Kleszcze już się obudziły. Posadź to w swoim ogrodzie, aby je odstraszyć

2023-03-16 15:53

Kleszcze to pajęczaki, które budzą powszechne obrzydzenie. Można je spotkać nie tylko w lasach czy parkach, ale i przydomowych ogródkach. Przenoszą wirusy i bakterie np. powodujące boreliozę. Jak je odstraszyć? Najlepiej posadzić w ogrodzie te konkretne rośliny.

Kleszcze
Autor: Getty Images/Ladislav Kubeš

Niestety nie mam dla ciebie dobrych informacji. Kleszcze już się obudziły. Skąd to wiem? Najlepszym “kleszczometrem” jest mój kot, dzięki któremu co roku doskonale wiem, kiedy należy już uważać na te pajęczaki. Właśnie wczoraj przyniósł pierwszego!

Kiedyś mówiło się, że trzeba uważać i dobrze zasłaniać się, idąc na spacer do lasu, parku czy na łąkę. Teraz trzeba uważać na siebie nawet w mieście. Każdego wieczora należy dobrze się pooglądać i sprawdzać, czy nie przynieśliśmy do domu pasażera na gapę.

Wrotycz
Autor: Getty Images/Elenakirey

Kiedy kleszcz wbija się w nasze ciało, nie czujemy bólu. Jego ślina zawiera specjalną substancję znieczulającą. Jednak kiedy poczujesz dziwne swędzenie albo świąd, warto dokładnie zbadać, czy to właśnie nie kleszcz. Nimfę, czyli jego postać larwalną, łatwo pomylić z wrośniętym włosem!

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Kleszcze lubią zapach potu, to on przyciąga je do ludzi oraz zwierząt. Na szczęście istnieją rośliny wydzielające olejki eteryczne o woni, od której te pajęczaki wolną się trzymać z daleka. 

Powojnik, clematis
Autor: Getty Images/Nadya So

Oto lista roślin odstraszających kleszcze:

Przeczytaj również:

Źródło: Cztery Kąty

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE