Aranżacja małego ogrodu: wybieramy rośliny, meble i dodatki

2016-08-09 23:30 Katarzyna Józefowicz

Mały ogród wymaga odpowiedniej aranżacji, by stał się zielonym zakątkiem. Radzimy, jak zabrać się za urządzanie małego ogródka wokół domu. Jakie wybrać rośliny do małego ogrodu, meble, jak podzielić przetrzeń.

Mały ogród może wydawać się miejscem ciasnym i mało atrakcyjnym, ale jeśli dobrze go urządzimy, stanie się wyjątkową oazą zieleni, w której będziemy mogli spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiednia aranżacja małego ogrodu, pozwoli nam wygospodarować kącik wypoczynkowy dla dorosłych, plac zabaw dla dzieci oraz część użytkową, przeznaczoną pod uprawę warzyw i owoców. Podpowiadamy, jak urządzić mały ogród.

Mały ogród: jak go urządzić?

Aby jednak mały ogród spełnił nasze oczekiwania, przy jego urządzaniu musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę ma spełniać nasz ogród.

  • Kącik wypoczynkowy w małym ogrodzie

Jeśli ogród przydomowy ma być przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, wystarczy zorganizować w nim miejsce na niewielką altankę, mały taras lub strefę wypoczynku, gdzie zmieszczą się wygodne meble ogrodowe (np. stolik, krzesła, leżak) i mały grill.

Sprawdź też:

Kącik wypoczynkowy w małym ogrodzie powinien być usytuowany na trawniku i otoczony atrakcyjnymi roślinami o niewielkich rozmiarach, np. sezonowymi kwiatami (aksamitki, begonie stale kwitnące, heliotropy), niskimi krzewami ozdobnymi (bukszpan zwyczajny, niskie hortensje ogrodowe, pierisy, machonia pospolita, tawuła japońska, lawenda), niewielkimi bylinami (tawułka Arendsa, żurawki, piwonie, funkie, bodziszki, liliowce) lub karłowymi iglakami. Prywatność w małym ogrodzie zapewnią nam drewniane płotki lub pnącza posadzone w skrzyniach z kratką (np. bluszcz, winobluszcz, fasola wielokwiatowa, chmiel, wilec trójbarwny, powojniki). Rośliny pnące w małym ogrodzie dadzą nam też możliwość zagospodarowania przestrzeni w pionie, co pozwoli oszczędzić ograniczoną powierzchnię działki.

  • Mały ogród z kącikiem zabaw dla dzieci

Jeśli małym ogród ma być przeznaczony także dla dzieci, powinien się w nim znaleźć plac zabaw. W małym ogrodzie nie ma jednak zbyt wiele miejsca na kącik do zabawy, dlatego powinno się go zaprojektować w pionie, najlepiej w jednym z narożników działki, dbając o atrakcyjność i bezpieczeństwo konstrukcji (np. pod zjeżdżalnią lub domkiem na palach, należy wygospodarować miejsce na piaskownicę lub stolik do zabawy).

  • Mały ogród: rabaty kwiatowe i warzywa

Pozostałą część małego ogrodu warto przeznaczyć na ozdobne rabaty z kwiatami lub strefę użytkową, przeznaczoną pod uprawę owoców i warzyw. Wprawdzie duże drzewa raczej się nie zmieszczą w małym ogrodzie, ale można je zastąpić krzewami owocowymi i roślinami jagodowymi, np. porzeczkami, malinami, truskawkami. Dobrym rozwiązaniem w małym ogrodzie będą też podwyższane skrzynie na warzywa, w których łatwiej będzie je uprawiać, pielęgnować i zbierać. Aby w aranżacji małego ogrodu nie powstał chaos, strefy użytkowe powinny być od siebie oddzielone np. za pomocą niskiego żywopłotu. Również ścieżki i chodniki w małym ogrodzie powinny być wykonane z jednakowego materiału i tworzyć jedną, niekoniecznie prostą linię.