Kiedy przycinamy wrzosy? Jeśli tego nie zrobisz, zamiast pięknych kęp będziesz mieć niezgrabne krzaczki

2023-03-14 11:59

Wrzosy to kwiaty, które kojarzą się z jesienią. Chociaż ta roślina jest prosta w pielęgnacji, lepiej jej nie zaniedbywać i raz do roku, właśnie na przełomie marca i kwietnia nieco ją przyciąć. Dzięki temu zabiegowi roślina zgęstnieje i będzie jeszcze piękniejsza!

Wrzosy
Autor: Getty Images/Ekaterina Fedulyeva

Początek wiosny to doskonały czas, aby zadbać o wszystkie nasze rośliny i zafundować im ostre cięcie! To pobudza je do kwitnienia, pozwala im zgęstnieć i urosnąć. Trzeba jednak pamiętać, że nie można tego zrobić byle kiedy. Ważny jest termin! Po sekator nie można sięgać ani za wcześnie, ani za późno. 

Kiedy przycinać wrzosy?

Wszystko zależy od odmiany! Wrzosy, które kwitną jesienią, najlepiej ciąć, kiedy są jeszcze w stanie uśpienia, i nie zaczęły okresu wegetacji. Jeśli się pospieszysz i przyjdą mocne przymrozki, tylko zaszkodzisz roślinie. Jeśli z kolei będziesz zbyt długo zwlekać, obetniesz pąki i roślina nie zakwitnie. Kiedy zatem ciąć? Możesz już teraz, ale równie dobrym okresem będą jeszcze kolejne dwa albo trzy tygodnie. 

Wrzosy
Autor: Getty Images/BreakingTheWalls

Jeśli z kolei posiadasz roślinę, która kwitnie na wiosnę, podetnij ją, kiedy już przekwitnie, czyli na przełomie maja lub czerwca

Czy można nie obcinać wrzosów? Można, ale musisz liczyć się z tym, że będą wtedy dużo brzydsze. Urosną sporo do góry, a ich pędy zdrewnieją. Jeśli zależy ci na zwartych, pięknych kępach, a nie tylko kilku długich i rzadkich patykach, w najbliższym czasie podetnij swoje rośliny.

Jak przycinać wrzosy?

Niezależnie od tego, jaką roślinę planujesz przycinać, sprawdź pogodę na najbliższych kilka dni. Idealnie byłoby, gdyby nie zapowiadano ani deszczów, ani przymrozków. Wilgoć naraża podcięte pędy na choroby grzybowe, a przymrozki utrudniają regenerację. 

Pole wrzosów
Autor: Getty Images/sara_winter

Jeśli tniesz wrzosy pierwszy raz, przyjrzyj się swojej roślinie i zauważ, gdzie znajdują się kwiatostany. To właśnie je wycinamy, kiedy już przekwitły. Końcem marca lub na początku kwietnia można wrzosy podsypać również nawozem uniwersalnym.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE