Robot koszący – wady i zalety. Czy warto zdecydować się na automatyczną kosiarkę?

2022-04-22 14:38

Robot koszący trawę to urządzenie, które coraz częściej zastępuje w naszych ogrodach tradycyjne kosiarki spalinowe. Nie jest to zaskoczeniem – automatyczne kosiarki nie tylko same dbają o stan trawnika, są praktycznie bezobsługowe, a przy tym ciche i ekologiczne. Sprawdzamy wszystkie za i przeciw posiadania robota koszącego!

robot koszący
Autor: pixabay.com / niekverlaan

Spis treści

  1. Robot koszący – co to jest i jak pracuje?
  2. Zalety automatycznej kosiarki
  3. Wady robota koszącego
  4. Piękny taras i ogród. GALERIE ZDJĘĆ

Robot koszący – co to jest i jak pracuje?

Automatyczna kosiarka działa na podobnej zasadzie co robot sprzątający typu Roomba, chociaż jego konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na trudniejsze warunki pracy.

Roboty koszące poruszają się po obszarze trawnika wyznaczonym za pomocą przewodów obwodowych (najczęściej zakopanych w ziemi). Przewody podłączone są również do stacji dokującej. Automatyczna kosiarka odbiera sygnały przewodów i rozpoznaje je jako granice trawnika, dlatego nie musimy martwić się, że robot wyjdzie poza naszą posesję i... przepadnie.

Robot koszący trawę działa zgodnie z ustalonym przez użytkownika harmonogramem. Po wyjeździe ze stacji dokującej, kosiarka porusza się po trasie wyznaczonej za pomocą przewodów, a po skończonej pracy urządzenie wraca do stacji dokującej, gdzie następuje jego ładowanie.

Zalety automatycznej kosiarki

Roboty koszące mają wiele zalet: pozytywnie wpływają na wygląd trawnika, pomagają oszczędzać nasz czas i energię, a także są przyjazne dla planety i portfela, ponieważ nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej. Dlaczego jeszcze warto przerzucić się z tradycyjnych kosiarek na modele automatyczne?

1. Lepsza jakość trawy – większość robotów koszących, w przeciwieństwie do tradycyjnych kosiarek, nie jest wyposażonych w pojemnik na ściętą trawę. Roboty koszące podczas pracy ścinają małe kawałki trawy i rozsypują je na powierzchni trawnika, co działa jak naturalny nawóz. W efekcie nasz trawnik jest lepiej odżywiony i gęściej rośnie. Taki stan rzeczy przekłada się również na mniejszą obecność mchów!

2. Cicha i wydajna praca – nowoczesne roboty koszące wyposażone są w akumulatory, które po jednym naładowaniu mogą pracować nawet kilka godzin. Zużywają więc dużo mniej prądu niż kosiarki elektryczne. Co więcej, roboty koszące pracują ciszej niż tradycyjne kosiarki, dlatego na pewno nie zakłócą spokoju sobotnich czy niedzielnych poranków (czego nie można powiedzieć o hałasujących kosiarkach spalinowych).

3. Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt – robot koszący nie potrzebuje naszego nadzoru, by wykonywać dobrze swoją pracę. To może rodzić obawy, czy urządzenie wyposażone w bardzo ostre noże nie będzie stanowiło zagrożenia dla biegających po trawniku dzieci i czworonożnych pupili. Otóż nie! Automatyczna kosiarka wyposażona jest nie tylko w szereg zabezpieczeń i czujniki przeszkód, ale również wyłącza się, gdy tylko zostanie podniesiona.

4. Praca w różnych warunkach – roboty koszące trawę pracują najlepiej na płaskich powierzchniach o niewielkim nachyleniu, jednak niektóre modele są w stanie poruszać się nawet po 45-stopniowych wzniesieniach! Oprócz tego większość dostępnych na rynku modeli jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, dlatego nie są im straszne ani ulewy, ani mróz.

5. Łatwa obsługa – pracę automatycznych kosiarek możemy łatwo kontrolować za pomocą dedykowanych aplikacji. Dzięki temu możemy włączyć robota koszącego nawet, gdy nie ma nas w domu – co będzie szczególnie wygodne, jeśli planujemy dłuższy urlop poza domem. Ponadto, roboty nowej generacji wyposażone są w liczne dodatkowe funkcje i pozwalają dostosować wszystkie parametry pracy urządzenia do naszych potrzeb (np. wysokość cięcia).

robot koszący
Autor: pixabay.com / distelAPPArath

Wady robota koszącego

Niestety, nawet tak wygodny sprzęt jak automatyczna kosiarka nie jest wolny od wad. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

1. Wysoka cena – nie da się ukryć, że roboty koszące nie należą do najtańszych urządzeń. Oczywiście ich cena zależy od wielu czynników, ale zazwyczaj waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na zakup automatycznej kosiarki, najlepiej unikać zbyt tanich produktów nieznanych firm i zainwestować w modele cenionych, sprawdzonych producentów.

2. Niszczenie drobnych przedmiotów – roboty koszące zazwyczaj odbijają się od przeszkód o wysokości kilkunastu centymetrów, ale nieco mniejsze przedmioty, które urządzenie napotka na swej drodze mogą zostać przez niego stratowane. Przykładem są niewielkie zabawki czy spinacze do prania. Warto o tym pamiętać i przed koszeniem uprzątnąć trawnik.

3. Ładowanie akumulatora – ponieważ roboty koszące pracują bezprzewodowo, muszą być regularnie ładowane w stacji dokującej, co oznacza, że nie są zawsze gotowe do pracy tak jak np. kosiarki spalinowe czy elektryczne. Jeśli z natury jesteśmy niecierpliwi, taki system pracy robota może być dla nas nieco uciążliwy.

4. Układanie przewodów ograniczających – to zdecydowanie najbardziej żmudny i pracochłonny etap instalacji robota koszącego, ale również najważniejszy. Przewody ograniczające wyznaczają obszary pracy urządzenia – dlatego istotne jest, by precyzyjnie je zamontować nie tylko wokół posesji, ale również wszystkich miejsc, które robot ma omijać, a więc: rabat kwiatowych, drzew itd. Jeśli dysponujemy przestrzenią o nieregularnych kształtach z dużą ilością potencjalnych „przeszkód” dla robota koszącego, układanie przewodów ograniczających może nam zająć nawet kilka godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Koszenie trawy nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale jest niezbędne, by utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Ciężkie i głośne kosiarki spalinowe zdecydowanie nie ułatwiają zadania, dlatego warto rozważyć zakup robota koszącego, który sam zajmie się pielęgnacją trawnika, a my będziemy mogli zająć się innymi, przyjemniejszymi rzeczami jak relaks na tarasie czy wieczorny grill w gronie najbliższych.

Piękny taras i ogród. GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Nasi Partnerzy polecają