Fioletowe ściany: czy to dobry pomysł? Z czym łączyć kolor fioletowy?

2021-03-17 9:31

Fiolet coraz śmielej wkracza do aranżacji wnętrz. Fioletowe ściany, w meble lub dodatki to sposób na wystrój elegancki, sprzyjający relaksowi. Dużo oczywiście zależy od towarzystwa innych kolorów. Jakie kolory pasują do fioletowych ścian i z czym najlepiej je łączyć? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz gotowe inspiracje na zdjęciach.

Spis treści:

Fioletowe ściany - czy warto?

Fioletowy wygląda we wnętrzu elegancko, nowocześnie i kobieco. Fiolet coraz częściej wybierany jest do malowania ścian, a aranżacje wnętrz z kolorem fioletowym stały się modne. Ale fioletowy to dość trudny kolor! Jeśli chcecie mieć fioletowe ściany, koniecznie dobierzcie pozostałe elementy wystroju wnętrza w odpowiednich barwach.

Pamiętajcie, że fioletowy to mocny kolor ścian. Fioletowe ściany znakomicie sprawdzają się w roli dekoracji, w celu podkreślenia fragmentu wnętrza. Wrzosowy kolor pasuje do szarości, brązów, bieli, żółcieni.

Nie łączcie fioletowego z niebieskim i czerwonym, bo te barwy się "kłócą". Warto zadbać o dobre łączenie kolorów na ścianach, by fiolet po pewnym czasie nie okazał się zbyt męczący.

Zobacz też: Wnętrza mieszkań: OBSESJA fioletu! Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym

Fiolet - kolor luksusu

Fiolet śmiało można określić mianem najbardziej „kwiatowego” koloru. Kolor lawendowy, fiołkowy czy wrzosowy są powszechnie znane i na stałe zagościły w nazewnictwie.

Kolor fioletowy od zawsze stanowił atrybut władzy, kojarzony był z nim także luksus. Przyczyną takiego stanu rzeczy były bardzo wysokie koszty produkcji barwnika fioletowego, czyli tzw. purpury tyryjskiej. Pigment ten pochodził z rozkolców, czyli ślimaków morskich.

Aby uzyskać zaledwie 1 gram purpury tyryjskiej, potrzeba było ok. 800 sztuk rozkolca. W związku z tym na barwienie szat na kolor fioletowy mogli pozwolić sobie jedynie władcy oraz wysokie duchowieństwo.

O wyjątkowej urodzie fioletu świadczy również fakt, że był to ulubiony kolor królowej Kleopatry, który dodatkowo w starożytnym Egipcie symbolizował cnotę i wiarę.

Zobacz też: Kolory ścian - FIOLETOWY w pokoju, sypialni. Modne kolory wnętrz.

Fiolet we wnętrzach: uspokaja czy pobudza?

Kolor fioletowy to jeden z najbardziej intrygujących z palety barw, powstający wtedy, gdy pobudzająca czerwień i chłodny niebieski są ze sobą połączone. I właśnie ten zaskakujący duet dwóch podstawowych kolorów z koła barw decyduje o jego niezwykłości.

„W zależności od zastosowanych proporcji pomiędzy czerwonym a niebieskim, fioletowe ściany mogą emanować energią lub działać na nas relaksacyjnie. Wspomniane właściwości fioletu wykorzystywane są w życiu codziennym. Stonowane kolory wskazane są w terapii przezwyciężania lęków i fobii, natomiast intensywny, nasycony fiolet to idealne otoczenie dla ludzi uprawiających zawody artystyczne, ponieważ pozytywnie oddziałuje na ich kreatywność” - mówi Anna Grzesiuk, specjalista ds. marketingu z Benjamin Moore Polska.

Zobacz też: Fioletowe ściany w salonie: intensywny kolor w dekoracji ścian

Fioletowy pokój - aranżacje

Kolor fioletowy w aranżacji wnętrz odgrywa najczęściej rolę drugoplanową. Przeważnie pojawia się jedynie w dodatkach - jako kolor przełamujący czystą biel lub delikatne pastele. Trzeba przyznać, że w tej roli spełnia się doskonale, ale architekci wnętrz coraz częściej decydują się na fioletowy jako główny kolor mieszkania.

Kolor fioletowy dobrze sprawdzi się przy urządzaniu wnętrz w stylu prowansalskim. Fioletowe ściany w odcieniu dzikiej orchidei (np. kolor wild orchid 2072-40 ze wzornika Color Preview marki Benjamin Moore) lub ciemnych winogron (np. kolor pinot grigio grape CSP-460 ze wzornika Color Stories) idealnie współgrają z romantycznym, przytulnym i lekko cukierkowym klimatem, jakim charakteryzują się wnętrza prowansalskie.

Fioletowe ściany sprawdzą się również w sypialni; do tego pomieszczenia warto wybrać odcień zmysłowy i nasycony. Jeżeli obawiamy się nasyconych kolorów ścian, to rozwiązaniem jest łączenie we wnętrzu dwóch odcieni fioletu: jasnego z ciemnym.

Przykładowo możemy trzy ściany wnętrza pomalować na delikatny, rozbielony kolor lawendowy (np. lily lavender 2071-60), a czwartej ścianie, vis-a-vis wejścia, nadać odcień nasyconej śliwki (np. kolor plum royale 2070-20).

Jakie kolory pasują do fioletowych ścian?

Fiolet dobrze prezentuje się w towarzystwie innych barw. Z czym łączyć kolor fioletowy, by uzyskać najlepszy efekt? Efektownie wypadają zestawienia z żółcieniami oraz szarościami. Należy unikać łączenia koloru fioletowego z jego kolorami bazowymi, a więc niebieskim i czerwonym.

Jeśli lubimy ciemną paletę barwną, możemy zestawiać fiolet z brązem, kolorem bordowym albo chłodnym granatem. Kolor fioletowy polubi też towarzystwo najciemniejszego odcienia szarości, czyli antracytu.

Zobacz też: Styl prowansalski w domu - jak urządzić prowansalskie wnętrze?

Fiolet we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolor fioletowy wygląda się w salonie, kuchni czy sypialni? Do jakich dodatków pasuje? Dowiedz się z galerii zamieszczonych poniżej! 

Fiolet we wnętrzach - ZOBACZ WIDEO

Czy fiolet jest modnym kolorem w naszych domach? Jak kolor fioletowy we wnętrzu oddziałuje na nasz nastrój? Jakim emocjom odpowiadają jego odmiany? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert w wideo poniżej! 

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021