Co siać w ogródku w marcu? 12 warzyw, które warto posiać wczesną wiosną

2023-03-07 11:20

Marzec to czas, w którym możemy wysiewać do gruntu niektóre gatunki warzyw. Ponieważ ryzyko przymrozków jest wciąż duże, należy pamiętać, by wybierać takie nasiona, które mimo niskich temperatur będą w stanie wykiełkować.

warzywa
Autor: getty images

Warzywa, które można sadzić w marcu

Warzywa, których nasiona nie boją się przymrozków i zmiennych temperatur możemy śmiało siać już na początku marca. Im wcześniej je wysiejemy, tym szybciej będziemy cieszyć się ich smakiem.

Do nasion, które można wysiewać wprost do gruntu w pierwszej połowie marca należą:

W drugiej połowie marca, gdy dni są dłuższe i cieplejsze, warto w przydomowym ogrodzie wysiać następujące gatunki warzyw:

  • groch
  • bób
  • jarmuż
  • pietruszka
  • pasternak
  • cebula

Jak przygotować grunt pod nasiona warzyw?

Niezwykle ważną kwestią podczas zakładania warzywnika w marcu jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz zabezpieczenie kiełkujących nasion przed chłodem czy silnymi podmuchami wiatru.

W pierwszej kolejności powinniśmy spulchnić glebę i ją odchwaścić. Nasiona będą szybciej kiełkować, jeśli posadzimy je w miejscu dobrze nasłonecznionym i jednocześnie osłoniętym przed silnymi wiatrami.

Po wysiewie nasiona należy przykryć świeżą warstwą ziemi i ostrożnie podlać. Warto regularnie monitorować, czy na grządkach nie wyrastają chwasty – mogą one konkurować z kiełkującymi warzywami, a nawet je zagłuszyć. Chwasty należy bezzwłocznie usunąć, gdy tylko się pojawią.

W przypadku nasion wysiewanych w pierwszej połowie marca, dobrym pomysłem będzie schowanie ich pod tunelami foliowymi, które ograniczą parowanie wody z gleby.

Warto również okryć grządki agrowłókniną, która zabezpieczy wzrastające rośliny przed dużymi spadkami temperatur (zwłaszcza w nocy).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE