Aranżacja małego ogrodu: rośliny, meble i dodatki. Jak urządzić mały ogród?

2022-03-07 12:19

Mały ogród wymaga odpowiedniej aranżacji, by stał się zielonym zakątkiem. Radzimy, jak zabrać się za aranżację małego ogrodu wokół domu, jakie wybrać rośliny, meble i dodatki oraz, jak podzielić przestrzeń, by optycznie wyglądała najkorzystniej.

Spis treści

  1. Aranżacja małego ogrodu - od czego zacząć?
  2. Jak urządzić mały ogród?
  3. Mały ogród: rabaty kwiatowe i grządki warzywne
  4. Pomysły na piękny ogród, balkon i taras. GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja małego ogrodu - od czego zacząć?

Mały ogród może wydawać się miejscem ciasnym i mało atrakcyjnym, ale jeśli dobrze go urządzimy, stanie się wyjątkową oazą zieleni, w której będziemy mogli spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiednia aranżacja małego ogrodu, pozwoli nam wygospodarować kącik wypoczynkowy dla dorosłych, plac zabaw dla dzieci oraz część użytkową, przeznaczoną pod uprawę warzyw i owoców.

Pierwszym krokiem do urządzenia małego ogrodu jest dokładne jego oczyszczenie i wysprzątanie. Pozbądźmy się przedmiotów, które są tam niepotrzebne, skośmy trawę, przytnijmy krzewy oraz gałęzie - i dopiero wtedy zabierzmy się za planowanie nowej, ogrodowej przestrzeni.

Dobrym pomysłem będzie określenie, jakie strefy chcemy, by znalazły się w obrębie naszego małego ogrodu. Jak wspomnieliśmy wyżej, najczęściej ogrody możemy podzielić na strefę wypoczynkową, plac zabaw dla dzieci, a także strefę użytkową z grządkami warzywnymi, drzewkami owocowymi i rabatami kwiatowymi.

Jeśli nie chcemy uprawiać warzyw, ziół i nie planujemy zakładać przydomowego sadu - możemy przeznaczyć tę część na przykład na rabaty kwiatowe lub ustawić tam duży parasol i leżaki, czyli przedłużyć strefę wypoczynkową. Dostosujmy przestrzeń małego ogrodu do naszych potrzeb.

Jak urządzić mały ogród?

Gdy rozplanujemy poszczególne części naszego ogrodu, czas przystąpić do ich urządzania! Przyjrzyjmy się poszczególnym strefom i pomysłom na ich aranżację.

1. Kącik wypoczynkowy w małym ogrodzie

Jeśli ogród przydomowy ma być przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, wystarczy zorganizować w nim miejsce na niewielką altankę, mały taras lub strefę wypoczynku, gdzie zmieszczą się wygodne meble ogrodowe (np. stolik, krzesła, leżak) i mały grill.

Kącik wypoczynkowy w małym ogrodzie powinien być usytuowany na trawniku i otoczony atrakcyjnymi roślinami o niewielkich rozmiarach, np. sezonowymi kwiatami (aksamitki, begonie stale kwitnące, heliotropy), niskimi krzewami ozdobnymi (bukszpan zwyczajny, niskie hortensje ogrodowe, pierisy, machonia pospolita, tawuła japońska, lawenda), niewielkimi bylinami (tawułka Arendsa, żurawki, piwonie, funkie, bodziszki, liliowce) lub karłowymi iglakami.

Prywatność w małym ogrodzie zapewnią nam drewniane płotki lub pnącza posadzone w skrzyniach z kratką (np. bluszcz, winobluszcz, fasola wielokwiatowa, chmiel, wilec trójbarwny, powojniki). Rośliny pnące w małym ogrodzie dadzą nam też możliwość zagospodarowania przestrzeni w pionie, co pozwoli oszczędzić ograniczoną powierzchnię działki.

2. Mały ogród z kącikiem zabaw dla dzieci

Jeśli małym ogród ma być przeznaczony także dla dzieci, powinien się w nim znaleźć plac zabaw. W małym ogrodzie nie ma jednak zbyt wiele miejsca na kącik do zabawy, dlatego powinno się go zaprojektować w pionie, najlepiej w jednym z narożników działki, dbając o atrakcyjność i bezpieczeństwo konstrukcji (np. pod zjeżdżalnią lub domkiem na palach, należy wygospodarować miejsce na piaskownicę lub stolik do zabawy).

Mały ogród: rabaty kwiatowe i grządki warzywne

Pozostałą część małego ogrodu warto przeznaczyć na ozdobne rabaty z kwiatami lub strefę użytkową, przeznaczoną pod uprawę owoców i warzyw. Wprawdzie duże drzewa raczej się nie zmieszczą w małym ogrodzie, ale można je zastąpić krzewami owocowymi i roślinami jagodowymi, np. porzeczkami, malinami, truskawkami. Dobrym rozwiązaniem w małym ogrodzie będą też podwyższane skrzynie na warzywa, w których łatwiej będzie je uprawiać, pielęgnować i zbierać.

Aby w aranżacji małego ogrodu nie powstał chaos, strefy użytkowe powinny być od siebie oddzielone np. za pomocą niskiego żywopłotu. Również ścieżki i chodniki w małym ogrodzie powinny być wykonane z jednakowego materiału i tworzyć jedną, niekoniecznie prostą linię.

Pomysły na piękny ogród, balkon i taras. GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany