Kim chciałaby być surfinia jak dorośnie? Supertunią, superkwiatem o supermocach!

2023-03-23 14:50

Co w tym roku posadzić na balkonie? Sięgnij po ogrodniczą nowinkę: Supertunię vistę. Ta odmiana petunii kwitnie jak szalona, a niskie temperatury jej niestraszne. Dlaczego jest jeszcze taka super?

Supertunie
Autor: Getty Images/Wirestock

Kiedy robi się coraz cieplej, powoli zaczynam planować nie tylko prace ogrodowe, ale też to, w jaki sposób ozdobię ganek czy taras. Co roku zazwyczaj stawiam na surfinie, które jeśli tylko się o nie odpowiednio dba, odwdzięczają się pięknymi kaskadami kwiatów. 

Chociaż ich pielęgnacja nie jest bardzo trudna, to nie ma co ukrywać, roślina ta wymaga sporo uwagi. Nie można dopuścić do jej przelania, bo szybko marnieje. Łatwiej znosi suszę, jednak dwa dni bez wody szybko odbiją się na ich wyglądzie. 

Supertunia vista, świetna alternatywa dla petunii i surfinii

Co roku w sklepach pojawiają się nowe gatunki roślin. Jeśli szukasz czegoś łatwiejszego w uprawie, a dającego równie spektakularny efekt co spływająca kaskadowo surfinia, wybierz Supertunię vistę. Roślina ta jest bardzo podobna do surfinii, ale występuje między nimi kilka istotnych różnic.

Supertunia vista przypomina surfinię, jednak jej pędy mogą być jeszcze dłuższe i sięgać prawie metr poza doniczkę. Występuje w wielu kolorach: od bieli, przez różne odcienie różu, po fiolet. Najpewniej w ciągu najbliższych lat pojawią się również odmiany o innych barwach.

Czym różni się surfinia od supertunii?

Mimo że surfinia potrafi pięknie wyglądać nawet do października, to pierwsze niższe wrześniowe temperatury, nie wspominając nawet o przymrozkach, sprawią, że zacznie umierać. Tymczasem Supertunia vista ma pięknie kwitnąć aż przez pół roku, od maja do listopada. Co ważne, ma być także dużo mniej delikatna i odporna na choroby

To jednak nie  wszystko! Zarówno deszcze, jak i upały mają być jej niestraszne. W przeciwieństwie do surfinii, która po ulewnych opadach często wygląda jak poobijana i potrzebuje nieco czasu, by dojść do siebie, Supertunia vista ma sobie z nich nic nie robić.

Surfinia wręcz nie lubi być zbyt długo mokra. Jeśli wiesz, że deszcze mają padać przez kilka dni, lepiej schować ją pod dach, żeby nie stała za długo w mokrej ziemi i żeby na jej liściach nie pojawił się grzyb.

Kolejna ważna rzecz - kwiaty! Aby ciągle pobudzać surfinię i petunię do kwitnięcia, trzeba obrywać im przekwitłe kwiaty. To syzyfowa praca, ponieważ należy ją powtarzać codziennie. Tymczasem w przypadku Supertunii Visty kwiaty odpadają same. Ma to swoje plusy i minusy, ponieważ obrywając je ręcznie, od razu możemy je wyrzucić do kosza, a kiedy będą odpadały same, trzeba je będzie pozamiatać. Coś za coś!

Przeczytaj również: