Trawnik po zimie – zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie i pierwsze koszenie trawnika wiosną

2022-04-25 8:58

Trawnik po zimie wymaga wykonania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, by przywrócić mu blask i przygotować na nowy sezon. Poniżej znajdziesz informacje o poszczególnych etapach regeneracji trawnika od grabienia, przez wertykulację, aerację, aż po pierwsze koszenie trawy na wiosnę.

trawnik po zimie
Autor: getty images Trawnik po zimie wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. grabienia, wertykulacji czy aeracji.

Spis treści

  1. Pielęgnacja trawnika na wiosnę
  2. Kiedy nawozić trawę po zimie?
  3. Pierwsze koszenie trawy po zimie
  4. Pielęgnacja trawnika – kalendarz

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Pielęgnacja trawnika na wiosnę obejmuje kilka konkretnych zabiegów, mających na celu przywrócenie murawy do jej stanu sprzed zimy. Okres jesienno-zimowy jest dla trawników szczególnie trudny – wahania temperatur, duże mrozy, odwilż… to wszystko może negatywnie odbić się na jego wyglądzie, dlatego tak ważne jest, by już wczesną wiosną rozpocząć prace pielęgnacyjne i przygotować trawnik na nowy sezon.

Regeneracja trawnika będzie zależała w dużej mierze od tego, jaka była zima – jeśli łagodna, trawnik po zimie może wymagać grabienia, wertykulacji i drobnego odchwaszczania. Jeśli natomiast zima była sroga, nasz trawnik może wymagać dokładnego wałowania i dosiewania.

Do najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należą: grabienie, wałowanie, wertykulacja, piaskowanie, aeracja, dosiewanie trawy, odchwaszczanie, nawożenie – a na końcu – pierwsze koszenie. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym etapom regeneracji trawnika po zimie.

ZOBACZ TEŻ: Ogród przydomowy. Jak wykonać dobry projekt ogródka przydomowego?

1. Grabienie trawnika

Grabienie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany wczesną wiosną (najczęściej już w marcu), gdy nie ma ani śniegu, ani dużych przymrozków.

Grabienie trawnika pomaga nam ocenić jego stan i zaplanować kolejne prace regeneracyjne. Trawnik po zimie grabimy przy pomocy grabi wachlarzowych (miotłograbie). Zaleca się grabić trawnik na krzyż, by usunąć nawet najmniejsze gałązki, liście i obumarłe resztki roślin.

Sam proces grabienia nie tylko pomaga pozbyć się zalegających zanieczyszczeń. Wyczesana trawa po zimie lepiej rośnie, a woda lepiej przenika do gleby, dzięki czemu trawnik szybciej i obficiej rośnie.

UWAGA: jeśli podłoże jest zbyt błotniste, lepiej poczekać z grabieniem trawnika. Intensywne grabienie mocnej ziemi może poskutkować wyrwaniem zdrowych źdźbeł trawy.

2. Wałowanie trawnika

Gdy dokładnie wygrabimy trawnik, dużo łatwiej będzie ocenić jego stan. Może się na przykład okazać, że na powierzchni murawy widoczne są charakterystyczne wybrzuszenia. To efekt zamarzania i rozmarzania wody w podłożu w wyniku czego fragmenty darni zostały oderwane od podłoża, formując wybrzuszenia.

Jeśli zauważymy, że trawnik po zimie jest pofalowany, warto wykonać wałowanie. By to zrobić, będziemy potrzebować specjalnego walca ogrodniczego, który przeciągniemy po trawniku, dociskając darń do podłoża.

Wałowanie trawnika pomoże trawie lepiej się ukorzenić i równomiernie rosnąć. Poza tym, pozbędziemy się nieestetycznych wybrzuszeń na powierzchni murawy.

Wałowanie trawnika należy przeprowadzić, gdy ziemia jest lekko wilgotna. Podłoże nie może być ani zbyt mokre, ani zbyt suche. W pierwszym przypadku dociskanie darni do mokrej ziemi poskutkuje zbyt silnym ubiciem, przez co wzrost trawy będzie utrudniony.

W drugim przypadku – przejechanie nawet najcięższym walcem po suchym podłożu nie da żadnego efektu (trawa nie ma szans, by się ukorzenić w wysuszonym podłożu).

Wałowanie trawnika po zimie najlepiej rozpocząć w połowie kwietnia, gdy ziemia zdążyła już obeschnąć po roztopach, ale wciąż jest wystarczająco wilgotna.

3. Wertykulacja trawnika po zimie

Jeśli nasz trawnik po zimie jest w złym stanie i musieliśmy wykonać wałowanie – rezygnujemy z wertykulacji, ponieważ mogłaby ona uszkodzić już i tak delikatną murawę. Jeśli jednak nie wałowaliśmy trawy, następnym etapem po grabieniu jest wertykulacja. Nie należy jej pomijać!

Co to jest wertykulacja? Wertykulacja trawnika to nic innego jak nacinanie jego powierzchni za pomocą wertykulatora w celu poprawy cyrkulacji powietrza, a także przenikania wody do warstwy korzeniowej trawy.

Często po zimie na powierzchni trawnika powstają zbite kępki filcu, mchu i chwastów, które utrudniają darni pobieranie wody i powietrza oraz ograniczają dostęp do światła. Przez wertykulację trawnika po zimie usuwamy warstwę filcu i innych zanieczyszczeń, a także zapewniamy murawie prawidłowe nawilżenie i dotlenienie.

Jak przebiega wertykulacja? Wertykulację trawnika przeprowadzamy przy pomocy specjalnego urządzenia – wertykulatora (ręcznego lub elektrycznego). Wertykulator przypomina wyglądem grabie z wałkiem zakończonym ostrzami, które pionowo nacinają darń na głębokość od 0.5 do 4.5 cm.

Po wertykulacji powierzchnia trawnika nie prezentuje się ani estetycznie, ani zachęcająco – ale darń szybko się regeneruje, więc nie należy się tym zbytnio przejmować. Po wertykulacji należy trawnik oczyścić przy pomocy grabi i dosiać trawę w miejscach, gdzie jej brakuje.

Wertykulację przeprowadzamy najczęściej w połowie kwietnia, kiedy trawa zaczyna szybciej rosnąć.

UWAGA: wertykulacji nie przeprowadzamy na trawnikach młodszych niż 2 lata, ponieważ źdźbła są jeszcze zbyt słabe i wertykulator może je łatwo uszkodzić.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

4. Aeracja trawnika (piaskowanie i wapnowanie)

Trawnik po zimie może też wymagać dodatkowego napowietrzenia i rozluźnienia ziemi pod powierzchnią. W tym pomoże nam aeracja trawnika. Aeracja polega na nakłuwaniu darni długimi kolcami (od 6 do 15 cm) przy pomocy aeratora. Po nakłuciu podłoża, wglębienia posypujemy piaskiem lub wapnem, dzięki czemu gleba ulega rozluźnieniu, a warstwa korzeniowa – dotleniona.

W najprostszej formie aerację można przeprowadzić zwykłymi widłami – jest to jednak dość pracochłonne. Lepiej użyć specjalnego aeratora, czyli wałka z długimi kolcami. W sprzedaży dostępne są również nakładki na buty z kolcami – takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na niewielkich trawnikach. W przypadku dużych powierzchni najwygodniejszą opcją są wałki z kolcami (ręczne lub elektryczne). Warto również rozważyć zakup urządzenia 2w1, czyli aeratora i wertykulatora (urządzenie jest wyposażone w wymienne nakładki).

Zabieg aeracji najlepiej wykonywać kilka razy w roku – zwłaszcza jeśli murawa rośnie na ciężkich, zbitych glebach. Pierwszą w sezonie aerację wykonuje się zazwyczaj wiosną, od marca do maja.

W przypadku zbitej, ciężkiej gleby, tuż po aeracji należy przeprowadzić piaskowanie, czyli posypać trawnik warstwą piasku. Wypełniając otwory w podłożu, piasek dodatkowo rozluźni glebę i ułatwi korzeniom oddychanie. Jeśli trawnik założyliśmy na glebie lekkiej, piaskowanie nie jest konieczne.

UWAGA: jeśli mamy do czynienia z bardzo kwaśną glebą lub gdy zauważymy na trawniku mech, po aeracji warto posypać darń wapnem w celu podniesienia pH gleby (zwłaszcza gdy pH jest niższe niż 5.5).

5. Dosiewanie trawy

Pielęgnacja trawnika na wiosnę to nie tylko zabiegi oczyszczające i nawadniające, ale również estetyczne. Po uprzątnięciu zanieczyszczeń i spulchnieniu ziemi należy zabrać się za uzupełnianie ubytków w murawie.

Dosiewanie trawnika możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Tradycyjnie – mieszając nasiona z próchniczą ziemią i rozsypując na pustych fragmentach murawy. Możemy też wyciąć niewielkie kawałki darni z innych części trawnika i załatać nimi luki w darni.

Pamiętajmy, żeby trawnik po zimie wysiewać taką samą mieszanką traw. Jeśli nie pamiętamy, jakiej trawy użyliśmy poprzednio możemy kupić w sklepie ogrodniczym specjalną trawę do uzupełniania ubytków.

Świeżo wysiane nasiona lub fragment darni przeniesiony z innej części trawnika obficie i regularnie podlewamy.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy siać trawę? Jak przygotować podłoże? Terminy zakładania trawnika z siewu

6. Odchwaszczanie

Trawnik na wiosnę może również wymagać odchwaszczenia. Uciążliwe chwasty, a w szczególności mech mogą skutecznie zahamować wzrost trawy, nie mówiąc już o tym, że wyglądają nieestetycznie.

Chwasty usuwajmy, gdy tylko się pojawią. Można stosować specjalne preparaty chwastobójcze, a w przypadku mchu – po aeracji trawnika posypać darń wapnem, które podniesie pH gleby (mech rośnie tylko na kwaśnych glebach).

Ponadto, chwasty nie lubią regularnego koszenia – zwłaszcza komosa i żółtlica będą tym słabiej rosnąć, im częściej będziemy je kosić.

Kiedy nawozić trawę po zimie?

Oprócz obfitego podlewania, trawa po zimie wymaga regularnego nawożenia. Nawożenie trawnika na wiosnę warto wykonać po aeracji i wapnowaniu, gdy zauważymy, że trawa zaczyna szybciej rosnąć.

To właśnie w okresie wzrostu trawa będzie wymagać w szczególności nawozu wzbogaconego o azot. Można również zaopatrzyć się w mieszkanki nawozu z potasem i fosforem.

Kiedy nawozić trawę po zimie? Najczęściej pierwsze nawożenie przypada na okres marca i kwietnia. Warto jednak uważnie przyglądać się murawie, szukając pierwszych oznak wzrostu.

Jeśli szukamy szybkiego i prostego sposobu na nawożenie trawnika, możemy kupić w dobrym sklepie ogrodniczym granulowany nawóz wieloskładnikowy do trawnika.

Jeśli natomiast mierzymy się z konkretnymi problemami, jak na przykład mech czy chwasty – warto wybrać specjalne mieszkanki nawozowe, które pomogą nam uporać się z tymi problemami i zadbają o zdrowy wzrost murawy.

Dobrym pomysłem jest też przygotowanie własnego kompostu – to właśnie nawóz organiczny uważany jest za najcenniejsze źródło mikro i makroelementów. Innym sposobem na naturalne nawożenie murawy jest mulczowanie.

Mulczowanie to rozrzucanie drobno posiekanej trawy przez kosiarkę. Cienka warstwa pokosu rozkłada się, tworząc naturalny nawóz użyźniający murawę.

ZOBACZ TEŻ: Mulczowanie gleby kosiarką i nie tylko. Po co i jak mulczować glebę?

Pierwsze koszenie trawy po zimie

Koszenie trawy po zimie to zabieg nie tylko estetyczny, ale również pielęgnacyjny. Odpowiednio przeprowadzone koszenie trawnika sprawia, że trawa mocniej się zagęszcza i szybciej rośnie.

Kiedy kosić trawę po zimie? Trawę kosimy, gdy osiągnie wysokość powyżej 6 cm. Pierwsze koszenie trawnika zależy też w dużej mierze od tempa wzrostu trawy i pogody, ale najczęściej można je przeprowadzić w połowie kwietnia lub na początku maja. Po pierwszym koszeniu należy proces powtarzać regularnie co ok. 7-10 dni aż do końca sezonu.

Zanim zabierzemy się do koszenia trawnika, należy dokładnie sprawdzić stan swojej kosiarki lub robota koszącego. Warto przed pierwszym koszeniem naostrzyć noże, by mieć pewność, że urządzenie nie będzie szarpać źdźbeł, co może negatywnie odbić się na stan i porost murawy.

UWAGA: należy unikać zbyt niskiego strzyżenia murawy (2.5 cm i niżej). Tak krótki trawnik będzie osłabiony i mogą wyrosnąć na nim chwasty. Podczas pierwszego koszenia trawnik po zimie warto przystrzyc do wysokości ok. 4 cm.

Warto też pamiętać, że z pierwszym koszeniem dosianych fragmentów trawy należy poczekać, gdy osiągną one wysokość min. 10 cm. Młoda trawa jest dość delikatna i łatwo ją uszkodzić. Dobrze jest więc poczekać aż trochę podrośnie i się wzmocni.

ZOBACZ TEŻ: Kosiarka spalinowa – jaką wybrać do ogródka, małego ogrodu lub na działkę?

Pielęgnacja trawnika – kalendarz

Pielęgnacja trawnika na wiosnę wymaga poświęcenia mu sporo czasu i uwagi. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy i wykonamy szereg zabiegów regeneracyjnych, wiosną i latem będziemy mogli cieszyć się pięknym, gęstym zielonym dywanem.

Dla podsumowania i ułatwienia planowania, poniżej zebraliśmy wszystkie zabieg pielęgnacyjno-regeneracyjne trawnika:

1) Grabienie trawnika – marzec 

2) Wałowanie – połowa kwietnia (gdy ziemia jest dobrze osuszone)

3) Wertykulacja – połowa kwietnia (gdy murawa już sobie rośnie)

4) Aeracja – od marca do maja

5) Nawożenie – marzec kwiecień

6. Koszenie – kwiecień lub początek maja