intrygujący element.

.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

W tym sezonie prawdziwą furorę robią motywy egzotyczne, które pojawiają się na dywanach, tkaninach, tapetach i poszewkach na poduszki. W takiej scenerii świetnie odnajdzie się właśnie monstera, tym bardziej że jej charakterystyczne liście również można znaleźć np. na tapetach. Gra motywów dekoracyjnych z prawdziwą zielenią wprowadza do wnętrza klimat autentycznej, egzotycznej dżungli.

.. Motyw dekoracyjny na lato: liście na tapetach, tkaninach, dodatkach >>>

Pomysł na dekorację: liść monstery w wazonie

Liście zamiast kwiatów ciętych? To jest hit! Pomieszczenie zyskuje naturalne akcenty, a przy tym lekkie optycznie i niezobowiązujące. Polecamy zwłaszcza transparentne szklane wazony – w formie pękatych butelek bądź dużych słoików. W takiej oprawie okazały, soczyście zielony liść w pełni ujawnia swój dekoracyjny urok.

.. Modne szkło użytkowe 2017 – co jest na topie? >>>

Prawdziwy liść monstery może wytrzymać w wazonie nawet kilka miesięcy. Ewentualnie mamy opcję alternatywną, czyli sztuczny liść perfekcyjnie imitujący naszą egzotyczną gwiazdę.

Wnętrza w letnim klimacie: GALERIE ZDJĘĆ