Kosiarka spalinowa – jaką wybrać do ogródka, małego ogrodu lub na działkę?

2022-04-25 8:56

Jeśli chcemy, by ogródek lub działka wokół naszego domu wyglądały zjawiskowo, koniecznie musimy zadbać o estetyczny wygląd trawnika. W utrzymaniu go w odpowiedniej kondycji pomoże nam kosiarka spalinowa – jak ją wybrać?

Kosiarka
Autor: BrianAJackson / gettyimages.com

Spis treści

 1. Kiedy warto postawić na kosiarkę spalinową?
 2. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
 3. Z napędem czy bez – jaką kosiarkę spalinową wybrać?
 4. Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
 5. Pomysły na przydomowy ogród. GALERIE ZDJĘĆ

Kiedy warto postawić na kosiarkę spalinową?

Koszenie trawy w ogrodzie to zajęcie, które dla wielu osób jest relaksujące i przyjemne. Aby tak było, konieczny jest jednak zakup odpowiedniego urządzenia, które sprawdzi się w każdych okolicznościach. Dlaczego do przydomowego ogrodu warto kupić kosiarkę spalinową?

 • Kosiarka spalinowa jest zasilana paliwem, a zatem nie trzeba podłączać jej do prądu i ciągnąć za sobą przedłużacza ani też przejmować się ładowaniem czy czasem pracy akumulatora.
 • Kosiarki spalinowe najczęściej mają większą moc od akumulatorowych czy elektrycznych, a co za tym idzie – umożliwiają sprawniejsze uporanie się z koszeniem trawnika.
 • Świetnie sprawdzają się także na terenach z nierównościami oraz radzą sobie z wysoką trawą.

Decydując się na kosiarkę spalinową, powinniśmy mieć także świadomość jej wad. Jest to urządzenie pracujące dość głośno i wymagające regularnej konserwacji. Ponadto eksploatacja modelu spalinowego jest droższa niż w przypadku kosiarek akumulatorowych i elektrycznych.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Jaka moc kosiarki spalinowej okaże się optymalna do koszenia przydomowej murawy? Przyjrzyjmy się cechom silnika, które są kluczowe dla komfortowego korzystania z kosiarki.

W przypadku urządzenia do małego ogrodu można postawić na niewielką kosiarkę z silnikiem o mocy 3,5-4 KM, jednak jeśli mamy większą i bardziej wyboistą działkę, lepszym wyborem będą kosiarki spalinowe z silnikiem 4,5-6,5 KM.

Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy w kosiarce spalinowej znajduje się silnik dwu-, czy czterosuwowy. Te pierwsze są o wiele lżejsze, a tym samym łatwiejsze w prowadzeniu, choć przy tym zużywają więcej paliwa i działają głośniej od kosiarek z silnikami czterosuwowymi. Te drugie nie sprawdzą się natomiast na podwórkach, na których jest sporo nierówności.

Z napędem czy bez – jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Jaka kosiarka spalinowa okaże się najlepsza na działkę przy domu? Czy warto wybrać model z napędem? Tak! Napęd sprawi bowiem, że prowadzenie urządzenia po trawniku nie będzie wymagało użycia siły – zamiast pchać mocno kosiarkę, wystarczy, że będziemy ją delikatnie kierowali w miejsca, w których chcemy skosić trawę. Najlepsze są kosiarki spalinowe z napędem na tylne koła, ponieważ to właśnie one sprawnie przesuwają się po nierównych murawach.

Czy to oznacza jednak, że kosiarki spalinowe bez napędu nie sprawdzą się w naszym ogrodzie? Jeśli teren na działce jest równy i trzeba w nim dużo manewrować kosiarką, może się okazać, że lepszym wyborem będzie urządzenie bez napędu. Takie modele są lżejsze i łatwiej się nimi skręca, a przy tym są sporo tańsze od kosiarek spalinowych z napędem.

Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Którym parametrom warto się jeszcze przyjrzeć, by dokonać dobrego wyboru?

 • Szerokość koszenia – jeśli mamy do czynienia z dużymi, rozległymi trawnikami, powinniśmy postawić na kosiarki spalinowe o dużej szerokości koszenia. Jeśli jednak musimy wymijać dużo rabat, krzewów i innych przeszkód, mniejsza kosiarka da nam większą swobodę manewrowania.
 • Regulacja wysokości – nisko przystrzyżona trawa, tuż przy ziemi, czy też nieco wyższa, na której z przyjemnością można postawić bosą stopę? Dzięki takiej regulacji możemy sami o tym zadecydować!
 • System mulczowania – skoszona trawa może stać się naturalnym nawozem dla naszego trawnika, jeśli wcześniej zostanie rozdrobniona. Kosiarka z takim systemem od razu rozprowadza ścinki po murawie, zapewniając jej lepsze odżywienie. Korzyścią jest również to, że nie musimy zbierać skoszonej trawy oraz martwić się jej utylizacją.
 • Kosz na odpady – jeśli nie chcemy mulczować trawy, a jednocześnie chcemy uniknąć konieczności grabienia skoszonych odpadów z murawy, wybierzmy kosiarkę spalinową z koszem.
 • Wysokość uchwytu – dzięki możliwości obniżania i podwyższania uchwytu kosiarki zapewnimy sobie wysoki komfort podczas ogrodowych prac. Funkcja ta pozwoli nam zachować odpowiednią pozycję ciała.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać? Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od wielkości i ukształtowania naszego ogrodu, ale również od naszych prywatnych preferencji.

Pomysły na przydomowy ogród. GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE