Spis treści
- Specyfika śródziemnomorskiego klimatu
- Zioła i rośliny zielone w śródziemnomorskim klimacie – co posadzić na balkonie?
- Kwiaty i rośliny ozdobne – śródziemnomorska paleta barw i faktur
- Dodatki idealne na taras w stylu śródziemnomorskim
- Śródziemnomorski balkon - inspiracje. Zdjęcia
Specyfika śródziemnomorskiego klimatu
Styl śródziemnomorski opiera się na harmonii słońca, kamienia i zieleni – to klimat suchych, gorących lat i łagodnych zim. Chodzi o stworzenie łagodnej, jasnej przestrzeni, która czerpie z natury: jasne ściany, terakota, beton architektoniczny i intensywne światło.
Kluczowe cechy tej estetyki: zapewnij dużą dawkę światła poprzez odpowiednie meble i podłogi – bielone drewno, jasne płyty ceramiczne i rozświetlone tkaniny przełożą się na efekt słońca.
Zioła i rośliny zielone w śródziemnomorskim klimacie – co posadzić na balkonie?
W śródziemnomorskich ogrodach królują aromatyczne zioła i rośliny zielone, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też intensywnie pachną i wspierają naszą codzienną kuchnię. Klasyczne trio – rozmaryn, tymianek i oregano – doskonale radzi sobie także na nasłonecznionych balkonach w Polsce, zwłaszcza gdy posadzimy je w glinianych lub betonowych donicach z dobrym drenażem.
Bazylia preferuje nieco więcej wilgoci, ale za to odpłaca się szybkim wzrostem i soczystym aromatem. Warto dodać także macierzankę, szałwię i lawendę, które poza kulinarnym zastosowaniem mają również walory dekoracyjne – przyciągają zapylacze, dodają strukturze zielonego tła i wprowadzają do aranżacji zapach gorącego południa.
W tej grupie warto też wspomnieć o zimozielonych drzewkach jak wawrzyny. Również pienne drzewka oliwne czy palmy coraz częściej pojawiają się w polskich centrach ogrodniczych – w ciepłych lokalizacjach, przy stworzeniu odpowiednich warunków, mogą przezimować w naszym klimacie.
Przeczytaj także: Andaluzja na tarasie? Tak! Sprawdź, jak urządzić balkon, taras i ogród inspirowane hiszpańskim klimatem

i
Kwiaty i rośliny ozdobne – śródziemnomorska paleta barw i faktur
Balkony inspirowane Hiszpanią, Grecją czy południową Francją to feeria barw i intensywnych form. Oleandry, bugenwille i agapanty to absolutne klasyki stylu śródziemnomorskiego. W polskich warunkach najlepiej uprawiać je w dużych pojemnikach, które na zimę przeniesiemy do jasnego, chłodnego wnętrza.
Szczególnie oleander świetnie znosi nasłonecznione balkony i odpłaca się długim kwitnieniem. Agapant zachwyca kulistymi kwiatostanami i efektownym pokrojem. A bugenwilla przyciąga wzrok na kilometr.
Warto też zwrócić uwagę na sukulenty i kaktusy– najlepiej uprawiać je w niskich donicach z dodatkiem żwiru i piasku. Ciekawym akcentem mogą być też miniaturowe cytrusy – cytryny, kumkwaty czy mandarynki – które coraz częściej pojawiają się jako rośliny doniczkowe ozdobne i użytkowe. Ich połyskujące liście, pachnące kwiaty i kolorowe owoce są kwintesencją południowego klimatu – nawet jeśli balkon wychodzi na mazowieckie osiedle.
Dodatki idealne na taras w stylu śródziemnomorskim
Urządzając śródziemnomorski balkon zwróć uwagę na te akcesoria i dodatki:
- Meble z naturalnych materiałów – ratan, bambus, bielone drewno. Wystarczy fotel i stolik, żeby poczuć klimat greckiej tawerny.
- Tkaniny lekkie i przewiewne – lniane zasłony i poszewki w jasnych odcieniach lub charakterystyczne granaty i musztardowe pasy.
- Lampiony i światło – lampiony ze stali lub ceramiki oraz latarenki na tealighty to must-have wieczornej atmosfery.
- Ceramika i akcenty kamienne – gliniane doniczki, miski, ozdoby w kolorze turkusu i terakoty, które odwołują się do architektury południa.
- Tekstylia outdoor – koc z frędzlami i poduszki w stylu boho sprawią, że balkon poczuje się jak salon na tarasie nad Morzem Śródziemnym.
Śródziemnomorski balkon - inspiracje. Zdjęcia
Zobacz również: Byłam na urlopie we Włoszech i zakochałam się w tamtejszej roślinności. Stworzyłam więc balkon inspirowany Italią