Czeremcha pospolita = czeremcha zwyczajna - Prunus padus = Prunus avium

2022-03-25 14:31

Czeremcha pospolita, zwana też czeremchą zwyczajną, znana jest także jako korcipka lub smrodynia. Czeremcha pospolita to wysoki krzew lub drzewo, dorastające do 15 metrów wysokości. Korona czeremchy jest gęsta, a gałęzie się przewieszają.

Spis treści

  1. Czeremcha pospolita - kwiaty
  2. Czeremcha zwyczajna w ogrodzie

Czeremcha pospolita - kwiaty

Czeremcha pospolita kwitnie bardzo wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja, obsypując się tysiącami małych, białych kwiatków (zebranych w zwisające grona) o bardzo charakterystycznym zapachu – dla wielu osób nieprzyjemnym.

Czeremcha pospolita uważana jest za roślinę pospolitą i bardzo często można spotkać ją na wsiach, przedmieściach i obrzeżach starych parków. W ogrodach przydomowych często sadzona jest jej odmiana 'Colorata', której dużym walorem dekoracyjnym (oprócz kwiatów) są eliptyczne liście - młode są czerwonobrązowe, a starsze brunatnozielone.

Czeremcha zwyczajna w ogrodzie

Czeremcha zwyczajna doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych i leśnych oraz w parkach i przy ulicach. Z uwagi na jej rozmiary, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach. Jest mało wymagająca, odporna na zaniedbania i zanieczyszczenie środowiska. Nadaje się zarówno na stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Najlepiej rośnie na glebie próchnicznej i wilgotnej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 15 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Drzewa do małego ogrodu