Kolor amarantowy we wnętrzach. Jak używać amarantu w aranżacji wnętrz?

2018-09-10 19:43

Kolor amarantowy to odcień zbliżony do czerwieni przechodzącej w fiolet. Może być energetyczny i nowoczesny lub elegancki i tajemniczy – wszystko zależy od tego, z jakimi kolorami go zestawimy.

Kolor amarantowy we wnętrzach. Jak używać amarantu w aranżacji wnętrz?
Autor: Debenhams Amarant to odważny, wyraźny kolor, dlatego trzeba go używać z umiarem. Doskonale sprawdza się w formie dodatków i dekoracji.

Spis treści

  1. Amarant czy fuksja? Czym się różnią i jak je rozpoznać?
  2. Amarant – z jakimi kolorami łączyć? Efektowne zestawienia z amarantem
  3. Kolor amarantowy w mieszkaniu – w jakich wnętrzach sprawdzi się amarant?

Amarant czy fuksja? Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Obie nazwy mają swoją genezę w świecie roślin – pochodzą od kwiatów (fuksja, amarantus), których kolory w rzeczywistości są bardzo zbliżone. Można je opisać jako ciemny róż, czerwień z domieszką fioletu, róż z domieszką fioletu. Zdania są podzielone. Oglądając palety kolorów wiodących producentów farb, można zauważyć, że odcienie z amarantem i fuksją w nazwie wyglądają bardzo podobnie. Amarant jest nieco bardziej intensywny, fuksja natomiast odrobinę ciemniejsza.

.. Kolory ścian: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb >>>

Amarant – z jakimi kolorami łączyć? Efektowne zestawienia z amarantem

Kolor amarantowy jest bardzo intensywny, dlatego dobrze odnajduje się w towarzystwie stonowanych barw. Jeśli amarant ma być kolorem wiodącym w aranżacji wnętrza, czyli np. pomalujemy nim ściany, wyposażenie powinno być stonowane – białe, szare, czarne, w kolorze naturalnego drewna, aby z nim nie konkurować. Innych wyraźnych kolorów, takich jak turkus, granat, żółcień czy zieleń można wtedy użyć jedynie w dodatkach. Amarant dobrze sprawdza się również jako silny akcent dekoracyjny we wnętrzach w wielu stylach. W połączeniu z minimalistycznymi białymi meblami jest bardzo nowoczesny, zestawiony ze srebrem i czernią świetnie odnajdzie się w stylu glamour, będzie bardzo elegancki. Użyty w dodatkach w otoczeniu stylizowanych białych lub szarych mebli i jasnego drewna z powodzeniem ozdobi wnętrza prowansalskie czy rustykalne. Odważne zestawienie amarantu z limonką, pomarańczem, ciemnym drewnem czy fioletem sprawdzi się w stylu etno. Wielbiciele pałacowego przepychu również mogą postawić na amarant, który doskonale komponuje się ze złotem.

Kolor amarantowy we wnętrzach. Jak używać amarantu w aranżacji wnętrz?
Autor: materiały prasowe Dekoral Kolor amarantowy w sypialni zestawiony ze spokojnym, neutralnym odcieniem kremowym.

Kolor amarantowy w mieszkaniu – w jakich wnętrzach sprawdzi się amarant?

Amarant jako pochodna czerwieni jest energetyczny i dynamiczny, działa pobudzająco. Ma jednak też coś z fioletu, którego działanie jest odwrotne – uspokajające, wyciszające, a nawet przygnębiające. Kolor amarantowy bierze z tych dwóch barw to, co najlepsze, dlatego jego oddziaływanie jest jak najbardziej pozytywne.

Kuchnia i jadalnia – amarant ma tutaj podobne oddziaływanie jak czerwień, wzmaga apetyt, w związku z czym nadaje się do pomieszczeń związanych z jedzeniem. Pasuje do nowoczesnych i stylizowanych kuchni.

Sypialnia – mimo że jest energetycznym kolorem sprawdzi się w sypialni. Odcienie różu są bardzo sensualne i zdecydowanie mniej agresywne niż czerwień. Warto go jednak użyć z umiarem, np. na jednej ścianie lub w postaci miękkich, tekstylnych dodatków – wykładziny, poduszek, zagłówka łóżka.

Łazienka – energetyczny amarant ułatwi poranną pobudkę i pozytywnie nastroi. Świetnie łączy się z bielą czy modnym marmurem. Dekor w tym kolorze lub akcesoria – dywanik czy ręczniki – sprawdzą się w nowoczesnej łazience.

Pokój dziecka – amarant to bardzo dobry kolor do pokoju nastolatki. Jest dziewczęcy, ale nie cukierkowy i słodki jak „zwykły” róż. Pobudza wyobraźnię i kreatywność. W pokoju dziecka warto zestawić go z innymi żywymi barwami, np. intensywną żółcienią, zielenią, turkusem.