Wnętrza mieszkań: OBSESJA fioletu! Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym

2015-02-27 12:46

Skąd taka popularność fioletowych ścian i dekoracji we wnętrzach polskich mieszkań? Fioletowe projekty łazienek i sypialni cieszą się największą popularnością. Nie rzadziej jednak fiolet występuje jako kolor pojedynczej ściany w salonie czy jako lakobel ponad blatem w kuchni. Próbujemy rozwikłać zagadkę popularności fioletu we wnętrzach naszcyh mieszkań!

Fioletowy kolor ścian pojawił się we wnętrzach polskich mieszkań stosunkowo dawno. Niemniej jego sława i popularność, mimo znacznej ewolucji wnętrzarskich trendów, ma się dobrze i stabilnie. Zmianom podlegają jedynie odcienie fioletu, które goszczą na naszych ścianach. Skąd taka popularność koloru fioletowego w naszych wnętrzach?

Wnętrza mieszkań: fiolet na salonach

Urządzając wnętrza mieszkań nie powinniśmy marginalizować znaczenia kolorów i skutków ich oddziaływania na nasze samopoczucie. Bezsprzeczny wpływ otaczających nas we wnętrzu kolorów przyczynił się do rozwoju chromoterapi, czyli leczenie kolorami. Kolor fioletowy to kolor indywidualistów. Fioletowy do wnętrz mieszkań często wybierają osoby silne zewnętrznie acz o wrażliwej duszy, uduchowione i empatyczne. Działa pozytywnie na obaszary ludzkiej godności i idealizmu. W nadmiarze jednak może powodować rozdrażnienie, wzmagać negatywne cechy takie jak arogancja czy konfliktowość. Dlatego warto zachować umiar i rozwagę aranżując wnętrza mieszkań z fioletem. Nie warto malować na kolor ciemnofioletowy wszystkich ścian w pomieszczeniu. Lepiej wybrać jedną, najjaśniejszą ścianę we wnętrzu mieszkania (znajdującą się np. na przeciw dużego okna), którą wykończymy ulubionym fioletem i zrównoważymy jaśniejszymi odcieniami ścian sąsiadujących. Rozwiązaniem może też być stopniowanie koloru fioletowego we wnętrzu, inspirując się efektem ombre (np. dolne szafki kuchenne utrzymajmy w ciemnym odcieniu jagodowym, zaś przestrzeń ponad blatem i w części szafek górnych stopniowo rozjąśniajmy - od lawendy po fuksję). Pójście w stronę fioletowych dominant we wnętrzach mieszkań może także znaleźć odbicie w formie jednolicie fioletowych krzeseł tapicerowanych w jadalni, zrównoważonych ciepłym odcieniem drewnianego stołu i neutralnym kolorem białych bądź jasnoszarych ścian.