Kosiarka spalinowa – jaką wybrać do ogródka, małego ogrodu lub na działkę?

2022-04-25 8:56

Jeśli chcemy, by ogródek lub działka wokół naszego domu wyglądały zjawiskowo, koniecznie musimy zadbać o estetyczny wygląd trawnika. W utrzymaniu go w odpowiedniej kondycji pomoże nam kosiarka spalinowa – jak ją wybrać?

Kosiarka
Autor: BrianAJackson / gettyimages.com

Spis treści

 1. Kiedy warto postawić na kosiarkę spalinową?
 2. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
 3. Z napędem czy bez – jaką kosiarkę spalinową wybrać?
 4. Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
 5. Pomysły na przydomowy ogród. GALERIE ZDJĘĆ

Kiedy warto postawić na kosiarkę spalinową?

Koszenie trawy w ogrodzie to zajęcie, które dla wielu osób jest relaksujące i przyjemne. Aby tak było, konieczny jest jednak zakup odpowiedniego urządzenia, które sprawdzi się w każdych okolicznościach. Dlaczego do przydomowego ogrodu warto kupić kosiarkę spalinową?

 • Kosiarka spalinowa jest zasilana paliwem, a zatem nie trzeba podłączać jej do prądu i ciągnąć za sobą przedłużacza ani też przejmować się ładowaniem czy czasem pracy akumulatora.
 • Kosiarki spalinowe najczęściej mają większą moc od akumulatorowych czy elektrycznych, a co za tym idzie – umożliwiają sprawniejsze uporanie się z koszeniem trawnika.
 • Świetnie sprawdzają się także na terenach z nierównościami oraz radzą sobie z wysoką trawą.

Decydując się na kosiarkę spalinową, powinniśmy mieć także świadomość jej wad. Jest to urządzenie pracujące dość głośno i wymagające regularnej konserwacji. Ponadto eksploatacja modelu spalinowego jest droższa niż w przypadku kosiarek akumulatorowych i elektrycznych.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Jaka moc kosiarki spalinowej okaże się optymalna do koszenia przydomowej murawy? Przyjrzyjmy się cechom silnika, które są kluczowe dla komfortowego korzystania z kosiarki.

W przypadku urządzenia do małego ogrodu można postawić na niewielką kosiarkę z silnikiem o mocy 3,5-4 KM, jednak jeśli mamy większą i bardziej wyboistą działkę, lepszym wyborem będą kosiarki spalinowe z silnikiem 4,5-6,5 KM.

Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy w kosiarce spalinowej znajduje się silnik dwu-, czy czterosuwowy. Te pierwsze są o wiele lżejsze, a tym samym łatwiejsze w prowadzeniu, choć przy tym zużywają więcej paliwa i działają głośniej od kosiarek z silnikami czterosuwowymi. Te drugie nie sprawdzą się natomiast na podwórkach, na których jest sporo nierówności.

Z napędem czy bez – jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Jaka kosiarka spalinowa okaże się najlepsza na działkę przy domu? Czy warto wybrać model z napędem? Tak! Napęd sprawi bowiem, że prowadzenie urządzenia po trawniku nie będzie wymagało użycia siły – zamiast pchać mocno kosiarkę, wystarczy, że będziemy ją delikatnie kierowali w miejsca, w których chcemy skosić trawę. Najlepsze są kosiarki spalinowe z napędem na tylne koła, ponieważ to właśnie one sprawnie przesuwają się po nierównych murawach.

Czy to oznacza jednak, że kosiarki spalinowe bez napędu nie sprawdzą się w naszym ogrodzie? Jeśli teren na działce jest równy i trzeba w nim dużo manewrować kosiarką, może się okazać, że lepszym wyborem będzie urządzenie bez napędu. Takie modele są lżejsze i łatwiej się nimi skręca, a przy tym są sporo tańsze od kosiarek spalinowych z napędem.

Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Którym parametrom warto się jeszcze przyjrzeć, by dokonać dobrego wyboru?

 • Szerokość koszenia – jeśli mamy do czynienia z dużymi, rozległymi trawnikami, powinniśmy postawić na kosiarki spalinowe o dużej szerokości koszenia. Jeśli jednak musimy wymijać dużo rabat, krzewów i innych przeszkód, mniejsza kosiarka da nam większą swobodę manewrowania.
 • Regulacja wysokości – nisko przystrzyżona trawa, tuż przy ziemi, czy też nieco wyższa, na której z przyjemnością można postawić bosą stopę? Dzięki takiej regulacji możemy sami o tym zadecydować!
 • System mulczowania – skoszona trawa może stać się naturalnym nawozem dla naszego trawnika, jeśli wcześniej zostanie rozdrobniona. Kosiarka z takim systemem od razu rozprowadza ścinki po murawie, zapewniając jej lepsze odżywienie. Korzyścią jest również to, że nie musimy zbierać skoszonej trawy oraz martwić się jej utylizacją.
 • Kosz na odpady – jeśli nie chcemy mulczować trawy, a jednocześnie chcemy uniknąć konieczności grabienia skoszonych odpadów z murawy, wybierzmy kosiarkę spalinową z koszem.
 • Wysokość uchwytu – dzięki możliwości obniżania i podwyższania uchwytu kosiarki zapewnimy sobie wysoki komfort podczas ogrodowych prac. Funkcja ta pozwoli nam zachować odpowiednią pozycję ciała.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać? Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od wielkości i ukształtowania naszego ogrodu, ale również od naszych prywatnych preferencji.

Pomysły na przydomowy ogród. GALERIE ZDJĘĆ