Najlepsze pnącza na balkon. Czy wisteria to dobry wybór? Jakie pnącza wybrać na balkon?

2024-06-14 10:38

Jeśli marzysz o bujnym, zielonym balkonie pełnym pnączy, które dodadzą mu uroku i prywatności, ale nie masz dostępu do ogrodu, nie martw się! Wiele pięknych pnączy doskonale rośnie w donicach i może przekształcić Twój balkon w prawdziwą zieloną oazę. Jednym z popularnych wyborów jest wisteria, ale czy naprawdę nadaje się do uprawy w donicy? Dowiedzmy się! Jakie pnącza wybrać na balkon? Sprawdź, czy wisteria to dobry wybór!

Spis treści

  1. Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy — dlaczego warto je posadzić?
  2. Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: róże pnące na balkonie
  3. Piękne pnącza na balkon – wisteria i inne rośliny do donic
  4. Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: aktinidia i winorośl
  5. Pnącza w donicach: powojniki na balkonie
  6. Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: winobluszcz
  7. Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy. Zdjęcia

Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy — dlaczego warto je posadzić?

Pnącza na balkonie tworzą enklawy bujnej zieleni. Wiele gatunków pnączy pięknie i obficie kwitnie (glicynia chińska i kwiecista, powojniki, wiciokrzewy, milin amerykański), a liście innych przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo i purpurowo (dławisz okrągłolistny, winorośle, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy).

Pnącza tak jak inne rośliny pozytywnie wpływają na mikroklimat: wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, zatrzymują zanieczyszczenia powietrza i zwiększają jego wilgotność. Pnącza na balkonie i tarasie są niezastąpione w miastach, gdzie mamy mało miejsca.

Pnącza wspinając się po ścianach, wykorzystują miejsca niedostępne dla innych roślin. Dzięki nim nasz balkon sprawi wrażenie bujnego zielonego zakątka. Pielęgnacja pnączy w pojemnikach na balkonie, czy tarasie jest dość prosta: wystarczy im żyzna gleba, dostateczna ilość wody i podpora, na której mogą się rozrastać. 

Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: róże pnące na balkonie

Do jednych z najpopularniejszych pnączy wybieranych na balkon należą róże pnące, które na balkonach i tarasach stworzą niepowtarzalny charakter, nadając miejscu romantyczny nastrój.

Przy odpowiedniej pielęgnacji tych pnączy (usuwanie przekwitniętych kwiatostanów), kaskady kwiatów mogą cieszyć nas do jesieni. Róże pnące na balkonie należy sadzić w miejscu osłoniętym, by zimą nie przemarzały pędy. Ważny jest odpowiedni wybór odmiany róży pnącej na dane stanowisko.

Jeśli chcemy mieć róże pnące na balkonie południowym, należy zapewnić im lekką osłonę od palącego słońca, natomiast róże pnące na balkonie od strony północnej częściej narażone są na zbyt mało słońca i wilgoć, co wiąże się ze słabszym wzrostem i częstszym chorowaniem.

Róże pnące na balkonie sadzimy do gruntu, do głębszych skrzynek lub donic w żyzną ziemię i prowadzimy przy podporach. Skrzynie i donice z różami na balkonie na zimę osłaniamy, a wiosną przemarznięte lub uschnięte pędy usuwamy.

Piękne pnącza na balkon – wisteria i inne rośliny do donic

Wisteria (glicynia) to wspaniałe pnącze, które można sadzić w doniczce lub wysadzać bezpośrednio do gruntu. By rozwinęły się kwiatostany w kształcie dużych gron, w kolorze od białego, liliowego po niebieski, wisteria na balkonie i tarasie potrzebuje stanowiska słonecznego (min. 6 godzin na słońcu).

W miejscu cienistym pnącze nie zakwitnie. Podobnie jak w ogrodzie, glicynia na balkonie wymaga gleby próchnicznej, od lekko kwaśnej po obojętną i mocnych podpór. Jej roczny przyrost waha się między 1 a 3 m.

Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: aktinidia i winorośl

Nasz taras może zachwycić również pnączami dającymi owoce, do których należą aktinidia (tzw. mini kiwi) oraz winorośl. Sadząc te rośliny, łączymy przyjemne z pożytecznym.

Cieszymy się pięknymi liśćmi dającymi przyjemny cień, oraz smacznymi owocami. Aktinidia sadzimy w miejscu słonecznym, do gleby żyznej i wilgotnej. Prowadzimy przy podporach. Musimy pamiętać, że jest to roślina rozdzielniepłciowa i by otrzymać owoce, należy wysadzić osobnik męski i żeński.

Winorośl lubi miejsca osłonięte, słoneczne (owoce ze stanowisk nasłonecznionych zawierają najwięcej cukru). Wymaga gleby żyznej, lekko wilgotnej i dobrych podpór, trejaży, pergoli. Na zimę odmiany szlachetne dobrze kopczykować. Uprawiane w donicach należy dobrze osłonić przed przemarzaniem. Na przełomie lutego i marca przycinamy.

Pnącza w donicach: powojniki na balkonie

Pnącza na balkon z grupy powojników zaliczane są do najpiękniejszych. Liczne, barwne, duże kwiaty to niewątpliwa ozdoba naszych balkonów i tarasów.

Powojniki na balkonie sadzimy podobnie jak róże do gleby lub w pojemniki, najlepiej wybrać dla nich stanowisko słoneczne i osłonięte. Te pnącza na balkonie prowadzimy przy kratkach. Najlepsze do uprawy powojników na balkonie jest podłoże umiarkowanie żyzne, wilgotne, przepuszczalne o pH 5,8-7,4.

Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy: winobluszcz

Do pnączy na balkon okrywających ściany, podłoże, murki itd. należy winobluszcz pięcioklapowy. To pnącze charakteryzuje się szybkim wzrostem, dobrze znosi cięcie, mrozy i jesienią przebarwia się na piękny szkarłatnoczerwony kolor.

Winobluszcz można sadzić w donice na balkonach w przeciętne, półprzepuszczalne gleby.

Pnącza na balkon, które można uprawiać w donicy. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tyle kosztuje skrzynia balkonowa z siedziskiem. Wiemy, gdzie kupić piękne modele!

Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa