Jak wybrać kolor ściany? Kolory wnętrza: PORADY i ZDJĘCIA

Odpowiednio dobrane kolory ścian stanowią doskonałe tło dla mebli i dodatków. Jak wybrać kolor ściany? Radzimy, na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o kolory farb, i jak łączyć barwy, by aranżacja była spójna. Odkryj inspiracje na ładnie pomalowane wnętrza z galerią zdjęć.

Fioletowy salon na poddaszu
Kolory ścian 2013
Szare kolory ścian
Szara ściana w sypialni
Fioletowa ściana w pokoju

Przekonanie, że kolor wnętrza jest tym samym co kolor ścian, jest zbyt dużym uproszczeniem. Ściany, podłoga, drzwi, ramy okien, meble, obrazy, dodatki – to wszystkie elementy barwnej układanki, które muszą do siebie pasować, aby kolory wnętrz były dobrze dobrane. Wprawdzie kolory ścian (kolory farb) odgrywają tu dominującą rolę i to one tworzą istotne tło. W dobieraniu kolorów ścian należy wziąć pod uwagę wnętrze: jego nasłonecznienie, wielkość, liczbę okien, oraz zastanowić się nad ciekawymi akcentami kolorystycznymi. Kolory farb muszą ze sobą współgrać, szczególnie jeśli wybieramy dwa czy trzy odcienie do pomalowania jednego wnętrza.

Jak wybierać kolory ścian w zależności od wnętrza?

To, jak widzimy barwy i kolory ścian, zależy od światła, w którym je oglądamy. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy wpada dużo światła słonecznego (promieniowanie niebieskie). Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu promieniowanie czerwone. Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając kolory farb do malowania ścian.

Zobacz też: Salon - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Ciepłe kolory ścian będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, a zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień i może nawet sprawić, że staną się krzykliwe. Duże nasłonecznienie powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pomieszczenia. Można go zminimalizować, zmieniając natężenie barw na różnych ścianach. Ściany najbliżej okien najlepiej malować na jaśniejsze, nieco przygaszone kolory, na ściany w głębi pomieszczenia można wybrać kolory farb bardziej intensywne. Wnętrza nasłonecznione dobrze wyglądają w zimnych barwach, te z gorszym dostępem do światła słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach.

NIE PRZEGAP

 kolory ścian inspiracje

Duński producent farb i tapet Flügger przygotował na rok 2013 cztery wiodące tematy kolorystyczne. „Odrodzenie” sięga do stylowych kolorów wnętrz i odcieni z dawnych czasów. „Rozkosz” to kolory farb, które kuszą zamszową głębią. Jasna, pastelowa „Mgła” jest powściągliwa i subtelna. „Serce” zaś oferuje wesołe, intensywne odcienie farb i odwołuje się do barw ziemi. Przykład? Kolor nr 3528 Kultura (na zdj.) – trawiasta zieleń wprowadzająca do wnętrza harmonię i spokój.

Fot. materiały prasowe

Jak wybrać kolor ściany: odcienie ciepłe i zimne

Wybór temperatury wiodącego koloru wnętrza wpływa na to, jak postrzegamy wnętrzne. Zimne barwy (takie jak zieleniebłękityfiolety) zwiększają je optycznie, ciepłe (żółcieniepomarańczeczerwienie) – zmniejszają, sprawiając, że jest bardziej przytulne. Kolory potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

 kolory ścian inspiracje

Jednym z pięciu trendów kolorystycznych w wyborze koloru farb proponowanych na ten rok przez markę Śnieżka są żywiołowe kontrasty. Zestawienia zieleni z żółtym, czerwieni z błękitem, różu z oranżem. Kreatorzy proponują łaczyć te kolory farb ze śnieżną bielą oraz nowoczesnymi dodatkami. Lateksowa farba Śnieżka Satynowa, ok. 56 zł/2,5 l.

Akcenty kolorystyczne: ciekawe kolory ścian

Akcenty kolorystyczne potrafią nadać charakter kolorystyce i aranżacji wnętrza. Najmocniejszym barwnym akcentem w kolorze wnętrza mogą być ściana, podłoga, drzwi albo dodatki uzupełniające wystrój. Kolor farby do pomalowania miejsca, które chcemy zaakcentować, powinien kontrastować z tłem. Najsilniejsze kontrasty to biel i czerń, ale równie skuteczne jest zestawienie czerni z żółcią czy bieli z czerwienią, a nawet bieli z błękitem i fioletem.

Nie przegap: 15 pomysłów na czarno-białe wnętrza >>>

Inny sposób na kolorystyczny akcent we wnętrzu to wykorzystanie barw dopełniających się – z pewnością żółty fotel na tle fioletowej ściany lub czerwona kanapa na tle zielonej staną się detalem przykuwającym wzrok.

Jak wybrać kolor ściany - kolory a osobowość - WIDEO poradnik

Jak wybrać kolor ściany - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jaki kolor ściany wybrać? Zobacz różne warianty z gotowych projektów.

Ocena: 0
Tekst: Opracowanie: Redakcja , Tekst: Paweł Okołowski Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY