Przynoszą biedę, odstraszają partnerów. Według przesądów tych roślin nie powinno się trzymać w domu

2023-09-15 10:20

Ludzie od zawsze przypisywali roślinom nadprzyrodzoną moc. Według przesądów niektóre gatunki pomagają osiągnąć szczęście i przyciągają pieniądze. Są też rośliny uważane za pechowe, a nawet przynoszące nieszczęście. Oto siedem najbardziej "pechowych".

monstera
Autor: getty images

1. Kaktus

Kaktus
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Cereus o smukłych kształcie znakomicie prezetuje sie w grupie

Według przesądów kaktusów nie powinno się ani trzymać w domu, ani dawać w prezencie. Ze względu na kolczastą budowę, wiele osób uważa, że hodowanie tych sukulentów może sprowadzić na domowników cierpienie i choroby.

Z kolei dawanie kaktusów w prezencie, zwłaszcza, gdy to podarek „na nowe mieszkanie”, uznawane jest za faux-pas. Może też sprowadzić na gospodarza nieszczęście i pecha.

2. Wrzos

Wrzos w doniczce
Autor: agencjafree/living4media Nawet z jednego wrzosu w doniczce można zrobić ładną dekorację

Wrzosy w wielu kulturach uważane są za rośliny związane z magią i światem nadprzyrodzonym. Niektóre legendy podają, że czarownice robiły miotły właśnie z wrzosów. Z kolei specjaliści od feng shui twierdzą, że wrzosy przynoszą do domu negatywną energię i zaburzają harmonię przestrzeni.

3. Fiołek

Fiołek afrykański
Autor: Konrad Kalbarczyk Fiołek afrykański

Fiołki to niezwykle urocze i proste w uprawie kwiaty. W odpowiednich warunkach mogą kwitnąc cały rok. Według przesądów, fiołków nie powinni trzymać w domu single, ponieważ roślina skutecznie odstrasza potencjalnych partnerów i może przeszkadzać w znalezieniu drugiej połówki.

4. Hoja

Hoja różowa
Autor: GettyImages Hoja różowa

Hoja obsypuje gałęzie bukiecikami małych kwiatów w kształcie gwiazdek. Oprócz pięknego wyglądu roślina wydziela przyjemny zapach przypominający goździki lub słodkie landrynki.

To urocze pnącze często nazywane jest „rośliną biedy” – według przesądów im bujniej rośnie, tym biedniejsi stają się domownicy.

5. Monstera i filodendron

Filodendron
Autor: Konrad Kalbarczyk

Może dziwić, że tak popularne rośliny doniczkowe, jak monstera i filodendron uznawane są za pechowe. A jednak. Według przesądów obie rośliny emitują negatywną energię i pogarszają samopoczucie.

Z dwojga złego, gorszy jest jednak filodendron, który według wierzeń może powodować kłótnie, a nawet doprowadzić do rozpadu związków.

6. Hibiskus (ketmia, róża chińska)

Ketmia syryjska
Autor: GettyImages Ketmia syryjska

Krzew róży chińskiej hodowany w ogrodzie lub na balkonie jest nieszkodliwy. Zgodnie z wierzeniami zaszkodzić nam może, gdy trzymamy go w domu. Podobno hibiskus negatywnie wpływa na relacje romantyczne. Nie sprzyja też znalezieniu swojej drugiej połówki.

Czytaj też: 9 traw ozdobnych: miskant chiński, trawa pampasowa i inne. Idealne na balkon i taras

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia