Czeremcha pospolita = czeremcha zwyczajna - Prunus padus = Prunus avium

2020-07-16 15:55 Paweł Romanowski

Czeremcha pospolita, zwana też czeremchą zwyczajną, znana jest także jako korcipka lub smrodynia. Czeremcha pospolita to wysoki krzew lub drzewo, dorastające do 15 metrów wysokości. Korona czeremchy jest gęsta, a gałęzie się przewieszają.

 

Czeremcha pospolita - kwiaty

 

Czeremcha pospolita kwitnie bardzo wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja, obsypując się tysiącami małych, białych kwiatków (zebranych w zwisające grona) o bardzo charakterystycznym zapachu – dla wielu osób nieprzyjemnym.
Czeremcha pospolita uważana jest za roślinę pospolitą i bardzo często można spotkać ją na wsiach, przedmieściach i obrzeżach starych parków. W ogrodach przydomowych często sadzona jest jej odmiana 'Colorata', której dużym walorem dekoracyjnym (oprócz kwiatów) są eliptyczne liście - młode są czerwonobrązowe, a starsze brunatnozielone.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o drzewa w ogrodzie. Cięcie i nawożenie drzew

Czeremcha zwyczajna w ogrodzie

Czeremcha zwyczajna doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych i leśnych oraz w parkach i przy ulicach. Z uwagi na jej rozmiary, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach. Jest mało wymagająca, odporna na zaniedbania i zanieczyszczenie środowiska. Nadaje się zarówno na stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Najlepiej rośnie na glebie próchnicznej i wilgotnej.

 

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 15 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021